Uwaga na podrabianą żywność eko!

Kontrola Inspekcji Handlowej przyniosła zaskakujące wyniki: aż ok. 20 proc. ekologicznych produktów nie spełniało wymogów dotyczących tego typu żywności.

Które produkty są naprawdę ekologiczne?    Fot. 123RF.COM/PICSEL


Kiedy kupujemy żywność z certyfikatami mówiącymi, że jest ona ekologiczna, powinniśmy mieć pewność, że co najmniej 95 proc. składników danego produktu jest pozyskana naturalnymi metodami, bez użycia pestycydów i nawozów sztucznych oraz bez GMO (roślin modyfikowanych genetycznie). Tymczasem producenci wypuszczają na rynek produkty "eko" niespełniające tych kryteriów.

Jak oszukują nas producenci mięs i wędlin? Sprawdź >>

W rutynowej kontroli Inspekcji Handlowej stwierdzono 20 proc. nieprawidłowości - 19 proc. stanowiły nieprawidłowości dotyczące prawidłowości oznaczeń, a 15 proc. nieodpowiedniej jakości produktów oznaczonych jako "ekologiczne". Spośród 980 partii produktów zakwestionowano 219. W "ekologicznych" rodzynkach wykryto siarczyny (dwutlenek siarki, E220), które dopuszczane są do konserwacji suszonych owoców, ale nie tych ekologicznych.

Wystawiono 16 mandatów za sprzedawanie przeterminowanej żywności z oznaczeniem "eko". Kary za tego typu nieprawidłowości wynoszą od 1 tys. zł do 10 proc. obrotu danego przedsiębiorstwa z ubiegłego roku.

Oznaczenie żywności ekologicznej w Unii Europejskiej

Pamiętajmy, że samo wyrażenie "z ekologicznie czystych rejonów" na opakowaniu nie znaczy, że nabywamy produkt ekologiczny. Na cetryfikowanych produktach eko produkowanych w Unii Europejskiej musi być słowo "eko", "ekologiczny" lub "bio" oraz oznaczenie w kształcie zielonego listka, złożone z 12 gwiazdek (zdj. po lewej). Oprócz tego na opakowaniu znajduje się numer podmiotu, który zatwierdził dany produkt oraz informacja o tym, gdzie został wyprodukowany.

Mimo że żywność ekologiczna wygląda nieco gorzej niż ta zwykle kupowana w sklepach (nie wykorzystuje się pestycydów ani środków poprawiających wygląd produktu) i ma krótszy czas przydatności do spożycia (nie zawiera konserwantów), to może być nawet trzykrotnie droższa. Jej cena wynika z dość niskiego popytu i wyższych kosztów produkcji.


Zobacz też kontrolę ryb, mięs, jaj i oliwy. Kliknij!

Zobacz też kontrolę ryb, mięs, jaj i oliwy. Kliknij!

Zobacz też: Szokujące wyniki kontroli barów szybkiej obsługi!

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
2
Dania główne Danie z bobu i młodych ziemniaków

Bób jest u nas bardzo lubiany, więc kiedy nadchodzi pora korzystamy z niego,...

Odsłon: 110

30 min
5
30 min
3
Śniadania Jajecznica ze szczypiorkiem

Prosta, delikatna jajecznica z dodatkiem mleka i szczypiorku doskonała na szy...

Odsłon: 132

15 min
5
Ciasta Brzoskwiniowa nuta

Delikatne, subtelne ciasto , pięknie wygląda i super smakuje.

Odsłon: 139

60 min
7
Śniadania Nadzienie serowe do naleśników- 2 składniki

Tylko twaróg i kremowy jogurt smakowy, u mnie kokosowo, migdałowy. Tak wykorz...

Odsłon: 159

15 min
6

Polecane artykuły

Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

5
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

1
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

25
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

326