Fot. 123RF/Picsel
Historia wegetarianizmu swoimi korzeniami sięga do roku 2600 p.n.e., wtedy to w Chinach ukazał się podręcznik, na którego łamach w sposób szczegółowy omówiono bezmięsną dietę oraz jej wpływ na nasze samopoczucie i organizm. Warto wspomnieć, że jaroszami byli najbardziej znamienici filozofowie starożytni, poeci i artyści: Sokrates, Seneka, Plutarch, Hipokrates, Owidiusz, Michał Anioł, Isaac Newton, a także Bernard Shaw, który swój talent i długie życie (zmarł w wieku 94 lat), jak sam twierdził zawdzięcza właśnie zdrowej diecie wegetariańskiej. Obecnie wiele aktorów, piosenkarzy czy celebrytów przechodzi na wegetarianizm i propaguje ten styl życia : Natalie Portman, Moby, Tom York, Natalia i Paulina Przybysz, Maja Ostaszewska, Monika Mrozowska.
Idea wegetarianizmu zaczęła w początkach XX wieku przybierać zorganizowane formy. W stanach Zjednoczonych w roku 1950 powstała Międzynarodowa Unia Wegetariańska, która propagowała swoje przekonania poprzez różnego rodzaju kursy i kongresy. W latach siedemdziesiątych 10 mln mieszkańców USA deklarowało swój wegetarianizm, a 50 mln znacznie ograniczało spożycie mięsa.
Wegetarianizm, czyli z czym to się je...
Wegetarianizm to nic innego jak rodzaj diety, w której kluczową kwestie stanowi wyłączenie z posiłków produktów pochodzenia zwierzęcego, ze względu na różne motywacje: religijne, etyczne bądź zdrowotne.
Najbardziej popularną formą wegetarianizmu (bo trzeba wiedzieć, że wegetarianizm ma wiele odmian) jest Laktoowowegetarianizm.
Laktoowowegetarianizm charakteryzuje się przede wszystkim całkowitym odrzuceniem mięsa, dopuszcza się jednak spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak jajka i mleko; dieta ta bogata jest także w owoce, warzywa i orzechy. Jest to jedna z najbezpieczniejszych form wegetarianizmu.
Semiwegetarianizm polega na nie jedzeniu mięsa czerwonego, dopuszcza natomiast w małych ilościach mięso białe (drób oraz ryby). Zwolennicy tej diety jedzą także duże ilości owoców, warzyw oraz produktów mlecznych. Jest to najbardziej zbilansowana forma wegetarianizmu ponieważ łączy produkty zwierzęce oraz roślinne.
Weganizm jest dość radykalną odmianą wegetarianizmu, ponieważ odrzuca wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego (prócz mięsa rezygnujemy także z jajek, mleka, serów a także miodu). Podstawą weganizmu są wszelkie rośliny strączkowe, kasze i mąki z dowolnych zbóż, duża ilość warzyw i owoców oraz orzechy.
Frutarianizm najbardziej rygorystyczna dieta, prócz wyłączenia produktów mięsnych zwolennicy tej odmiany wegetarianizmu nie jedzą warzyw i roślin, których zerwanie mogłoby je uśmiercić (np. sałata, marchewka).
Wegetarianizm to zdrowie?
Naukowcy ciągle badają, jaki wpływ na nasz organizm ma bezmięsna dieta. Jednak już w latach 80 uczeni byli zgodni, że wśród wegetarian wykrywa się mniej nowotworów, mają oni mniejsze skłonności do nadciśnienia, cukrzycy, osteoporozy a poza tym są szczuplejsi. To jeszcze nie koniec, warto wspomnieć, że bezmięsny sposób odżywiania się ma także inne zalety. Niewątpliwym atutem jest obniżona w potrawach zawartość tłuszczu, za to duża zawartość potasu, witaminy C oraz błonnika.
Zanim jednak wpadniemy w zachwyt nad tym rodzajem diety, powinniśmy wiedzieć, że całkowite wyeliminowanie mięsa z naszego jadłospisu może powodować niedobór witaminy B12, która odpowiada za produkcję erytrocytów (czerwonych krwinek) w naszym organizmie. Ponadto brak produktów pochodzenia zwierzęcego może prowadzić do niedoborów żelaza oraz kwasu foliowego, czego skutkiem jest anemia. W dzisiejszych czasach owoce i warzywa zawierają coraz mniej składników odżywczych, wszystko za sprawą stosowania dużych ilości sztucznych nawozów.
Diety wegetariańskiej powinny wystrzegać się kobiety w ciąży oraz dzieci.
Zanim zostaniesz wegetarianinem
Jeśli jesteś przekonany, że dieta wegetariańska jest dla ciebie najlepsza i chcesz dołączyć do grona osób niejedzących mięsa powinieneś nauczyć się, jak właściwie zastąpić wartości odżywcze pochodzenia zwierzęcego innymi produktami.
Białko,które jest niezbędnym budulcem naszego organizmu możesz znaleźć w roślinach strączkowych, nasionach, chlebie (zwłaszcza razowym), mleku i serach.
Żelazo zawiera się w zielonych warzywach liściastych, tofu, nasionach słonecznika oraz suszonych owocach. Warto dostarczać do naszego organizmu żelazo, dzięki niemu nie czujemy się ospali i łatwiej się koncentrujemy.
Wapń, który jest budulcem kości oraz zębów znajdziemy w znienawidzonym przez dzieci szpinaku, brązowym ryżu, a także migdałach i pomidorach.
Ziarna sezamu, dynia i soczewica zawiera cynk, który jest niezbędny do prawidłowego działania naszego systemu immunologicznego.
Witamina B12 niestety nie występuje w żadnym z produktów roślinnych, dlatego szukać jej należy przede wszystkim w produktach mlecznych np. w mleku sojowym czy drożdżach.
Witamina D występuje w margarynie roślinnej i produktach pochodzenia mlecznego.
Witaminy, ich nieocenionym źródłem są świeże owoce i warzywa.
Pamiętajmy, że zanim zaczniemy jakąkolwiek dietę warto wybrać się do specjalisty, który na podstawie naszego stanu zdrowia ustali odpowiedni tryb
Źródła:
Wikipedia
opoka.org
Wegetarianizm
BELLA 46-2006 (02)