Spis treści:
Choć teraz niemal w każdym sklepie można kupić świąteczne uszka czy pierogi, wiele polskich gospodyń i gospodarzy na święta zabiera się za ich własnoręczne lepienie. Dobry przepis i samodzielnie wybrane składniki zapewniają mącznym dodatkom zdecydowanie najlepszy smak. Jeśli należysz do grona osób, które przygotowują uszka i pierogi w domowym zaciszu, dowiedz się, jak je lepić, żeby się nie rozpadły.
Sprawdź także: Jak szybko oczyścić karpia z łusek? Użyj do tego łyżki
Jak zrobić idealne uszka na święta?
Barszcz czerwony z uszkami to podczas wigilii absolutnie obowiązkowa pozycja w menu. Najczęściej ten wyborny świąteczny dodatek zawiera grzyby, ale równie często też odrobinę kapusty. W połączeniu z aromatyczną zupą bardzo mocno kojarzy się z Bożym Narodzeniem.
Jak zrobić idealne uszka na święta? Sekret oczywiście tkwi w cieście i jego odpowiednim wyrobieniu. Jest ono podobne do tego, które przygotowuje się do pierogów. To na uszka musi być jednak cieńsze, a to sprawia, że powinno być ono elastyczne i miękkie. Jeśli zauważysz więc, że masę trudno się gniecie lub podczas wałkowania rwie się na kawałki, wiedz, że coś poszło nie tak.
Do przygotowania ciasta na uszka potrzebujesz pół kilograma mąki pszennej, 200 mililitrów gorącej wody, dwie łyżki oleju i szczyptę soli. Do miski przesiej mąkę, dodaj sól i olej. Następnie powoli dolewaj gorącą wodę, jednocześnie mieszając całość drewnianą łyżką. Z czasem woda ostygnie, a ty będziesz mógł wyrabiać ciasto ręką. Przełóż je z miski na stolnicę posypaną mąką i wyrabiaj ciasto tak długo, aż będzie jędrne i gładkie. Kulkę z ciastem zawiń w folię spożywczą i odstaw na godzinę. W tym czasie przygotuj ulubiony farsz, np. z suszonych grzybów.
Jak lepić uszka, żeby się nie rozpadły? Nie jest to takie trudne, zwłaszcza z każdym kolejnym razem. Na początku na stolnicę wysyp odrobinę mąki i zacznij wałkować kawałek ciasta na bardzo cienką warstwę. Wytnij małe kwadraty (cztery na cztery centymetry) lub kółka (o średnicy małej szklanki). Pierwsza metoda jest tradycyjna, druga natomiast łatwiejsza. Jeśli przygotowujesz uszka po raz pierwszy, wybierz metodę kółek.
Uszka lepi się żmudnie, jednak gdy raz wejdziesz w ten rytm, pójdzie ci szybko. Włóż do środka kółka lub kwadracika odrobinę farszu. Z kółka ulep niewielki pierożek. Z kolei przy kwadraciku - gdy połączysz ciasto na środku, a następnie zlepisz boki, wyjdzie trójkąt. Następnie musicie tylko połączyć ze sobą dwa najbardziej wystające punkty. Uszka z kółek są bardziej okrągłe, z kolei te z kwadracików przypominać mogą biskupią czapkę.
Pozostaje już tylko wrzucenie minipierożków do wrzątku. Ile gotować uszka? Zajmuje to chwilę, jednak warto obrabiać je partiami, by nie sklejały się w garnku. Zagotuj osoloną wodę w dużym naczyniu. Gdy zacznie się gotować, możesz wkładać do garnka po 30-35 uszek. Gdy pierożki już wypłyną na powierzchnię, gotuj je przez dwie minuty. W tym czasie ciasto zdąży się ugotować, będzie miękkie, ale nie kleiste. Odsącz je z nadmiaru wody i ułóż na talerzu. Uważaj jednak, gdyż stygnące uszka mogą się ze sobą skleić.
Uszka z grzybami
Zobacz przepisJak zrobić idealne uszka na święta? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jak lepić pierogi, żeby się nie rozpadły?
Wiesz już, jak zrobić idealne uszka na święta. Z takim przepisem poradzisz sobie i z pierogami. Dlaczego? Bo ciasto i technika lepienia są do siebie podobne. Musisz jednak pamiętać, że ciasto na pierogi jest grubsze.
Jak zrobić idealne pierogi na święta? Do przygotowania ciasta potrzebujesz tych samych składników, co do uszek, ale w nieco innych proporcjach: pół kilograma mąki typu 450 lub 550, trzy łyżki oleju, płaską łyżeczkę soli i szklankę ciepłej wody. Na początku w misce połącz mąkę, olej i sól. Dolewaj stopniowo wodę i wyrabiaj, najlepiej ręcznie. Finalnie ciasto musi być bardzo elastyczne i nie może się zbytnio kleić. Kluczowe jest stopniowe dolewanie wody. Odstaw ciasto na ok. 10 minut (pod przykryciem, aby nie wyschło). W międzyczasie przyrządź farsz, np. z kapusty i grzybów albo pieczarek.
Następnie ciasto podziel na trzy równe części i jedną rozwałkuj (pozostałe pozostaw pod ściereczką). Wytnij koła za pomocą szklanki i na każde z nich nałóż łyżeczkę farszu. Dokładnie sklejaj. Jak lepić pierogi, żeby się nie rozpadły? Istnieje kilka podstawowych błędów, które mogą spowodować rozklejanie mącznych smakołyków. Jeśli masz mało siły w dłoniach i nie dasz rady odpowiednio wyrobić ciasta, postaw na sprzęt kuchenny. Niech masą zajmie się malakser, bo zbyt krótkie lub słabe wyrabianie może prowadzić do nieudanych rezultatów. Pamiętaj też, że po sklejeniu ciasta nie powinna zostać w nim nawet najmniejsza dziurka - w przeciwnym razie, podczas gotowania, do środka dostanie się woda i rozerwie pierożka. Czasami w sklejaniu pomaga zwilżenie palców lub brzegów ciasta. Wówczas lepiej pracuje i lepiej się trzyma, więc śmiało spróbuj tego sposobu. Niektórzy, z mniejszą mocą w dłoniach, używają też widelca, którym dociskają brzeg ciasta, łącząc pieroga. W ten sposób mają pewność, że nadzienie nie wydostanie się na zewnątrz.
Pyszne mączne danie może też nie wyjść z powodu niewłaściwej obróbki cieplnej. Jak gotować pierogi, żeby się nie rozpadły? Przede wszystkim nie wrzucaj ich do zbyt zimnej wody. Zaleca się od razu umieszczanie ich w gorącej. Pamiętaj też, aby nie wkładać dużej liczby pierogów naraz. To obniży temperaturę wody i ciasto się rozpadnie. Ustaw też lepiej budzik czy stoper, który spowoduje, że będziesz miał kontrolę nad czasem gotowania. Jeśli pierogi będą we wrzątku zbyt długo, zmiękną i się rozkleją.
Wigilijne pierogi z grzybami
Zobacz przepisWigilijne pierogi z grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Mając taką wiedzę na temat uszek i pierogów z pewnością uda ci się stworzyć wymarzony i pyszny dodatek do wigilijnej wieczerzy.
Źródło: Smaker.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Wyzwanie: Przedświąteczne sprzątanie »
Śledzie po grecku zawsze robią furorę. Ewa Wachowicz zapewnia: wszystkim smakują »
Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »