Węgiel aktywny - czy warto go jeść?

Czerń jest zdecydowanie najmodniejszym kolorem tego sezonu. I nie mamy tu na myśli ubrań, a jedzenie. Co więcej, okazuje się, że wzbogacone o aktywny węgiel posiłki mają również pozytywny wpływ na nasz organizm.

Fot. 123RF/Picsel

Zaczęliśmy od czarnych maseczek do twarzy. Następnie przyszedł czas na kremy, pasty do zębów i żele do kąpieli. Jednak na tym nie można było poprzestać. Po spektakularnym sukcesie węglowych kosmetyków, nadszedł czas, aby czerń podbiła świat gastronomii.
Miłośnicy zdrowego odżywiania zajadają się ciemnymi lodami i pastami, które popijają węglowymi koktajlami. W wielkim skrócie: świat pokochał aktywny węgiel i okazuje się, że miał ku temu wiele powodów.

Jak powstaje czarne jedzenie?

Niezwykły kolor tych produktów spożywczych to nie zasługa czarnej magii ani wyjątkowo silnych, sztucznych barwników. Odpowiada za niego węgiel aktywny, który bez problemu możemy nabyć w aptekach pod postacią tabletek. Powstaje on z torfu, łupinek kokosowych lub drewna.

Bardzo drobno starty i dodany do jedzenia węgiel zmienia jego kolor bez większego wpływu na jego konsystencję. Co bardzo ważne, węgiel aktywny nie ma zdecydowanego smaku, który tłumiłby naturalne aromaty produktów spożywczych, dlatego jest to doskonałe pole do wielu eksperymentów kulinarnych.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

W jaki sposób aktywny węgiel wpływa na nasz organizm?

Specjaliści do spraw zdrowego odżywiania wskazują, że aktywny węgiel to nie tylko ekstrawagancki dodatek, czyniący nasze posiłki modniejszymi. Dobrze wiadomo, iż węgiel istotnie ułatwia wchłanianie składników odżywczych zawartych w pożywieniu oraz sprzyja powstaniu w układzie trawiennym warstwy ochronnej, która zabezpiecza nas przed działaniem szkodliwych substancji.

Co więcej, naukowcom udało się udowodnić, że może on także wspierać proces detoksykacji organizmu. Dzieje się tak, ponieważ węgiel unicestwia szkodliwe substancje oraz sprawia, że są one szybciej usuwane z naszego ciała.

Właśnie z tego względu spożywanie węgla zaleca się w przypadku zatruć lub przedawkowania niektórych leków. Czarny koktajl lub po prostu pastylka może również zabezpieczyć nas przed przykrymi skutkami zjedzenia np. spleśniałej żywności.

Uważaj, aby nie przesadzić

Jak to często bywa, węgiel aktywny powinien być stosowany z umiarem. W przypadku osób, cierpiących na rozstrój żołądka i inne choroby układu trawiennego, niebezpieczeństwo może przewyższać korzyści. Warto pamiętać, że zbyt częste spożywanie węgla może doprowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych efektów ubocznych, takich jak zaparcia lub wymioty. Z tego względu przed rozpoczęciem węglowego detoksu warto skonsultować się z lekarzem.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

2
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

4