Ewa_Gotuje

Ta kanapka zastąpi pełny obiad. Obłędnie pyszną "francuzeczką" naje się największy głodomór

Kanapki jadamy niemal każdego dnia, to sprawdzony posiłek serwowanym na śniadanie, kolację, czy drugie śniadanie do szkoły lub pracy. Jednak ta kanapka, przysmak portugalskich marynarzy, będzie idealną opcją rónież na obiad. Sprawdź, jak przygotować danie o nazwie francesinha, czyli sycącą kanapkę wypełnioną soczystym mięsem wołowym.

Francesinha, portugalska kanapka, jak ją zrobić? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Francuzi mają swoją croque madame, czyli kanapkę z tostów francuskich podawaną z jajkiem, żółtym serem i szynką. W Portugalii jada się natomiast francesinhnę, co przetłumaczyć możemy jako "małą francuzkę". Jeżeli będziesz miał okazję odwiedzić jedno z najpiękniejszych portugalskich miast, czyli Porto, koniecznie zatrzymaj się w jednej z restauracji serwujący ten lokalny przysmak. To danie jest niezwykle sycące, dlatego podczas wycieczki z powodzeniem możesz zamówić je na obiad. Co jest sekretem tej tradycyjnej potrawy? Na to i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. 

Sprawdź także: Tarta z resztek. 5 pomysłów na szybki obiad lub gorącą kolację

Francesinha – kanpaka portugalskich marynarzy

Francesinhnę stworzył Daniel da Silva, który przebywał na emigracji we Francji. Tam właśnie zachwycił croque monsieur, kanapką, która była inspiracją do stworzenia portugalskiej wersji dania. "Małą francuzkę" zaczęto serwować ją w 1953 roku w restauracji „A Regaleira” w Porto, dzięki czemu stała się jednym z kulinarnych symboli miasta. 

Bazą francesinhy jest chleb tostowy, jednak najważniejszą rolę odgrywa tu środek kanapki, zawiera kilka rodzajów mięs, w tym kawałek pieczonej wołowiny, świeżą kiełbasę oraz szynkę znaną jako linguiça. Wierzch kanapki obłożony jest roztopionym żółtym serem, zwieńczeniem dania jest natomiast spora ilość sosu pomidorowego z dodatkiem ciemnego piwa. Jeżeli mamy ochotę na wyjątkowo bogatą wersję, warto wybrać francesinhnę z jajkiem sadzonym. Potrawę wiele osób może uznać za wariację na temat fast-foodu, ponieważ podaje się ją w towarzystwie frytek.  

Steki wołowe – sekret francesinhy

Żadnemu wielbicielowi mięsa nie trzeba tłumaczyć, że odpowiednio przyrządzony wołowy stek, to prawdziwy raj dla podniebienia. Oczywiście krwiste mięso nie jest dla wszystkich. Warto jednak pamiętać, że podczas smażenia steka nie należy zbyt długo trzymać go na patelni. Może wyjść wówczas twardy i trudny do pogryzienia. Nie zapomnij również dobrze rozgrzać patelni oraz powstrzymać się z dodaniem soli i pieprzu do samego końca smażenia.

Warto dodać również, że steki wołowe mają wiele cennych wartości odżywczych. Przede wszystkim są świetnym źródłem białka, które jest niezbędną substancją budulcową organizmu, świetnie wpływa na pracę mięśni oraz sprawia, że po posiłku długo czujemy się syci. W wołowinie znajduje się także sporo witamin z grupy B oraz substancji mineralnych: fosforu, potasu, magnezu, wapnia i sodu. 

Jak przygotować francesinhę?

Jeżeli w najbliższym czasie nie możesz pozwolić sobie na podróż do Portugalii, koniecznie spróbuj odtworzyć przepis na francesinhę w domu, w nieco uproszczonej wersji.

Składniki

  • dwie kromki chleba tostowego, 
  • stek wołowy, 
  • kawałek kiełbasy, 
  • plaster szynki wieprzowej,
  • dwa plastry żółtego sera,
  • jajko,
  • masło.

Sos:

  • 120 ml przecieru pomidorowego, 
  • 120 ml ciemnego piwa,
  • mała marchewka, 
  • mała szalotka, 
  • ząbek czosnku,
  • oliwa z oliwek,
  • liść laurowy,
  • sól i pieprz.

Zacznij od obrania marchewki, następnie pokrój ją w drobną kostkę, czosnek przeciśnij przez praskę oraz poszatkuj szalotkę. Na patelnię wlej sporą łyżkę oliwy z oliwek, podsmaż na niej szalotkę, czosnek, marchew, dodaj przecier pomidorowy, piwo, liść laurowy, sól i pieprz do smaku, duś przez kilka minut, aż sos zgęstnieje. Na dobrze rozgrzaną patelnię wlej oliwę, usmaż steka z obu stron, na koniec dopraw go solą i pieprzem do smaku. Zdejmuj steka i podsmaż plasterki kiełbasy. W międzyczasie na maśle usmaż jajko sadzone. Na talerzu wyłóż kromkę chleba tostowego, steka, podsmażone kiełbaski i szynkę, całość przykryj drugą kromką. Dodaj ser, ułóż jajko sadzone, następnie wylej gorący sos. Kanapkę możesz podawać z frytkami. 

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl, wikipedia.pl, smaker.pl 

Opracowała: Redakcja Smaker.pl 

Zobacz także:

Przycinanie aloesu - fachowy poradnik. Jak zebrać żel z przyciętego aloesu? »

Najgorszy, poza cukrem, dodatek do kawy. Sprzyja insulinooporności, obciąża trzustkę »

Pij codziennie przez 7 dni. Ten napój wymiecie pasożyty z jelit »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 51

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0