Do góry

Newsy

Naturalne sposoby ochrony przed kleszczami

Choroby wywoływane przez kleszcze to jeden z największych problemów, z jakimi borykamy się latem i późną wiosną. W jaki sposób się przed nimi chronić? Oto kilka naturalnych sposobów, które zminimalizują ryzyko ukąszenia.

Fot. 123RF

Niestety, z letnich wędrówek po lasach możemy przywieźć coś więcej niż dobry humor i miłe wspomnienia. Ukąszenie kleszcza nie jest bolesne, jednak jego konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Owady te przenoszą wiele groźnych chorób, spośród których najgroźniejszymi jest borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Gdy zauważymy kleszcza na skórze, powinniśmy usunąć go przy pomocy pęsety, chwytając go możliwie najbliżej skóry. Zdecydowanie odradza się tzw. wykręcanie go lub smarowanie tłuszczem - w ten sposób sprawimy jedynie, że kleszcz wypuści do naszego organizmu więcej substancji zakaźnych.

Jak mówi stare porzekadło - lepiej jest przeciwdziałać niż leczyć. Mądrość ta sprawdza się także w przypadku ukąszeń kleszczy. Chcąc odstraszyć te owady bardzo często sięgamy po różnego rodzaju spreje i maści dostępne w aptekach i sklepach. Warto jednak wiedzieć, iż istnieją również naturalne sposoby na kleszcze, które sprawią, że nie będziemy dla nich tak łakomym kąskiem.

1. Napary z ziół

Dzięki tej metodzie zapewnicie sobie nie tylko ochronę przed ukąszeniami kleszczy, ale również ochłodę i orzeźwienie w upalne dni. Wystarczy, że przed wyjściem na spacer przygotujecie ziołowy napar, który ostudzony przelejecie do butelki z atomizerem. Potrzebujesz jedynie niewielkiej ilości wrzątku, kilka łyżek soku z cytryny oraz zioła. Na które się zdecydować? W tym wypadku mamy bardzo wiele możliwości. Odstraszająco na kleszcze działa m.in.: mięta, szałwia, geranium, tymianek oraz rozmaryn. Spryskując się takim naparem z pewnością unikniemy ukąszenia kleszcza. Pamiętajmy jednak aby aplikować go ponownie, co kilka godzin.


Zobacz też: Czym grozi ukąszenie kleszcza? Fakty i mity

Następna strona >>

1 2 3 4 5 6

Polecane artykuły

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

embepe13 12 czerwca 2017 DLACZEGO!!! w XXI wieku nie potrafimy poradzić sobie z takim małym pajęczakiem? Czy takie g..no nikczemnej wielkości ma zatruć nam życie? Może komuś zależy na .....? Ludzie nauki, to kleszcz was cofa w rozwoju?!

51 Kto głosował? | Odpowiedz

Najlepiej oceniane artykuły

Rozwiń Zwiń