Spis treści:
Dieta obfita w witaminy i minerały to podstawa dobrego zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Czy post jest zdrowy? Specjaliści ds. żywienia podkreślają, że ten krótkotrwały nie powinien zaszkodzić, ale już długie głodowanie - nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.
Sprawdź także: Ciasta bez pieczenia na walentynki. Rozkosz dla podniebienia, minimum pracy
Dlaczego ludzie poszczą?
Mniejsze porcje, brak wysokotłuszczowych posiłków, wyznaczone godziny lub dni bez jedzenia - warto zastanowić się, dlaczego ludzie poszczą właśnie w ten sposób. Występują co najmniej cztery grupy powodów:
- chęć zrzucenia kilogramów - długotrwałe głodówki to najczęstszy problem młodych osób, które porównują swoje figury z sylwetką rówieśników. Brak wiedzy na temat zdrowych form odchudzania kończy się najczęściej okresami bez przyjmowania posiłków. Z drugiej strony wiele diet opiera się na eliminacji określonych produktów, a nawet na tzw. poście przerywanym. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku odstawienie żywności monitorowane jest przez dietetyka, który dba o dostarczanie właściwej ilości witamin i minerałów,
- ze względów religijnych - chrześcijanie poszczą m.in. w Środę Popielcową czy Wielki Piątek. W te uroczystości muszą zachować dwa rodzaje postu, tzw. ilościowy i jakościowy. Pierwszy z nich polega na ograniczeniu liczby spożytych posiłków oraz ich obfitości, a drugi - na odstawieniu pokarmów mięsnych. Warto podkreślić, że post nie trwa tu dłużej niż jeden dzień,
- ze względów medycznych - post, czyli nieprzyjmowanie pokarmu, trzeba zachować też przed niektórymi badaniami. Należą do nich m.in. pobieranie krwi, USG jamy brzusznej lub gastroskopia. Tutaj również trwa to maksymalnie do trzech dni,
- z powodu zaburzeń odżywiania - niestety poszczenie może mieć też podłoże psychologiczne. Osoby chorujące na anoreksję, bulimię i inne zaburzenia odżywiania mogą cierpieć na jadłowstręt. Wówczas, z powodu awersji do jedzenia, przez długi czas nie przyjmują pokarmu. Może to zagrażać ich życiu.
Na czym polegają głodówki i posty?
Na czym polega post, który jest wprowadzany jako sposób na odchudzenie? Okazuje się, że ludzie poszczą, aby zrzucić nadmiarowe kilogramy. Istnieją specjalne diety, które opierają zasady właśnie na czasowym niejedzeniu lub ograniczeniu liczby spożywanych posiłków.
Najpopularniejszą jest dieta IF, czyl Intermittent Fasting. To tzw. post przerywany - pokarmy przyjmuje się tylko przez określoną liczbę godzin w ciągu dnia, a przez resztę czasu się pości. Stosuje się ją w wielu wariantach: 16/8, 18/6 lub 20/4. Pierwsza cyfra oznacza okres postu, a druga liczbę godzin, kiedy można spożywać posiłki - czyli np. 16 godzin postu i 8 godzin jedzenia w ciągu dnia. Taki model żywieniowy stosowali m.in. Anna Lewandowska, Julia Wieniawa, Małgorzata Rozenek-Majdan czy Czesław Michniewicz.
Nieco mniej znana jest dieta ADF (alternate-day-fasting). Zakłada ok. 24-godzinny post, również w różnych wariantach, najczęściej 5:2 lub 4:3. W pierwszym z nich - przez pięć dni można jeść, aby potem przez dwa kolejne trzeba zrezygnować z posiłków.
Przy stosowaniu postu należy zachować zdrowy rozsądek. Potrawy, które dostarczane są do organizmu, muszą wciąż zawierać witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najlepiej, przed zastosowaniem diety tego typu, udać się do lekarza i dietetyka.
O tym, czy można zastosować post przerywany, czy nie, czy nie zaszkodzi on zdrowiu pacjenta, decyduje lekarz po zbadaniu pacjenta, ocenie jego wyników badań, wywiadzie. Natomiast samo prowadzenie postu przerywanego powinno się skonsultować z dietetykiem, aby dobrze dobrać kaloryczność, odpowiednią jakość produktów. Dietetyk rozpisuje zalecenia dobrane indywidualnie do pacjenta - wyjaśnia doktor Luiza Napiórkowska na swoim blogu okiemdoktorluizy.pl.
Czy post jest zdrowy?
Wiele osób zastanawia się więc pewnie, czy post jest zdrowy, czy jednak szkodzi? Przede wszystkim długotrwałe głodówki zawsze są niezdrowe. To najgorszy sposób na odchudzanie, który wyjaławia organizm.
Jednodniowy post okolicznościowy, czyli ze względu na święta kościelne, nie wpłynie znacząco na stan zdrowia. Powinni jednak na niego uważać wszyscy, którzy stosują specjalne diety. Pamiętaj, że jeśli lekarz - ze względu na twoje choroby - zalecił przyjmowanie większej liczby kalorii lub zwiększone spożywanie pokarmów mięsnych, obowiązuje cię dyspensa.
Czy post przerywany jest zdrowy? Diety oparte na czasowym niejedzeniu mają swoje plusy i minusy. Najważniejsze, aby były prowadzone pod okiem lekarza i dietetyka. Wówczas mogą prowadzić do zrzucenia niechcianych kilogramów, obniżyć zbyt wysoki poziom glukozy czy cholesterolu. Z drugiej strony mogą prowadzić do zmęczenia, zawrotów głowy i złego nastroju.
Źródło: Smaker.pl, okiemdoktorluizy.pl, dietetycy.org.pl, maczfit.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Właściwości czarnej maliny. Bogactwo przeciwutleniaczy i żelaza »
Z taką pomidorową nie ma żartów. Jeden składnik wyniesie ją na poziom restauracyjny »
Jak wyczyścić silikon w łazience? Czarne zacieki rozpłyną się w oczach »