Chcąc uniknąć stresu i niepotrzebnego, przedświątecznego zamieszania w kuchni, warto zaplanować, co chcemy upiec z odpowiednim wyprzedzeniem. W Święta Wielkanocne najlepiej postawić na lekkie wiosenne słodkości oraz tradycyjne specjały. Podczas przeglądania przepisów najlepiej wziąć pod uwagę te, które są proste do wykonania, a przy tym efektowne i smaczne.
Babka
Przepis na ten wypiek jest znany w naszym kraju już od XVII wieku. Od zawsze był on przygotowywany z należytą starannością. Według tradycji nieudana babka była ogromną kompromitacją dla gospodyni, oznaczającą kompletny brak talentu kulinarnego. Z tego powodu podczas wyrabiania ciasta i pieczenia babki, panie domu dbały, aby mogła ona wyrastać w sprzyjających warunkach. Uważano, że krążące wokół tego wypieku osoby mogą przynieść nieszczęście, dlatego za pieczenie zabierano się dopiero w momencie, kiedy w domu nie było żadnego mężczyzny.
W dawnych czasach babki były wypiekane w Wielki Piątek. Do tego celu wykorzystywano piec chlebowy. Po wyciągnięciu obchodzono się z nimi bardzo delikatnie. Były bujane przez służące aż do momentu ich całkowitego ostygnięcia.
Obecnie przepisy na babki wielkanocne są niezwykle popularne. Można je zrobić na wiele sposobów. W pogoni za codziennymi obowiązkami najlepiej sprawdzają się niezawodne, szybkie i proste przepisy.
Mazurek
Symbol zakończenia Wielkiego Postu. W dawnych czasach był nagrodą dla osób, które przez czterdzieści dni trwały we wstrzemięźliwości od potraw mięsnych i różnego rodzaju słodkich przekąsek. Ze względu na swoją rangę, od lat wkładano wiele wysiłku i pracy do tego, aby był smaczny i pięknie prezentował się pośród świątecznych specjałów.
Dziś niewiele osób zna jego historię, ale nadal jest chętnie wybieranym przepisem podczas przygotowywania Świąt Wielkanocnych. Podobnie jak w przypadku babki, nie ma jednego, sprawdzonego przepisu na ten wypiek. Każda gospodyni posiada swoją recepturę na mazurek, stanowiący słodką dekorację suto zastawionego stołu.
Pascha
Deser, który nie wymaga pieczenia. Jest wytwarzany ze zmielonego twarogu, masła, jaj, oraz bakalii. Najczęściej przybiera on formę stożka, który symbolizuje grobowiec Chrystusa. Zrobienie paschy nie zajmuje dużo czasu i jest niezwykle proste.
Za jej przygotowanie najlepiej zabrać się dzień przed Wielkanocą, gotową należy wstawić do lodówki i wyciągnąć tuż przed wspólnym ucztowaniem.
Planując świąteczne wypieki, nie warto poprzestawać na wymienionych wyżej propozycjach. Oprócz babki, mazurka czy paschy można pomyśleć nad zrobieniem sernika lub ciasta z orzechami bądź bakaliami. Poznajcie pięć najciekawszych propozycji na wielkanocne słodkości w wydaniu Ewy Wachowicz.
1. Babka wielkanocna według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisBabka wielkanocna według Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Tort orzechowo-migdałowy według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisTort orzechowo-migdałowy według Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Puszysty sernik według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisPuszysty sernik według Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Pascha według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisPascha według Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Mazurek według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisMazurek według Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie