Grill - temat specjalny

Zbierz kwiaty tego krzewu i zrób z nich ocet. Popularny jabłkowy nie ma z nim szans

O właściwościach leszczyny wie każdy, kto interesuje się ziołolecznictwem. To krzew, który może silnie uczulać, ale też wspaniale poprawiać zdrowie. Dowiedz się, jak zrobić ocet z kwiatów leszczyny, którym możesz cieszyć się już zimą. Jego popijanie pomaga na wiele dolegliwości.

Na co pomaga picie octu z leszczyny? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Choć mogłoby się wydawać, że poza sezonem letnim nie da się zrobić prozdrowotnego octu, to oczywiście nieprawda. Choć brakuje owoców, to wciąż można skorzystać z dobrodziejstwa lasu. Dowiedz się, jak zrobić ocet z kwiatów leszczyny i na co pomaga jego regularne spożywanie.

Sprawdź także: Kawa, która może leczyć. Naukowcy mówią wprost, że działa przeciwzapalnie

Leszczyna - zdrowotny krzew

Leszczyna to krzew zaliczony do rodziny brzozowatych. Jako jedna z pierwszych roślin budzi się do życia, bo jej kwiaty, nazywane kotkami, zauważalne są już nawet w grudniu. Kwitnie więc jeszcze przed rozwinięciem liści. Z prozdrowotnego działania leszczyny można cieszyć się nawet zimą lub przedwiośniem. W polskich lasach lub ogrodach najczęściej rośnie leszczyna pospolita, hodowana dla owoców, czyli orzechów laskowych

Krzew może osiągać do pięciu metrów wysokości, jest rozgałęziony i liściasty. Zimą i wiosną najcenniejsze są jego podłużne kwiaty męskie, zebrane w kotki i występujące w grupach (od dwóch do czterech sztuk). To właśnie je zrywa się w lutym, żeby przygotować ocet z kwiatów leszczyny. Uważaj więc, żeby nie zebrać okrągłych kwiatów żeńskich, które na szczęście łatwo odróżnić. Jesienią natomiast czeka się na orzechy, które dojrzewają od września do października. 

Ten zdrowotny krzew używa się do przygotowania octu, naparów, nalewek czy wywarów. Wykorzystuje się zarówno korę, liście, jak i kwiaty leszczyny. Pamiętaj jednak, że leszczyna to silny alergen. Jeśli tylko, już podczas zbierania kotków, poczujesz jakiekolwiek objawy uczulenia (katar, swędzenie, duszności), zaprzestań przygotowania octu i udaj się do specjalisty.

Jak zrobić ocet z kwiatów leszczyny?

Ocet z kwiatów leszczyny wcale nie tak trudno przygotować. Tym bardziej, jeśli przyrządzałeś już przetwory, kiszonki czy inne octy. Do zrobienia tego domowego specyfiku będziesz potrzebować sporą porcję kwiatów leszczyny, wodę, cukier i matkę octową. Ostatni składnik to naturalna, galaretowata zawiesina, która pojawia się na powierzchni octu. Jest kulturą bakterii octowych, białek i enzymów.  Bez jej wykorzystania proces fermentacji również się rozpocznie, ale z jej dodatkiem zdecydowanie przyspieszysz cały proces.

Jak zrobić ocet z kwiatów leszczyny? Na początku w bardzo dużym garnku zagotuj kilka litrów wody. Na każdy litr płynu - wsyp cztery łyżki cukru. Dokładnie przemieszaj do rozpuszczenia kryształków. Odłóż do wystudzenia. Przygotuj ok. ośmiolitrowy słój i wypełnij go w 3/4 objętości kwiatami leszczyny. Następnie zalej chłodną wodą z cukrem, delikatnie dogniatając kotki. Z boku naczynia dodaj matkę octową z octu jabłkowego, która aktywuje proces.

Słój przykryj kuchenną ściereczką i obtocz wokół szyjki gumką recepturką (żeby ścierka ściśle przylegała do szklanego naczynia). Odstaw i pamiętaj, żeby ocet z kwiatów leszczyny codziennie przemieszać. Trzymaj w ten sposób aż do momentu, gdy leszczynowe kotki opadną na dno, a w smaku będzie można wyczuć octowy aromat. 

Na co pomaga picie octu z leszczyny?

W ziołolecznictwie leszczyna jest cenioną rośliną. W jej skład wchodzą m.in. silne antyoksydanty, które hamują rozwój wielu poważnych chorób. Produkty na bazie krzewu mogą wykazywać działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, detoksykacyjne, przeciwnowotworowe, moczopędne i lekko ściągające (skórę)

Na co pomaga picie octu z leszczyny? Przede wszystkim stosuje się go w zaburzeniach metabolizmu i hormonalnych (mogą np. łagodzić objawy menopauzy). To świetny specyfik przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego (zatruciach) i przewlekłych chorobach skórnych. Pomoże także przy infekcjach układu moczowego i oddechowego (przeziębieniach). Ocet z kwiatów leszczyny poleca się też w leczeniu żylaków, hemoroidów i problemów z krążeniem. 

Jak pić ocet z leszczyny? Gdy stosujesz go wewnętrznie, rekomendowana dawka to 1-2 łyżki dziennie. Taką ilość rozpuść w szklance wody. Ocet możesz jednak też używać zewnętrznie - do okładania miejsc zmienionych chorobowo lub jako toniku do cery trądzikowej. 

Źródło: Smaker.pl, YouTube @perma-kultura, krotoszyn.poznan.lasy.gov.pl, korpele.olsztyn.lasy.gov.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Na słodko i na słono. Wzmocni nie tylko smak potraw, ale i metabolizm »

Tarta z budyniem i jabłkami. Kruchy przysmak do popołudniowej kawy »

Taras i balkon pokrył zielony osad. Wsyp do ciepłej wody i wyszoruj, płytki będą lśniły »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 27

30 min
4
30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2