Spis treści:
- Śliwka wiśniowa (ałycza) - charakterystyka i odmiany
- Śliwka wiśniowa - wartości odżywcze i kalorie
- Jakie właściwości ma śliwka wiśniowa?
- Jak przechowywać śliwkę wiśniową?
- Co można zrobić ze śliwki wiśniowej?
Ze względu na swój wygląd ałycza często mylona jest z mirabelką. Niesłusznie, bo choć owoce są zbliżone kształtem i rozmiarem, to mogą różnić się barwą i zachowaniem pestki. Poznaj właściwości śliwki wiśniowej, które na pewno skuszą cię do jej spróbowania. Dowiedz się także, co można zrobić ze śliwki wiśniowej i jak ją przechowywać, żeby jak najdłużej zachowała świeżość.
Śliwka wiśniowa (ałycza) - charakterystyka i odmiany
Śliwka wiśniowa nazywana jest również ałyczą lub - bardziej potocznie - śliwowiśnią. To gatunek rośliny z rodziny różowatych, naturalnie pochodzący z Azji Zachodniej, Środkowej, Kaukazu i południowo-wschodniej Europy. Współcześnie występuje już niemal na całym globie - można ją znaleźć także w Australii i Nowej Zelandii czy w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Do najbardziej popularnych odmian ałyczy należą: Woodie, Hessei, Nigra, Złoty Obłok i Pissardi.
Charakterystykę śliwki wiśniowej można rozpocząć od jej wyglądu. To drzewo osiągające do 10 metrów wysokości, z ciemnoczerwonymi lub purpurowymi, eliptycznymi listkami. Ma kuliste owoce, które przybierają barwę od żółtej do czerwonej i mają pestkę, nierozdzielną od miąższu. Najczęściej przypominają dużą czereśnię, a są mylone z mirabelkami.
Śliwka wiśniowa - wartości odżywcze i kalorie
Śliwka wiśniowa jest owocem o niskim indeksie glikemicznym, równym 25. 100 gramów ałyczy zawiera 82 kcal, 19 gramów węglowodanów, dwa gramy białka, niemal zero tłuszczów i 89 gramów wody. To źródło błonnika pokarmowego i antyoksydantów, ale także skarbnica witamin i minerałów. Do wartości odżywczych śliwki wiśniowej zaliczają się m.in. witamina C, E, PP i te z grupy B oraz beta-karoten, potas, wapń, magnez i żelazo.
Jakie właściwości ma śliwka wiśniowa?
Liczne wartości odżywcze ałyczy skutkują silnym wpływem owocu na ludzki organizm. Jakie właściwości ma śliwka wiśniowa na nasze zdrowie?
- Zawartość magnezu i witamin z grupy B sprawia, że śliwowiśnia korzystnie oddziałuje na układ nerwowy i samopoczucie, zmniejszając napięcie, rozdrażnienie i poprawiając koncentrację,
- witamina C wzmacnia układ odpornościowy, działa przeciwwirusowo i pomaga szybciej zwalczyć infekcje,
- witaminy i minerały w owocach wspaniale wpływają na zdrowie kobiet w ciąży, zapewniając prawidłowy rozwój płodu i odpowiednią suplementację dla przyszłych mam,
- obecność żelaza w śliwowiśni przeciwdziała anemii,
- beta-karoten wspiera potencję u mężczyzn i prawidłową produkcję testosteronu,
- śliwka wiśniowa to owoc niskokaloryczny, który warto jeść również na diecie odchudzającej. Świetnie nawadnia, a błonnik zapewnia uczucie sytości na dłużej, reguluje procesy trawienne i pracę jelit, działa detoksykacyjnie, przyspiesza metabolizm, a w konsekwencji spalanie tłuszczu,
- owoce działają również moczopędnie, oczyszczając nerki i redukując obrzęki,
- ałycza - kryjąca w sobie antyoksydanty - wykazuje właściwości antynowotworowe, opóźnia starzenie się organizmu i chroni przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi (w tym cukrzycą czy miażdżycą). Owoce śliwowiśni nasycają organizm diabetyków niezbędnymi mikroelementami, jednak bez ryzyka niespodziewanych skoków poziomu cukru we krwi.
Należy jednak także pamiętać, że przeciwwskazaniem do jedzenia śliwek wiśniowych są: alergie i nietolerancje pokarmowe na śliwki, dna moczanowa i reumatyzm, ostre zapalenie żołądka i trzustki, choroby przewodu pokarmowego i skłonność do biegunki.
Jak przechowywać śliwkę wiśniową?
Właściwości ałyczy sprawiły, że już zastanawiasz się, co można zrobić ze śliwki wiśniowej? Najpierw odkryj sposoby skutecznego przechowywania owocu, żeby mieć pewność, że zapasy nie zepsują się zaraz po kupieniu. Pamiętaj, żeby wybierać jędrne okazy, które po naciśnięciu będą miały lekkie wklęśnięcie w skórce. Lepkie i popękane śliwowiśnie to najgorszy wybór - szybko stracą swoją ważność.
W temperaturze pokojowej owoce wytrzymają maksymalnie około tygodnia, w lodówce - do miesiąca. Jak przechowywać śliwkę wiśniową, jeśli chcemy ją zachować na jeszcze dłużej? Najlepiej ją:
- zamrozić - po zamrożeniu wciąż zachowa swoje właściwości. Możesz albo umieścić owoce w całości (z pestką i ogonkiem) w zamrażalniku lub pozostawić sam miąższ. Niezależnie od tego, czy będą wydrylowane, czy nie, najpierw umieść je osobno na papierze na tacce i wstępnie zamróź. Dopiero potem przesyp do pudełka lub woreczka foliowego (w ten sposób się ze sobą nie skleją), opisanego datą oraz wagą porcji i trzymaj nawet do 10 miesięcy,
- wysuszyć - drugim skutecznym sposobem na przechowywanie śliwki wiśniowej jest jej wysuszenie. Możesz to zrobić, używając profesjonalnej suszarki lub piekarnika (ustawiając go na 40-45 stopni i trzymając ok. sześciu-ośmiu godzin).
Co można zrobić ze śliwki wiśniowej?
Oczywiście świeża ałycza smakuje wyśmienicie jako samodzielna przekąska, ale żeby szybko się nie znudziła, podpowiadamy, co można zrobić ze śliwki wiśniowej. Do najpopularniejszych przetworów należą napoje - zarówno bezalkoholowe (jak kompot, sok), jak i trunki (wina, nalewki). Śliwowiśnia to baza do pysznych dżemów, marmolad, galaretek (ma dużo pektyn o właściwościach żelujących) czy sosów (np. gruzińskiego tkemali) lub past (m.in. śliwkowej adżyki). Nic nie stpi też na przeszkodzie, aby ałyczę zamarynować.
Źródła: Smaker.pl, foodandhealth.pl, muratordom.pl, glycemic-index.net
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
To danie jest jak wehikuł czasu. Tylko babcia robiła najlepsze »
Grzybiarze smażą kurki w ten sposób. Zawsze są jędrne i chrupkie »
Obniża cukier i cholesterol we krwi. Sięgaj po liście i nasiona tej przyprawy »