Spis treści:
- Co to jest Taste Atlas?
- Ranking najlepszych polskich dań
- Najgorsze polskie dania – ranking Taste Atlas
W polskiej kuchni znajdziemy wiele smakowitych dań. Zastanawiasz się, które z nich robią największą furorę wśród zagranicznych turystów? W najnowszym zestawieniu Taste Atlas znalazły się między innymi: tradycyjna polska zupa, pierogi, oraz ciasta. Niestety nie wszystkie tradycyjne potrawy cieszą się dobrą sławą, kilka z polskich klasyków otrzymały wyjątkowo niskie noty. Oto ranking najlepszych i najgorszych dań przewodnika gastronomicznego Taste Atlas.
Sprawdź także: Polskie ciasto okazało się bezkonkurencyjne. Zwyciężyło w prestiżowym rankingu
Co to jest Taste Atlas?
O serwisie kulinarnym Taste Atlas zdarzyło nam się pisać już kilka razy. Znajdziemy tam przepisy na potrawy z całego świata, a także recenzje restauracji publikowane przez międzynarodowych gości. Jednak najbardziej znany jest z przedstawiania rankingów zarówno najlepszych, jak i najgorszych dań z różnych stron świata. Wirtualny przewodnik gastronomiczny może przydać się w szczególności, jeżeli w najbliższym czasie planujesz zagraniczną wycieczkę. Warto zajrzeć tam, aby przekonać się, jakich potraw spróbować i jakie lokale koniecznie musisz odwiedzić.
Ranking najlepszych polskich dań
Jakie dania znalazły się w rankingu? Najwyższą ocenę, czyli te powyżej 4,5 gwiazdki otrzymały pierogi. Chociaż można przygotować je z przeróżnymi farszami, w rankingu wyszczególniono ruskie, czyli z serem i ziemniakami, zdobyły aż 4,8 gwiazdki. Zaraz za nimi uplasowała się karpatka (4,5 gwiazdki), deser przygotowywany z ciasta parzonego, przekładany kremem śmietanowym lub budyniowym. Taką samą notę otrzymał również żurek. Danie przygotowywane na żytnim zakwasie, z dodatkiem kiełbasy, boczku, ziemniaków oraz jajka. Najczęściej jemy je oczywiście w okresie Wielkanocy. Najlepszy smak uzyskamy, kiedy do wywaru dodamy nieco suszonych grzybów, świetnie smakuje również z dodatkiem chrzanu, czosnku, czy majeranku.
Do dań, które według rankingu Taste Atlas otrzymały ocenę powyżej czterech gwiazdek należy polski sernik (4,4 gwiazdki). Chociaż w każdym domu robi się go nieco inaczej, podstawą pysznego sernika jest dobrej jakości tłusty twaróg, jajka i cukier. Najczęściej robi się go na kruchym cieście. W niektórych przepisach znajdziemy także dodatek rodzynek oraz skórki pomarańczowej. Prawdopodobnie ciasto to zaczęto piec w XVII wieku, przepis na nie przywiózł król Jan III Sobieski po zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem.
Co ciekawe, następnej pozycji nie zajmuje danie z tradycyjnej kuchni polskiej, obok sernika znalazła się królowa dań z budki, czyli zapiekanka (4,2 gwiazdki). Przekąska ta była prawdziwym hitem w czasach PRL-u. Okazuje się, że bagietka z pieczarkami i serem nawet dziś znajduje swoich wielbicieli. Wśród najlepszych polskich dań (4,1 gwiazdki) wyróżniono także gołąbki.
Wśród polskich potraw, które także oceniono pozytywnie wyróżniono surówkę warzywną (3,9 gwiazdki), golonkę (3,9 gwiazdki) i chłodnik litewski (3,8 gwiazdki).
Najgorsze polskie danie – ranking Taste Atlas
Jakie polskie dania oceniono jako najgorsze? Na trzecim miejscu znalazła się polska kaszanka (3,3 gwiazdki), która dla wielu naszych rodaków, stanowi jeden z najsmaczniejszych przysmaków. Niechęć do tego wyrobu wędliniarskiego najprawdopodobniej budzi dodatek krwi, a także podrobów. Ponieważ składzie kaszanki, oprócz kaszy, można znaleźć także płucka, ozorki, wątrobę, tłuszcz i skóry wieprzowe.
Na drugim miejscu (3,2 gwiazdki) zamieszczono flaczki, które najczęściej jadamy pod postacią gęstej zupy z dodatkiem oczyszczonych żołądków wołowych. Znajdziemy tu także kompozycję przypraw, która świetnie podkreśla smak dania, najczęściej używa się: majeranku, pieprzu, gałki muszkatołowej, czy słodkiej papryki. Co ciekawe, flaki były jednym z ulubionych potraw króla Władysława Jagiełły. Odpowiednio przygotowane i doprawione, mogą być bardzo smacznym i pożywnym daniem.
Najgorszym daniem w rankingu (2,8 gwiazdki) obwołano czerninę, zupę należącą do potraw kuchni staropolskiej. Przygotowywana jest na bazie rosołu oraz krwi, najczęściej gęsiej, kaczej, króliczej, czy wieprzowej. Jej smak podkreślają przyprawy korzenne, takie jak goździki, cynamon i czarny pieprz. W tradycyjnych przepisach pojawiały się także suszone owoce, takie jak jabłka, czy śliwki. Czerninę można podawać z kawałkami podrobów, łazankami lub gruszkami.
Źródła: tasteatlas.com, smaker.pl
Autor: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Zanim wrzucisz do pralki, namocz. Ta mieszanka sprawi, że firanki będą bieluteńkie »
Najgorsze towarzystwo dla kawy. Unikaj rano, podczas obiadu i na imprezie »