Dania jednogarnkowe

Udało nam się wyłonić zwycięzców, do których powędrują wspaniałe książki Pawła Małeckiego pt. "Cukiernia Lidla".

Pani Karolina W.

"Chyba jak większość z Nas nie wyobrażam sobie Wielkanocy bez babki drożdżowej. Ten puszysty wypiek w czasie Świąt podbija serca łasuchów, także i moje ;) Nic tak nie smakuje jak baba drożdżowa, a na dodatek „własnoręcznie" upieczona. Dlatego warto pamiętać o kilku wskazówkach, które pomogą nam cieszyć się smakiem własnego wypieku o niepowtarzalnym smaku. Baba drożdżowa jest dość pracochłonna, ale można ułatwić sobie jej przygotowywanie w łatwy sposób, otóż gdy zależy nam na szybkim wyrośnięciu ciasta możemy miskę z ciastem drożdżowym umieścić w ciepłej wodzie lub też w piekarniku nagrzanym na niską temperaturę (do 50 stopni), wtedy skrócimy czas w jakim ciasto podwaja objętość. Co więcej gdy chcemy przygotować ciasto musimy pamiętać, aby wszystkie płynne składniki wykorzystywane do zaczynu drożdżowego miały temperaturę ok. 30 stopni, pozostałe składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Ponadto najlepiej przesiać mąkę, którą wykorzystamy do ciasta, no i przede wszystkim składniki, których używamy do wypieku powinny być świeże. Najważniejszą zasadą, której powinniśmy się trzymać, aby świąteczna baba była puszysta to przede wszystkim długie i cierpliwe wyrabianie ciasta drożdżowego. Niestety trzeba przez to przejść, ale daję słowo warto, ponieważ pamiętajmy, że nagrodą jest przepyszny łakoć. Dzięki długiemu wyrabianiu uzyskamy odpowiednią jego konsystencję, a ponadto stanie się elastyczniejsze. Jeśli będziemy kierować się powyższymi wskazówkami to gwarantuję, że upieczona baba będzie idealnie puszysta ;)"

Pani Agata B.

"Moja babcia kiedyś powiedziała mi "dziecko do drożdżowej, wielkanocnej baby dodaj smalcu zamiast masła i zobaczysz jaka będzie pulchna!". Od tamtej pory stosuję się do rady babuni i moje baby są zawsze królowymi stołu :)"

Pani Martyna R.

"Delikatne ciasto babki bardzo łatwo je zepsuć, ale jestem superbohaterem i na to nie pozwolę! Dążąc do sukcesu:
-Zaczyn powinien dochodzić długo i w ciepłym miejscu. Zero ciągłego podglądania tylko cierpliwego czekania! Owinąć je lnianą szmatką.
- Powolne mieszanie składników
-Drożdże należy wymieszać z niewielką ilością cukru, bo ciasto może potem nie wyrosnąć.
-Zazwyczaj babkę piecze się w temperaturze od 180 do 200 stopni Celsjusza z termoobiegiem, -Podczas pieczenia nie wolno otwierać piekarnika, żadnego podglądania!
= nasza babka będzie idealna, wystarczy cierpliwość i delikatność, a odwdzięczy się pięknym wyglądem i idealnym smakiem. Dlatego też ciasto nazywamy BABĄ- z kobietą też trzeba delikatnie i być cierpliwym."

Pani Katarzyna P.

"Moim trikiem na udaną babę drożdżową jest dodanie do ciasta trzech średniej wielkości ugotowanych ziemniaków przetartych przez drobne sito. Wówczas ciasto na dłużej zachowuje wilgotność i nie wysycha tak szybko."

1 2
z
2

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo Chlebek korzenny

Chlebek korzenny łatwy i pyszny w przygotowaniu. Taki chleb piekę od kilku la...

Odsłon: 143

15 min
6
Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1570

30 min
17
Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 299

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8