Tak święcono pokarmy 90 lat temu. Wielka Sobota na archiwalnych zdjęciach

Czy rozmawiałeś kiedyś z dziadkami lub rodzicami, jak obchodzono Wielkanoc, gdy byli jeszcze mali? Czy szli ze swoją rodziną poświęcić pokarm w koszyczku? Czy w ich miejscowości panowały specjalne zwyczaje? Przekonaj się, jak wyglądała święconka 90 lat temu, przeglądając unikatową, archiwalną galerię zdjęć.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe / Dziewczynki trzymające koszyczki wielkanocne, 1937 r.

Wielkanoc to szczególne święto dla katolików, którzy uznają je za najważniejsze w całym roku. Przygotowują wtedy pyszne potrawy i nastawiają się na radowanie w gronie najbliższych osób. Trzeba przyznać, że te zwyczaje nie zmieniły się od lat. Dowiedz się, jak w XX wieku obchodzono święta Wielkiej Nocy, przeglądając przygotowaną przez nas galerię.

Zobacz także: Co i dlaczego wkładamy do koszyczka wielkanocnego?

Wielka Sobota w 1932 roku

Czy wyobrażasz sobie, jak spędzano Wielką Sobotę w 1932 roku w podkrakowskich Niepołomicach? Już za chwilę ci to pokażemy. Na zachowanych zdjęciach widać grupę kobiet oraz dzieci idących z koszyczkami do święcenia. Ksiądz błogosławi pokarm i wykonuje pamiątkową fotografię z uczestnikami nabożeństwa. 

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kobiety wraz z dziećmi zmierzają do kościoła, aby poświęcić pokarmy.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ksiądz dokonuje poświęcenia produktów znajdujących się w koszyczku.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pamiątkowa fotografia z 1932 roku z Niepołomic.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Uczestnicy święconki rozchodzą się do domu.

Wielka Sobota w 1937 roku

Na całe szczęścia dla nas, zachowały się również zdjęcia z 1937 roku. Tym razem zabierzemy cię w podróż do podkrakowskich Tomaszowic i Modlnicy, w których również obchodzono Wielką Sobotę. Pokarmy święcono w specjalnie przygotowanych koszach, zarówno przed kościołem, jak i we dworach. Przekonaj się, jak wyglądała święconka 85 lat temu!

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kobiety z małymi dziećmi zebrały się, by uczestniczyć w obchodach Wielkiej Soboty. Niosą koszyczki wielkanocne do poświęcenia.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kobiety ustawiły kosze przed sobą i czekają na duchownego, który je poświęci. Jak widać na fotografii, to czas do rozmów i radowania się.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kapelan kościelny, jeszcze przed pojawieniem się księdza, zbierał dary, jak np. jajka, które były ofiarą parafian za poświęcenie produktów.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Następnie ksiądz święcił kosze pełne naturalnych, domowych produktów. Kosze kładziono na ziemi w rzędzie, a za nimi ustawiały się kobiety wraz z dziećmi.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ksiądz święcił pokarm wielkanocny również w tomaszowickim dworze. Ten wówczas był prezentowany elegancko na stole, już bez wiklinowego kosza.

Sprawdź także: Tak obchodzono Wielkanoc niemal 100 lat temu! Piękna galeria zdjęć

Wielkanoc to szczególny czas, który również warto wykorzystać do wspominania. Tym bardziej że najczęściej, jeśli tylko mamy taką możliwość, spotykamy się w rodzinnym gronie. Zapytaj więc swoich bliskich, czy Wielka Sobota różni się teraz od tej, którą pamiętają z dzieciństwa. Na pewno opowiedzą wiele ciekawych historii.

Zobacz także:

Schabowy palce lizać. Siostra Anastazja zdradza przepis na nietypowy farsz»

Jak rozmrozić mięso w kilka minut? »

10 pomysłów na obiad z niskim indeksem glikemicznym »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo bułki

ważna rada - ciasto ugniatać około 15-20 minut

Odsłon: 23898

60 min
54
Desery Ciasto z masą sernikową

Proste w przygotowaniu i szybkie ciasto. Połączenie czekoladowego spodu z mas...

Odsłon: 494

15 min
7
Desery Jogurtowiec Borówkowy

Szybkie i orzeźwiające ciasto. Dzieci wprost nie można od niego odgonić.

Odsłon: 265

15 min
13

Polecane artykuły

Informacje Dlaczego warto jeść rabarbar? Zrób omlet, naleśniki i odchudzający koktajl z rabarbarem

Wiosną i latem warzywa i owoce są teraz najsmaczniejsze, dlatego podczas wizyty na lokalnych targu, ryneczku, czy w sklepie warto wypatrywać sezono...

1
Informacje Zrób niezawodny syrop na kaszel z kuchennej przyprawy. Kiedyś nazywano go penicyliną dla ubogich

Tymianek to przyprawa, która genialnie podkreśla smak mięs, czy pieczonych ziemniaków. Jego właściwości warto wykorzystać nie tylko podczas gotowan...

2
Informacje Zielono mi, czyli szpinak do makaronu. Te dania smakują nawet niejadkom

Szpinak to bardzo zdrowy produkt, który albo się kocha, albo nienawidzi. Nie ulega jednak wątpliwości, że zawiera on mnóstwo cennych substancji. Ja...

4
Informacje Odkryj nowe jogurty pitne od Danio!

Wielka wiadomość dla fanów produktów Danio! Marka, która już zdobyła serca konsumentów dzięki swoim serkom homogenizowanym, teraz wprowadza zupełni...

0