Spis treści:
Jeżeli interesujesz się zdrowym odżywianiem, z pewnością słyszałeś o tym, że nie należy łączyć pomidorów z ogórkiem. Obecny w nich enzym, askorbinaza, ma działanie rozkładające witaminę C wchodzącą w skład pomidorów. Warto tu jednak zaznaczyć, że może to być groźne jedynie wówczas, jeśli nie dostarczamy witaminy C za pośrednictwem innych produktów. Dodatkowo, jeżeli lubimy połączenia ogórka i pomidora w sałatce, możemy dodać do nich sok z cytryny oraz ocet balsamiczny, które zneutralizują działanie enzymu. Czy wiesz jednak, z czym jeść pomidory, żeby były jeszcze zdrowsze? Oto najlepsze pomidorowe duety, które pomogą ci chronić się przed chorobami.
Sprawdź także: Leczył Dmowskiego i Daszyńskiego. Apolinary Tarnawski i jego dieta cud
Pomidory – wartości odżywcze i właściwości
Jakie właściwości mają pomidory? Warzywa te są cennym źródłem witamin i minerałów, znajduje się tu sporo potasu, który reguluje ciśnienie krwi, ponadto jego niedobór może powodować skurcze mięśni, problemy z koncentracją czy drętwienie kończyn. Znajdziesz tu także witaminy A, te z grupy B, C, E i K, a także substancje mineralne: fosfor, cynk, magnez, miedź, wapń, mangan, kobalt czy sód. Spożywanie pomidorów to sposób na zadbanie o układ sercowo-naczyniowy, obniżają poziom cholesterolu LDL, zmniejszają ryzyko zawałów czy zachorowania na miażdżycę. Obecny w pomidorach kwas foliowy odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórek organizmu, ma również funkcje krwiotwórcze, a także polecany jest kobieta w ciąży, ponieważ wpływa na rozwój dziecka.
Z pewnością słyszałeś o tym, że pomidory dostarczają substancji zwanej likopenem, jest to barwnik należący do karotenoidów, który odpowiada za ich czerwony kolor. Posiada właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, a także ma właściwości przeciwzapalne, opóźniające przedwczesne starzenie oraz przeciwnowotworowe. Co ciekawe, pod wpływem obróbki termicznej zwiększa się przyswajalność likopenu, dlatego w swoim jadłospisie warto uwzględnić przeciery pomidorowe, zupy, soki, a także keczup (najlepiej ten domowy bez dodatku cukru).
Ponadto pomidory są niskokaloryczne oraz mają niski indeks glikemiczny, dlatego świetnie sprawdzą się u osób na diecie odchudzającej, w 100 g znajduje się jedynie ok. 20 kcal. Jedzenie pomidorów to także sposób, aby zadbać o wygląd skóry, zawierają witamina E i C, wpływają na jej prawidłową kondycję. Wspierają również działanie układu odpornościowego. Dodatkowo obecny w nim błonnik pokarmowy, korzystnie wpływa na trawienie, zapobiega zaparciom, a także przyspiesza przemianę materii.
Z czym jeść pomidory, żeby były jeszcze zdrowsze?
Pomidory zarówno surowe, jak i w formie przetworów powinny na stałe zagościć w naszej codziennej diecie. Z czym najlepiej je połączyć? Warto sięgnąć po potrawy kuchni śródziemnomorskiej i do pomidorów dodać oliwę z oliwek. Ten duet możesz wykorzystać w sałatkach, zupach, czy sosach pomidorowych. Oliwa jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które również pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Dodatkowo warto wspomnieć również o tym, że likopen jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, dzięki czemu jedząc pomidory w ten sposób, będzie lepiej się wchłaniał i w pełni skorzystamy z jego prozdrowotnego działania. Takie połączenie to również sposób na zachowanie młodego wyglądu skóry, ponieważ wykazuje działanie przeciwstarzeniowe.
Pomidory warto łączyć również z cebulą i czosnkiem, dzięki spożywaniu takiej kombinacji również możemy zadbać o zdrowie serca. Co więcej, zapobiega ona powstawianiu zakrzepów, obniżają zbyt wysoki cholesterol, a także polecane jest osobom, które zmagają się ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Dlatego zupa pomidorowa przygotowana na oliwie z oliwek z dodatkiem czosnku i cebuli to połączenie idealne, które warto spożywać jak najczęściej.
Warto również włączyć do jadłospisu połączenie pomidorów z makrelę atlantycką, ono również będzie miało genialny wpływ na serce, zmniejszając ryzyko choroby niedokrwiennej, zawału i udaru. Tu również znajdują się zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3, które spożywane regularnie zapobiegają rozwojowi reumatoidalnego zapalenia stawów.
Bartek Kulczyński, dietetyk oraz doktorem technologii żywności i żywienia, znany z prowadzenia kanału edukacyjnego na platformie YouTube, wspomina również o tym, że makrela ma działanie spowalniające starzenie się organizmu.
Spożywanie ryb zapobiega pojawieniu się demencji i spowalnia rozwój sarkopenii, czyli utraty masy mięśniowej i siły mięśni, która postępuje wraz z wiekiem. (...) Zapobiegają także pojawieniu się depresji. Co ciekawe badacze wykazali, że wysoki poziom omega-3 we krwi, który jest związany z częstym sięganiem po ryby, jest skorelowany z dłuższym życiem i to nawet o 5 lat – dr Bartek Kulczyński
Źródło: zywienie.medonet.pl, youtube.com/drbartekkulczyński, Smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Najprostsza szarlotka, z którą poradzi sobie każdy. Przepis zdradziła mi koleżanka z pracy »
Może zwiększać ryzyko cukrzycy. Polacy się nim zajadają »
Domowy płyn do mycia podłóg. Na panelach nie zostanie ani jedna smuga »