Wołowina rzadko gości na naszych stołach. Fot. 123RF.COM/PICSEL
Wołowina to samo zdrowie?
Wołowina jest jednym z najbardziej wartościowych mięs pod względem niezbędnych składników potrzebnych naszemu organizmowi do poprawnego funkcjonowania. Wołowina jest mięsem średniokalorycznym - wartość kaloryczna zależna jest od ilości tłuszczu, która się w niej znajduje. Zawiera za to bardzo dużo składników mineralnych takich jak fosfor, żelazo oraz pełnowartościowe białko, ponadto jest doskonałym źródłem witaminy B12, B1 i B6.
Książka kucharska: Dania z wołowiny. Kliknij!
Pomimo wielu zalet wołowiny należy pamiętać, że nie powinno się jej jeść więcej niż trzy razy w tygodniu. Odnosi się to nie tylko do wołowiny, ale do każdego czerwonego mięsa - zbyt częste spożywanie może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Podwyższony cholesterol, cukrzyca i otyłość to tylko kilka zagrożeń, które na nas czyhają, przez nieumiarkowanie jedzenie mięsa.
Według badań, regularne spożywanie mięsa (co najmniej 3 razy w tygodniu) przez mężczyzn, zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego z kolei dowiedli, że wołowina pochodząca z bydła karmionego trawą była zdrowsza niż pochodząca od krów karmionych paszami zbożowymi - miała lepszy profil lipidowy (w mniejszym stopniu podnosiła poziom "złego cholesterolu" we krwi) i zawierała mniej tłuszczu.
Jak najlepiej przyrządzić wołowinę? Kliknij!
Należy pamiętać, że oprócz czerwonego mięsa do diety powinniśmy wkomponowywać mięso ryb oraz warzywa. Tylko dieta która ma zbilansowaną ilość różnych pokarmów i różnych składników odżywczych może nam zapewnić długie i zdrowe życie.
Najdroższe mięso świata
Najdroższa wołowina na świecie jest wytwarzana z mięsa bydła rasy Wagyu, które są hodowane w okolicach japońskiego miasteczka Kobe. Mięso z tamtejszego uboju jest niezwykłym doświadczeniem dla naszego podniebienia i portfela.
Bydło rasy Wagyu karmione jest specjalną ekologiczną paszą, składającą się między innymi ze zbóż, ryżu, ziemniaków i roślin strączkowych. Poza tym bydło otrzymuje specjalnie skomponowaną mieszankę witaminową oraz piwo - na lepsze trawienie oraz samopoczucie. Krowy masowane są specjalnymi rękawicami z trawy, oraz jest im puszczana muzyka klasyczna, aby były jak najbardziej odprężone. Ubój zwierząt jest humanitarny, ponieważ hodowcy starają się aby do ostatnich chwil krowy były zrelaksowane i spokojne.
Cechą charakterystyczną surowego mięsa Kobe jest marmurkowatość - wynika ona z masaży, które stymulują w tkance mięśniowej równomierne rozkładanie tłuszczu. Im większa marmurkowatość, tym wyższa klasa mięsa oraz delikatność i smak po przyrządzeniu.
Podczas gotowania mięsa Kobe tłuszcz wytapia się i nadaje dodatkowy aromat oraz soczystość mięsu. Najchętniej wykonuje się z tego mięsa sashimi, carpaccio oraz steki.
W restauracji za jedną porcję steku zapłacimy w granicach 200 złotych.
Schabowy idealny. Jaka jest jego tajemnica? Kliknij!
Katarzyna Rybczyńska/Smaker.pl