Fot. 123RF/Picsel
Jeżeli dieta kojarzy ci się tylko i wyłącznie z wyrzeczeniami i męczącymi ćwiczeniami, mamy dla ciebie doskonałą wiadomość. Nadprogramowych kilogramów możesz pozbyć się w nieco prostszy sposób. Wystarczy, że skorzystasz z naszej małej ściągi, która ułatwi ci zastąpienie tuczących produktów i zdrowszymi zamiennikami. W ten sposób wypracujesz także bardzo zdrowe nawyki żywieniowe. Stosowanie się do nich z pewnością zaowocuje w przyszłości i pozwoli ci uniknąć efektu jo-jo.
Oto nasze propozycje na zdrowe zamienniki niezdrowych produktów.
1. Majonez
Nie wyobrażasz sobie sałatki bez majonezu? Niestety, ma on katastrofalny wpływ na naszą figurę. Wyborem znacznie przyjaźniejszym dla naszej sylwetki będą surówki i sałatki, które skropimy lekkim dressingiem na bazie oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego.
2. Chipsy
O kaloryczności chipsów chyba nie trzeba nikogo przekonywać, a mimo to są nieodzownym elementem niemal każdego seansu filmowego. Czasem zastępują nam także pełnowartościowe przekąski w ciągu dnia. Jeśli chcemy zmienić swoje nawyki żywieniowe, wyeliminowanie chipsów z diety powinno być jednym z naszych pierwszych kroków. Czym je zastąpić? W roli zamiennika doskonale sprawdzą się suszone oraz świeże warzywa i owoce. Zaspokoją nasz apetyt, ale nie sprawią, że nasza waga pokaże dodatkowe kilogramy.
3. Białe pieczywo
Jeśli ktokolwiek powiedział ci, że będąc na diecie musisz zapomnieć o pieczywie, był w bardzo dużym błędzie. Wystarczy, że swoich wyborów żywieniowych będziesz dokonywać z głową. Od białego chleba, przygotowanego z wysokoprzetworzonej mąki pszennej, zdecydowanie lepsze będzie pieczywo pełnoziarniste, zawierające w swym składzie zdrową mąkę żytnią. W ten sposób wprowadzimy do naszej diety sporo błonnika oraz witaminy i substancje odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wybór w sklepach jest tak duży, że nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie.
4. Płatki śniadaniowe
Kupując różnego rodzaju płatki śniadaniowe lub musli, warto brać pod uwagę ile cukru i innych dodatkowych składników możemy w nich znaleźć. Z pozoru wydają się idealną propozycją na zdrowe śniadanie, jednak po dokładniejszej analizie składu niektórych płatków, może okazać się, że tak naprawdę zaserwujemy sobie jedynie miseczkę pustych kalorii. Zdecydowanie lepszym wyborem będą płatki owsiane - są one bogate w błonnik oraz inne substancje odżywcze, które zdecydowanie bardziej przydadzą się naszemu organizmowi niż cukier.
Do pobrania: Darmowy e-book „Włoski smak pomidorów". Kliknij!
5. Owoce w syropie
Z owoców w syropie przygotowujemy często sałatki owocowe, dodajemy je do deserów i ciast, sądząc, iż w ten sposób wzbogacimy je o nieco zdrowsze kalorie. Niestety, zapominamy o tym, że owoce z puszki były zanurzone w słodkim syropie cukrowym, który znacząco wpływa na ich kaloryczność. W tym wypadku zdecydowanie lepiej jest sięgać po świeże owoce, dostępne w aktualnym sezonie.
6. Śmietana
W naszej kuchni niezwykle często wykorzystujemy śmietanę. Jest podstawą różnego rodzaju sosów i nieodzownym składnikiem wielu zup. Niestety, chociaż wygląda niepozornie, w śmietanie znajdziemy bardzo dużo kalorii. Na szczęście w większości przepisów możemy zastąpić ją zwykłym jogurtem naturalnym. Co prawda nie uda nam się zrobić z niego bitej śmietany, jednak w pozostałych przypadkach nada się doskonale jako zdrowszy i mniej tłusty zamiennik śmietany.
7. Słodkie napoje gazowane
Na półkach sklepowych bez problemu znajdziemy słodkie napoje gazowane, które kuszą nas kolorowymi opakowaniami i fantazyjnymi smakami. Niestety, znajdziemy w nich ogromne ilości cukru, który zdecydowanie nie jest naszym sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kilogramami. Tego typu napoje warto zastąpić zwykłą wodą mineralną lub naturalnymi sokami owocowymi. Aby dodać wodzie smaku, wystarczy dodać do niej świeżych owoców lub listki mięty.
8. Sól
Sól może mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie. Jej nadmiar w diecie może spowodować groźne choroby układu krążenia oraz być przyczyną otyłości. Jednak wyeliminowanie jej z diety jest niezwykle trudne, między innymi dlatego, że potrawy bez jej dodatku wydają nam się mdłe i pozbawione smaku. Efekt ten możemy zniwelować, dodając do nich zdecydowanie więcej świeżych ziół niż robimy to zwykle. Potrawy zyskają niepowtarzalny aromat, a my będziemy nieco zdrowsi.
9. Makaron
Z makaronem jest niemal tak samo jak z jasnym pieczywem. Dla naszego organizmu zdecydowanie lepszym jest ten, który przygotowano z użyciem mąki pełnoziarnistej. Ma on niższy indeks glikemiczny oraz zdecydowanie więcej błonnika, dzięki czemu dłużej czujemy się najedzeni i nie mamy ochoty podjadać między posiłkami.
Zobacz też: 6 naturalnych zamienników cukru
Tekst: Sylwia Cisowska/ Smaker.pl