Spis treści:
- Kiedy rozpocząć przygotowania do świąt?
- O czym pamiętać, przygotowując święta?
- Kiedy i jak mrozić pierogi?
- Kiedy marynować ryby przed świętami?
Kiedy najlepiej zacząć przygotowania do świąt? Wiele internetowych poradników sugeruje, że najpóźniej pod koniec listopada. Najlepiej opracować sobie krótki harmonogram zajęć, a także listę zakupów dotyczącą nie tylko produktów spożywczych, ale również prezentów dla najbliższych.
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia obejmują: upichcenie 12 wigilijnych potraw, przystrojenie choinki, udekorowanie stołu, a także rozplanowanie miejsc dla gości. O czym warto pamiętać podczas całego przedsięwzięcia? Przede wszystkim o skrupulatnym trzymaniu się planu. Dzięki temu wigilijny poranek będzie o wiele mniej gorączkowy i minie w spokoju nie tylko tobie, ale również twoim domowników.
Kiedy rozpocząć przygotowania do świąt?
Kiedy rozpocząć przygotowania do świąt - to prawdopodobnie jedno z najważniejszych pytań, jakie towarzyszą ci w ostatnim kwartale roku. Na samą myśl o zorganizowaniu uroczystej kolacji włosy stają ci dęba? Nie martw się! Dobre rozłożenie zadań w czasie na około miesiąc przed Wigilią pomoże ci przeżyć ten burzliwy okres w miłej, rodzinnej atmosferze.
Od czego zacząć? Przed zabraniem się do jakichkolwiek obowiązków warto spisać listę czynności, które trzeba wykonać przed świątecznym dniem. Przyporządkuj je do odpowiednich dat w kalendarzu, a jeśli w domu masz rodzinę, która chętnie pomoże ci w przygotowaniach, rozdziel zadania pomiędzy domowników, biorąc pod uwagę ich wiek, a także umiejętności i mocne strony.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
O czym warto pamiętać, przygotowując święta?
Spis obowiązków jest dość długi. Proces planowania nie sprawi ci większego problemu, jeśli wyznaczysz sobie odpowiednie obszary działań i mądrze przydzielisz je nie tylko członkom rodziny, ale również zaproszonym gościom. Na co warto zwrócić uwagę?
1. Przygotowanie prezentów
Określ liczbę wigilijnych gości, którym planujesz wręczyć prezenty. Następnie wyznacz sobie budżet, którego chcesz trzymać się podczas szukania podarków. Pamiętaj, że liczy się intencja, dlatego, jeżeli nie dysponujesz dużą kwotą, postaw na symboliczne paczki lub takie, które jesteś w stanie stworzyć samodzielnie, np. domowej roboty nalewki.
Sprawdź także: Przepis na nalewkę bożonarodzeniową
2. Lista gości i ich usadzenie
Sporządź listę gości, a następnie zastanów się, jak usadzić ich przy stole, aby Wigilia upłynęła w prawdziwie wesołej i rodzinnej atmosferze. Może warto pomyśleć nad oddzielnym kącikiem dla najmłodszych, gdzie przygotujesz dla nich kolorowanki i zabawki? Pamiętaj również o telefonicznym przypomnieniu gościom, że Wigilia organizowana jest w tym roku u ciebie.
3. Jak przygotować jedzenie na święta Bożego Narodzenia?
Tradycyjne menu wigilijne zawiera aż 12 potraw. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby sprostać temu kulinarnemu wyzwaniu, jest na to sposób. Jak przygotować jedzenie na święta Bożego Narodzenia? Poproś swoich gości, aby każdy z nich przyrządził jedno danie. Taka strategia sprawi, że nie będziesz czuć dużego ciężaru odpowiedzialności na swoich barkach, a goście będą mieli swój własny wkład w to, co znajdzie się na stole.
4. Wypieki
Najbardziej popularnym wigilijnym słodkim daniem są pierniczki. To idealny przysmak, który można upichcić z dużym wyprzedzeniem i po prostu zamknąć go w metalowej puszce. Dzięki temu pierniczki nabiorą miękkości i wprost rozpłyną się w ustach domowników - z pewnością nikt nie przejdzie obok nich obojętnie. Do pieczenia smakołyków możesz również zaangażować swoich gości, co z pewnością odciąży cię w kulinarnych obowiązkach.
5. Świąteczne porządki i dekoracje
Świąteczne porządki warto rozłożyć na co najmniej cztery równe tygodnie tak, aby przygotowania do uroczystości za bardzo cię nie zmęczyły. Ostatni tydzień przed świętami poświęć na udekorowanie domu, a dzień przed Wigilią poproś rodzinę o pomoc w ustawieniu i przyozdobieniu stołu. Dobrze ułożony harmonogram prac zapobiegnie nerwowej atmosferze.
6. Kartki świąteczne
Wysyłanie świątecznych kartek do rodziny i przyjaciół to dla ciebie jedna z najważniejszych bożonarodzeniowych tradycji? To jeden z tych elementów, które możesz zaplanować na długo przed świętami Bożego Narodzenia. Już pod koniec listopada w wielu sklepach papierniczych znajdziesz ciekawy wybór kartek świątecznych - zarówno tych bardziej uroczystych dla najbliższych, jak i tych śmieszniejszych dla znajomych. Jeśli wiesz, że przed tobą ogrom przygotowań do świąt, przygotuj kartki już miesiąc wcześniej i ciesz się spokojną głową.
Zobacz: Świąteczne pierogi z kapustą i grzybami
Wigilijne potrawy: kiedy lepić pierogi i jak mrozić pierogi?
Kiedy lepić pierogi i jak najlepiej uwzględnić tę czynność w twoim harmonogramie? Zabierz się do zadania na około tydzień przed wielkim dniem. Po ugotowaniu i ostygnięciu potrawa powinna wylądować w zamrażarce. Dobrym wyjściem jest postawienie na pierogi drożdżowe, które można łatwo odgrzać w piekarniku albo w mikrofalówce tuż przed kolacją wigilijną.
Jak mrozić pierogi, aby zaskoczyły twoich gości soczystym środkiem i idealnie wyrobionym ciastem? Po ulepieniu przekąski włóż pierogi do gotującej się wody. Najlepiej, jeśli ta będzie lekko osolona i z odrobiną oleju. W tym czasie przygotuj sobie tacę oprószoną mąką lub posmarowaną tłuszczem. Gdy pierogi wypłyną na powierzchnię, użyj łyżki cedzakowej do ułożenia ich na przygotowanym naczyniu.
Poczekaj, aż danie całkowicie wystygnie, a następnie włóż wyrób do zamrażalnika. Jak uniknąć sklejenia się poszczególnych partii? Wystarczy, że przygotujesz sobie woreczki foliowe, do których włożysz pierogi mniejszymi porcjami. Jeśli twoi goście uwielbiają potrawę z wody, wystarczy, że po wyjęciu z zamrażalnika będziesz je gotować, aż te zmiękną. Smacznego!
Kiedy marynować ryby przed świętami?
Ryby to jedno z najważniejszych wigilijnych dań. Aby wydobyć ich niepowtarzalny smak, należy pamiętać o zamarynowaniu produktu odpowiednio wcześniej. Kiedy marynować ryby przed świętami? To zależy, na jakie gatunki postawisz na swoim wigilijnym stole.
Dania ze śledzi powinny zostać zamarynowane co najmniej dwa dni przed uroczystością. Im dłużej ryba ta spędzi w zalewie, tym lepszy będzie miała smak. Śledzie to produkty, które łatwo przechodzą warzywami i przyprawami użytymi w marynacie, dlatego w ich przypadku czas działa na twoją korzyść.
Planujesz przysmaki z karpia? To delikatniejsza ryba, która może zepsuć się o wiele prędzej. W przypadku zalewy masz mniej czasu na działanie. Można ją przygotować na wieczór przed Wigilią lub w ten sam dzień rano. Dobrą praktyką jest również umieszczenie karpia w osolonym krowim mleku. Dzięki temu pozbędziesz się jego mulistego posmaku.
Zobacz także:
Przygotuj układ pokarmowy do świąt. Zioła na detoks wątroby »
Te osoby nie powinny jeść buraków. Skutki mogą być fatalne »