Zapomniany, pradawny zamiennik ziemniaków. Jest lekkostrawny, ma dużo białka i błonnika, pomaga schorowanej wątrobie

Popularny ziemniak wyparł z jadłospisu roślinę, która wcześniej była podstawą codziennego menu. Marek kucmerka, czyli cukrowe korzonki, to nieco zapomniane warzywo. Wraca powoli do łask, bo cechuje się prozdrowotnymi właściwościami, bardzo cennymi dla organizmu. Odkryj, jak stosować bulwy w kuchni.

Marek kucmerka - zastosowanie w kuchni warto wypróbować w codziennym menu | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nazwa marek kucmerka przywodzi na myśl raczej osobę niż roślinę. Choć jest naprawdę osobliwa, to warzywo, które się pod nią kryje, było bardzo powszechne na całym świecie, zanim spopularyzowano ziemniaka. Dziś jednak znowu wraca do łask i coraz więcej osób cieszy się jego prozdrowotnymi właściwościami. Dowiedz się, jak smakuje marek kucmerka i jakie ma zastosowanie w kuchni

Sprawdź także: Sałatki, które zwalą gości z nóg. Sprawdzą się na każdą okazję

Marek kucmerka (cukrowe korzonki)

Nigdy nie słyszałeś o tej roślinie i zastanawiasz się, co to jest marek kucmerka? To gatunek byliny należącej do selerowatych, przed laty uprawianej jako warzywo jadalne. Liściasta roślina mierzy od 40 do 100 cm wysokości, a najczęściej spożywany jest jej korzeń - gruba bulwa rozgałęziająca się na liczne mniejsze odnogi. 

Marek kucmerka pochodzi ze wschodniej Azji, a w Europie pojawił się w X wieku. Wówczas był stosowany podobnie jak dzisiejszy ziemniak. Co ciekawe, jego pierwszą polską nazwą, z 1389 roku, była kucmorka. Najprawdopodobniej jest to fonetyczne nawiązanie do niemieckiego sposobu określania cukrowych korzonków, czyli Kritzelmore. Innym określeniem jest jeszcze marek cukrowy korzeń.

Jakie właściwości ma marek kucmerka?

Dawniej używano go jako warzywo jadalne, ale również lecznicze oraz jako afrodyzjak. Jakie są wartości odżywcze marka kucmerki? Cechuje się on licznymi właściwościami, które korzystnie wpływają na ludzkie zdrowie. W jego składzie znajdują się m.in. flawonoidy, czyli antyoksydanty. Działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwutleniająco.

Neutralizują one wpływ wolnych rodników na organizm, opóźniają procesu starzenia się komórek i chronią przed chorobami cywilizacyjnymi (jak nowotwory czy miażdżyca). Co więcej, poprawiają funkcjonowanie układu odpornościowego.

Jakie właściwości ma marek kucmerka? Wśród wartości odżywczych tej lekkostrawnej rośliny są również węglowodany, białko, błonnik, witaminy i minerały. Ich bogactwo sprawia, że cukrowe korzonki łagodzą objawy chorób układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego i moczowego. Mogą obniżać poziom stresu i zmęczenia oraz pomagają w schorzeniach wątroby. 

Jak smakuje marek kucmerka?

Jeśli nigdy nie słyszałeś o cukrowych korzonkach, to tym bardziej nie znasz odpowiedzi na pytanie, jak smakuje marek kucmerka. Choć nazywa się go poprzednikiem ziemniaka, to ma nieco inny aromat. Najczęściej porównywany jest do marchewki czy pasternaku. Dominują w nim słodkie i nieco orzechowe nuty.

Marek kucmerka - zastosowanie w kuchni

Marek kucmerka był popularny w epoce zbieractwa, a wiele lat później stał się przysmakiem europejskich władców. Zaspokajał potrzebę słodyczy, choć najczęściej podawano go jako dodatek do mięs. Za czasów Jagiellonów używano go do potraw postnych, dodając do ryżu z rodzynkami.

W pewnym momencie rozważano nawet, czy roślina może być źródłem cukru, jednak została zastąpiona przez buraka cukrowego. Dlaczego ziemniaki stały się z kolei popularniejsze? Bo zdecydowanie prościej je oczyścić, w przeciwieństwie do tych korzonków.

Co zrobić z marka kucmerki? Zastosowanie w kuchni jest naprawdę interesujące. Bulwy można spożywać na surowo lub po obróbce termicznej (gotowaniu, duszeniu, smażeniu czy pieczeniu). Należy jednak usunąć twardy i niejadalny trzon korzenia. Można z niego przygotować purée do dań mięsnych lub użyć jako dodatek do zupy

Rycerska ziołowa polewka z kucmerką

 Rycerska ziołowa polewka z kucmerką Zobacz przepis

Rycerska ziołowa polewka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl, mojpieknyogrod.pl, zywienie.abczdrowie.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Pięć najgorszych diet zdaniem lekarzy. Schudniesz, ale zepsujesz sobie metabolizm »

Zagadka na spostrzegawczość z czosnkiem w roli głównej. Znajdź podmienioną główkę »

Jedna szklanka dziennie obniży poziom cholesterolu. Jedz codziennie przed południem »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
2
Dania główne Danie z bobu i młodych ziemniaków

Bób jest u nas bardzo lubiany, więc kiedy nadchodzi pora korzystamy z niego,...

Odsłon: 110

30 min
5
30 min
3
Śniadania Jajecznica ze szczypiorkiem

Prosta, delikatna jajecznica z dodatkiem mleka i szczypiorku doskonała na szy...

Odsłon: 132

15 min
5
Ciasta Brzoskwiniowa nuta

Delikatne, subtelne ciasto , pięknie wygląda i super smakuje.

Odsłon: 138

60 min
7
Śniadania Nadzienie serowe do naleśników- 2 składniki

Tylko twaróg i kremowy jogurt smakowy, u mnie kokosowo, migdałowy. Tak wykorz...

Odsłon: 158

15 min
6

Polecane artykuły

Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

5
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

1
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

25
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

326