Ziarenka, które pomagają spalać tłuszcz. Aframon madagaskarski - właściwości i zastosowanie

Aframon madagaskarski, znany również jako pieprz meleguet, pochodzący z Afryki, to prawdziwy skarb przyrody. Mało kto wie, że ukrywa w swoich ziarenkach nie tylko intensywny smak, ale także bogactwo substancji czynnych, które zdaniem wielu mogą wspomagać proces spalania tłuszczu.

Co to jest aframon madagaskarski? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Badania nad pieprzem melegueta wykazują, że roślina ta nie tylko wyróżnia się aromatem i smakiem, ale także wykazuje działania przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne. Co ciekawe, przypisuje jej się także działanie uspokajające oraz zdolność łagodzenia bólu. Dowiedz się więcej na jej temat - nie tylko w kwestii właściwości, ale również sposobów wykorzystania.  

Sprawdź także: Jakie sałatki można zrobić z jajek? Takie frykasy możesz zaserwować na Boże Narodzenie

Co to jest aframon madagaskarski? 

Aframomum melegueta, czyli aframon madagaskarski, to roślina z rodziny imbirowatych Zingiberaceae. Znana również jako pieprz meleguet, pieprz aligatora czy pieprz gwinejski, rośnie naturalnie w centralnej i zachodniej Afryce, w klimacie tropikalnym, m.in. w Ghanie, Sierra Leone, Nigerii, Liberii czy Kamerunie. Ta roślina potrzebuje dobrej gleby o lekko kwasowym pH (5,5-6,5) oraz umiarkowanego oświetlenia, najlepiej w półcieniu. Występuje dziko w zacienionych obszarach leśnych. 

Aframomum melegueta ma silne, stosunkowo krótkie kłącza (2-3 mm średnicy), z których wyrastają liście odziomkowe. Roślina osiąga wysokość 1-1,5 m, a jej liście są wąskoeliptyczne, długie (15-25 cm) i wydzielają przyjemny zapach. Na szczytach pędów kwiatowych pojawiają się kwiaty przypominające storczyki o jednej płaszczyźnie symetrii. Kielich kwiatowy ma długość 4,5 cm, a warżka kwiatowa występuje w kolorach jasnofioletowym, różowym bądź białym, z żółtą plamką u podstawy. 

Owoce Aframonu madagaskarskiego są jajowate, czerwone i mają rurkowaty dziób o długości 5,5 cm. Dojrzałe owoce charakteryzują się mocno pomarszczoną powierzchnią i zawierają kilkadziesiąt żółtawobrunatnych nasion o nieregularnym kształcie (4-3 mm średnicy) o ostrym smaku, przypominającym kardamon, oraz intensywnym aromacie imbiru i pieprzu cayenne. 

Aframon madagaskarski - właściwości 

Pieprz meleguet jest niezwykle bogatym źródłem substancji biologicznie czynnych. W jego składzie znajdują się alkaloidy, saponiny, fenole, garbniki, flawonoidy, a także charakterystyczne związki, takie jak 6-paradol, 6-gingerol, 8-gingerol, rac-6-dihydroparadol, czy 6-shogaol.  

Olejek eteryczny z aframonu meleguet zawiera natomiast składniki takie jak sabinen, α-pinen, α-kariofilen, β-kariofilen, humulen, eugenol i eukaliptol. Nasiona aframonu są również bogatym źródłem składników mineralnych, takich jak wapń, fosfor, potas, magnez, sód, żelazo, cynk, mangan i miedź, a także witamin, m.in. tiaminy, ryboflawiny, niacyny i kwasu askorbinowego. 

Aframon okazuje się skutecznym wsparciem w procesie utraty wagi, zwłaszcza w redukcji tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Badania naukowe wykazały, że regularne spożywanie aframonu przyczynia się do zmniejszenia trzewnej tkanki tłuszczowej. 

Aframon madagaskarski - właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze 

Warto zauważyć, że aframon madagaskarski cechuje się silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi. Badania wykazały, że ekstrakt z tej rośliny skutecznie hamuje wzrost wielu szkodliwych bakterii, a także grzybów. Aframon wykazuje również działanie hepatoprotekcyjne, chroniąc wątrobę przed stresem oksydacyjnym.  

Wykazano, że ekstrakty z tego afrykańskiego pieprzu mogą wpływać na proces hematopoezy, zwiększając liczbę płytek krwi i hemoglobiny. Substancje czynne tej rośliny wykazują potencjał przeciwnowotworowy oraz przeciwcukrzycowy, hamując enzymy odpowiedzialne za rozkład polisacharydów w jelitach. Badania potwierdzają także zdolność aframonu do hamowania procesu zapalnego, co jest związane z m.in. blokowaniem aktywności enzymu COX-2 i zmniejszaniem ekspresji genów prozapalnych.  

Warto również wspomnieć, że eksperymenty na zwierzętach potwierdziły, że aframon madagarski wykazuje działanie przeciwbólowe w kontekście bólu zapalnego, co świadczy o potencjalnych zastosowaniach tej rośliny w dziedzinie analgezji. 

Do czego stosować aframon madagaskarski? 

Jak widać, właściwości tego zdrowotnego pieprzu są ogromne. Zastanówmy się także, do czego stosować aframon madagaskarski. Najpierw warto wspomnieć, że pieprz meleguet odgrywa kluczową rolę w tradycyjnej medycynie afrykańskiej. Jego kłącza o intensywnym smaku stanowią nieodłączny element diety miejscowych plemion, których przedstawiciele żują je zarówno w postaci świeżej, jak i suszonej. Części rośliny wykazują zdolność pobudzania produkcji soku żołądkowego, co sprawia, że są stosowane w łagodzeniu niestrawności po spożyciu obfitego posiłku. Są również stosowane w łagodzeniu biegunek, w tym tych o podłożu infekcyjnym. Dodatkowo mają właściwości przeciwpasożytnicze

Ppieprz meleguet staje się także sprzymierzeńcem w przeziębieniu - szczególnie w połączeniu z imbirem w postaci naparów. Roślina ta nie tylko pomaga w obniżaniu gorączki, ale również łagodzi objawy takie jak kaszel, katar czy ból gardła

Sproszkowany aframon ma zastosowanie w leczeniu uporczywych zaparć (w formie lewatywy). Po wymieszaniu proszku z olejem gorczycowym czy kokosowym uzyskuje się emulsję, która podczas masażu rozgrzewa skórę, poprawia krążenie krwi, łagodzi bóle stawowe i zmniejsza obrzęki. 

Sok z liści aframonu madagaskarskiego jest tradycyjnym środkiem afrykańskim na skrofuły, czyli gruźlicę węzłów chłonnych, a liście używane są do prewencji i leczenia malarii. Zmiażdżone liście i nasiona rośliny znajdują zastosowanie w leczeniu ran i ukąszeń węży, dzięki zawartości garbników, przyspieszających proces gojenia i redukujących zmiany zapalne w skórze i błonach śluzowych. 

Napary wodne z aframonu madagaskarskiego są cenione ze względu na swoje działanie przeciwbólowe, stosowane doustnie m.in. w przypadku bólu zęba. Ekstrakty z tej rośliny znalazły zastosowanie w leczeniu chorób zakaźnych, takich jak ospa wietrzna i odra. 

Aframon madagarski, choć wspomniany już w dziełach rzymskiego pisarza Pliniusza Starszego, zyskał na popularności w kuchni europejskiej dopiero w XIV i XV wieku. Nasiona pieprzu gwinejskiego służą do aromatyzowania napojów alkoholowych i bezalkoholowych, słodyczy, lodów oraz pieczywa. Miąższ owoców, pozbawiony nasion, jest przeżuwany dla pobudzenia organizmu i neutralizacji nieprzyjemnego zapachu z ust. W Afryce natomiast nasiona aframonu madagaskarskiego są powszechnie używane jako zamiennik pieprzu w potrawach. 

Aframon madagaskarski - przepisy

Intensywny smak i charakterystyczny aromat pieprzu meleguet sprawiają, że sprawdza się w kuchni, nie tylko w krajach afrykańskich. Przyprawę tę kupisz w sklepach internetowych - pamiętaj, by stosować nie więcej niż łyżeczkę dziennie. Sprawdź inspirujące przepisy, w których aframon madagaskarski odgrywa główną rolę. 

Aromatyczny napar z aframonu 

Składniki

  • łyżeczka sproszkowanych nasion aframonu madagaskarskiego, 
  • szklanka wrzącej wody. 

Sposób przygotowania: 

  1. Zmiel proszek z nasion aframonu. 
  2. Dodaj go do kubka z wrzącą wodą. 
  3. Pozostaw na kilka minut, aż napar nabierze intensywnego aromatu. 
  4. Przecedź i podawaj jako zdrową alternatywę dla herbaty. 

    Kremowy dip z aframonem do warzyw 

    Składniki

    • szklanka jogurtu naturalnego, 
    • łyżeczka sproszkowanego aframonu madagaskarskiego, 
    • sól i pieprz do smaku, 
    • świeże warzywa, np. marchewka, seler naciowy itd.  

     

    Sposób przygotowania: 

    1. W misce wymieszaj jogurt z aframonem madagaskarskim. 
    2. Dopraw solą i pieprzem według własnych preferencji. 
    3. Podawaj z kawałkami świeżych warzyw. 

    Ziołowy kurczak z aframonem 

    Składniki

    • 4 filety z kurczaka, 
    • 2 łyżeczki sproszkowanego aframonu madagaskarskiego, 
    • sok z jednej cytryny, 
    • 3 łyżki oliwy z oliwek, 
    • sól, pieprz i zioła prowansalskie do smaku.

     

    Sposób przygotowania:

    1. W misce przygotuj marynatę z aframonu, soku z cytryny, oliwy i przypraw. 
    2. Zamarynuj filety z kurczaka i pozostaw na minimum 30 minut. 
    3. Upiecz kurczaka w piekarniku lub na patelni. 
    4. Podawaj z ulubionymi dodatkami. 

    Smoothie energizujące z aframonem

      Składniki

      • banan,
      • szklanka jogurtu naturalnego, 
      • łyżeczka sproszkowanego aframonu madagaskarskiego, 
      • miód do smaku, 
      • kilka kostek lodu.

       

      Sposób przygotowania: 

      1. W blenderze połącz banana, jogurt, aframon, miód i lód. 
      2. Miksuj do uzyskania gładkiego konsystencji. 
      3. Podawaj jako orzeźwiający napój na śniadanie lub w formie przekąski.  

       

      Źródło: Smaker.pl

      Autorka: Redakcja Smaker.pl

      Zobacz także:

      Zupy, jakie jadano za czasów PRL. Jakie przepisy warto odtworzyć »

      Kwercetynę znajdziesz w czerwonej cebuli. Pomoże w cukrzycy, przegoni wirusy, wspomoże mózg »

      Tani i ma tylko 97 kcal. Jesz go z chlebem, a możesz zrobić kotlety, a nawet ciasto »

      Polecane artykuły

      Informacje Odkryj nowe jogurty pitne od Danio!

      Wielka wiadomość dla fanów produktów Danio! Marka, która już zdobyła serca konsumentów dzięki swoim serkom homogenizowanym, teraz wprowadza zupełni...

      0
      Informacje Jak gotować groch bez namaczania? Zrób z niego brownie, nikt się nie zorientuje

      Groch to bardzo wartościowy i sycący składnik, który sprawdza się w wielu różnych daniach. Aby dobrze smakował, należy go odpowiednio ugotować. W j...

      4
      Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

      Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

      5
      Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

      To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

      3