Czy natura nie znosi próżni? Kilka słów o gotowaniu próżniowym

Sous vide to francuskie wyrażenie znaczące mniej więcej tyle, co „bez powietrza" lub „w próżni". To technika kulinarna nazywana gotowaniem w niskich temperaturach, gotowaniem próżniowym lub metodą długiego gotowania.

Tak wygląda mięso zapakowane metodą próżniową, gotowe do sous vide.   fot. 123RF.COM

Po raz pierwszy opisano tę technikę kulinarną w 1799 roku (wtedy użyto gorącego powietrza, nie wody do ugotowania potrawy). W latach 70-tych ubiegłego wieku we Francji Georges Pralus odkrył, że kiedy gotuje gęsie wątróbki przyrządzone w worku bez powietrza, smakują i wyglądają później znacznie lepiej niż te przyrządzane tradycyjnie. Technika sous vide została ponownie odkryta.

Sekret tkwi w próżni

Na czym polega gotowanie próżniowe? Pakuje się potrawę do worka, z którego wysysa się powietrze za pomocą specjalnego urządzenia i gotuje w wodzie. Nie wykorzystuje się tu jednak wysokiej temperatury wrzątku, a znacznie niższą - od 60 do 85 st. C. Temperatura musi cały czas być stała, i to jest największa trudność tej techniki gotowania.

Jednak aby mięso czy ryby nadawały się do jedzenia, potrzebują sporo czasu na taką obróbkę. W przypadku niektórych odmian mięsa, niezbędne jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin, rybom wystarczy kilkadziesiąt minut. Wiele zależy także od grubości gotowanej porcji.

Ta kulinarna technika jest szczególnie polecana do przyrządzania mięs. Dzięki gotowaniu próżniowemu białko się ścina, ale równocześnie ściany komórkowe nie pękają i mięso nie jest pozbawiane naturalnych soków, koloru, witamin i minerałów, a także jędrnej struktury. Do worka można też zapakować od razu marynatę, która pod wpływem próżni idealnie się wchłania do środka mięsa.

Sous vide można stosować także do warzyw, a nawet jajek. Jeśli chodzi o składniki odżywcze, to ten sposób gotowania jest jeszcze korzystniejszy niż gotowanie na parze.

Ta technika pozwala też dłużej bezpiecznie przechowywać przyrządzone dania w lodówce.

Jak zacząć gotować próżniowo?

Do gotowania próżniowego niezbędne są trzy rzeczy:

- specjalne urządzenie do pakowania próżniowego, dzięki któremu odessiemy powietrze z worka;
- worki przeznaczone do gotowania próżniowego;
- urządzenie do gotowania utrzymujące stałą temperaturę.

Istnieją także specjalne, profesjonalne maszyny do gotowania próżniowego, stosowane w wielu najwyższej klasy restauracjach na całym świecie. Obecnie są dostępne na polskim rynku ich wersje "domowe", które jednak nadal kosztują kilka tysięcy złotych.

Podczas pakowania próżniowego, trzeba pamiętać, by mięsa czy warzywa powinny być zawsze pakowane w jednej warstwie, aby całość ogrzewała się równo.

tabela sous vide gotowanie próżniowe czas gotowania i temperatura

Jak wynika z tabeli, sous vide to prawdziwy slow food. Przyrządzenie obiadu może trwać całe wieki, ale efekt wart jest zachodu.

Mięso można później włożyć na chwilę do piekarnika, aby uzyskać chrupiącą, złocistą skórkę.

Zobacz przepis na kaczkę sous vide domowym sposobem. Kliknij!

kaczka sous vide

Środki ostrożności

Istnieją w sieci filmiki, pokazujące, że można gotować próżniowo bez żadnego dodatkowego „oprzyrządowania" - z wyjątkiem dokładnego termometru do gotowania i odrobiny cierpliwości.

Trzeba jednak uważać, gdyż na rynku obecne są worki plastikowe, z których po podgrzaniu „wyciekają" związki chemiczne, które w organizmie zwiększają ilość estrogenów (mogą wywołać pogorszenie płodności u mężczyzn, przedwczesne dojrzewanie u dziewczynek i zaburzenia rozwoju u dzieci). Najlepiej jest po prostu używać specjalnych worków do sous vide, które na pewno są bezpieczne, bo do tego właśnie są przeznaczone.

Uwaga! Jeśli po wyjęciu potrawy, okaże się, że jest jeszcze częściowo surowa, nie należy jej jeść! Jest to szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, które nie powinny ryzykować jedzenia surowego mięsa ze względu na potencjalną obecność w nich bakterii.

Domowe eksperymenty z gotowaniem sous vide najlepiej jest przeprowadzać na warzywach i owocach. W ich przypadku nie ryzykujemy zatrucia, nie wymagają także aż tak dokładnej kontroli temperatury jak na przykład mięso, ryby czy jajka.

Zobacz inne techniki gotowania. Kliknij!

techniki gotowania

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródło: Douglas E. Baldwin "A Practical Guide to Sous Vide Cooking"

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
4
Desery Torcik na 19 urodziny

Prosty , nieskomplikowany torcik o smaku śmietankowym. Puszysty , mięciutki b...

Odsłon: 66

60 min
2

Przepis dnia

Zupy Żurek w chlebku

Żur w chlebie to jedna z najsmaczniejszych zup goszczących na świątecznych st...

Odsłon: 444

30 min
12
30 min
5
Ciasta Ciasto Mleczna Kanapka

Lekkie, puszyste i idealne na lato. To chyba ulubione ciasto dzieci, którym c...

Odsłon: 1851

30 min
11

Polecane artykuły

Informacje Chili na odchudzanie. Przepisy na dania, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy

Gotowanie zdrowych posiłków jest kluczowe w procesie utraty wagi. Nie oznacza to jednak, że twoje dania mają być mdłe i nijakie. W poniższym artyku...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Barszcz biały na otrębach, kurczak maślany, babka drożdżowa z bakaliami

W przedświątecznym odcinku programu "Ewa gotuje", prowadząca podzieli się z widzami fantastycznymi przepisami na potrawy, które warto zaserwować na...

0
Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

3