Dania jednogarnkowe

Ile domów i tradycji, tyle przepisów na barszcz ukraiński. Pomiędzy tym serwowanym w Polsce a pochodzącym zza wschodniej granicy można znaleźć sporo różnic. Nie kwestionując smaku polskiego odpowiednika, warto jednak spróbować oryginalnej wersji barszczu ukraińskiego.

Fot. 123RF/Picsel

Stolicą barszczu jest miejscowość Barszczewo, znajdująca się na ukraińskim Podolu. Niemalże co roku odbywa się tam festiwal kulturalny o nazwie Borszczjiw, co tłumaczy się "barszcz jadł". Popularny w Polsce czysty barszcz nie jest znany na Ukrainie, a pod tą nazwą kryje się zupa, która w kraju nad Wisłą najczęściej nazywana jest barszczem ukraińskim.

Na co dzień i od święta

Historia barszczu sięga już XVI wieku. Wtedy to przygotowywano go z ziela o tej samej nazwie, które porastało łąki oraz tereny okalające sady. Zupę zakwaszano kwasem z mąki ryżowej. Niewątpliwie sposób przygotowania tej potrawy uległ wielu modyfikacjom na przestrzeni czasu.

Współcześnie barszcz ukraiński to skomplikowana kompozycja warzyw, ziół i przypraw, sporządzona na wywarze mięsnym, podana z kleksem śmietany. Jest nie tylko narodowym, ukraińskim przysmakiem, ale także tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Istnieje również jarska wersja tej zupy, serwowana na wigilii. Wtedy to wywar mięsny zastępuje się warzywnym lub fasolowo-grzybowym, a danie serwuje się z pampuszkami - delikatnymi bułeczkami, zrobionymi z ciasta drożdżowego. To obok juszki oraz kapuśniaku, kolejna zupa na wigilijnym stole według tradycji wschodniochrześcijańskiej.

Sekret tkwi w szczegółach

Sekret dobrego barszczu ukraińskiego tkwi w szczegółach. To wyjątkowa kompozycja smaków: buraka ćwikłowego, bulionu wołowego, octu (lub soku z cytryny), czosnku i liścia laurowego. Warto dodać, że barszcz ukraiński powinien osiągnąć barwę intensywnej czerwieni, a to za sprawą przecieru pomidorowego. Obligatoryjnym składnikiem jest również biała kapusta. W przeciwieństwie do polskiej wersji, ta ukraińska nie zawiera fasoli. Poszczególne składniki barszczu należy dodawać w odpowiednim czasie, żeby nie stracić ich aromatów, a także by niczego nie rozgotować.

Pobierz aplikację smaker

Podsmażone mięso, lekko posolone, wraz z cebulą, pietruszką oraz marchewką stanowią bazę zupy. Następnie dodaje się ziemniaki, najlepiej pokrojone w plasterki. Kapustę, gotuje się w oddzielnym naczyniu, a kiedy zmięknie, należy wrzucić ją do wywaru.

Buraki, wcześniej ugotowane w łupinkach, nie lądują od razu w bulionie. Są elementem niezwykle ważnej zasmażki, którą sporządza się, prażąc cebulkę, a następnie dodając koncentrat pomidorowy oraz śmietanę. Po około 10 minutach duszenia, przychodzi czas na buraki, starte na grubych oczkach. Bulion warto przyprawić solą, pieprzem, czosnkiem, sokiem z cytryny oraz liściem laurowym, a dopiero wtedy dodać gotową zasmażkę.

Co ważne, kiedy zupa zawrze, natychmiast trzeba zdjąć ją z ognia. Tak przygotowany barszcz podaje się odgrzewany, nie krócej niż godzinę po zakończeniu gotowania. Najlepiej smakuje z przeciśniętym przez praskę surowym czosnkiem, śmietaną oraz posiekaną natką.

Chcesz zrobić wyjątkowy barszcz ukraiński? Skorzystaj z przepisów naszych użytkowników! Oto niektóre z ich propozycji.

 

1. Barszcz ukraiński

Fot. Kardamonovy na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


2. Barszcz ukraiński na żeberkach

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


3. Barszcz ukraiński

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


4. Barszcz ukraiński

Fot. Jagodzianka17 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Barszcz ukraiński

Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Sernik Paradiso

Sernik Paradiso to prawdziwa egzotyczna rozkosz, która zachwyca fuzją kremowe...

Odsłon: 8762

60 min
20
Sałatki Sałatka jarzynowa tradycyjna

Tradycyjną sałatkę jarzynową podajemy najczęściej na święta lub duże uroczyst...

Odsłon: 1350

30 min
8
15 min
24
Zupy Rosół drobiowo - wołowy

Rosół to jedna z najpopularniejszych i cenionych zup polskiej kuchni. Jest py...

Odsłon: 213

15 min
8

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

1
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8