Ewa gotuje: Tradycyjne dania w nowoczesnym wydaniu!

Po zimowej przerwie Ewa Wachowicz wraca na antenę Polsatu z nowymi kulinarnymi inspiracjami. W pierwszym odcinku nowego sezonu gospodyni postawiła na tradycyjne polskie dania przygotowane w nowoczesnej formie.

Fot. materiały prasowe/Polsat

Po dwumiesięcznej przerwie Ewa Wachowicz przywitała widzów w zimowej scenerii przed swoim domem przy Babiej Górze. Taka aura sprzyja nadrabianiu zaległości i zajmowaniu się sprawami, na które dotąd nie było czasu. Ewa postanowiła odnowić stary kredens, który dawniej należał do jej pradziadków. Przy tej okazji gospodyni udało się odnaleźć prawdziwe skarby – książki, kartki i zeszyty z przepisami. Znaleziska posłużyły jej za inspiracje do nowego sezonu programu „Ewa gotuje”.  Stare przepisy postanowiła odtworzyć w nowoczesnym wydaniu!

Zupa fasolowa z białą kiełbasą według Ewy Wachowicz

 Zupa fasolowa z białą kiełbasą według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Zupa fasolowa z białą kiełbasą według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Na pierwsze danie Ewa Wachowicz zaserwowała pożywną zupę fasolową, którą przygotowała na Pięknym Jasiu. Przekornie, zamiast rosołu, czy wędzonki, do wywaru doda białą kiełbasę.

Przyrządzenie pierwszej potrawy Ewa zaczęła już dzień wcześniej od namoczenia fasoli. Nazajutrz mogła przystąpić do gotowania. Na patelni roztopiła solidną łyżkę klarowanego masła i zeszkliła cebulę. Marchewkę, pietruszkę i selera starła na tarce na dużych oczkach i dorzuciła na patelnię. Następnie dodała sporą ilość czosnku, pokrojone w kostkę ziemniaki i odcedzoną fasolę. Całość podlała wodą, przyprawiła majerankiem, zielem angielskim i liśćmi laurowymi. Do zupy wrzuciła sparzoną, białą kiełbasę pokrojoną na grubsze plasterki. Na koniec wywar zaprawiła zasmażką.

Zupę fasolową podała z kromką świeżego chleba.

Placki z cebuli według Ewy Wachowicz

 Placki z cebuli według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Placki z cebuli według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zupa fasolowa miała solidną wkładkę mięsną, dlatego na drugie dnie Ewa postanowiła podać jarską potrawę – placuszki cebulowe z rybną kiełbasą. Do ich zrobienia Ewa wykorzystała trzy większe cebule, świeży koperek, jajka, mąkę i odrobinę czosnku. Placki usmażyła na patelni z rozgrzanym olejem. Następnie odsączyła je na talerzu wyścielonym ręcznikiem papierowym.

Usmażone placki najlepiej smakują jeszcze ciepłe z kleksem kwaśnej śmietany lub jogurtu naturalnego. Na każdym placuszku ułożyła po plasterku kiełbasy z pstrąga. Talerz udekorowała świeżym koperkiem.

Ciasto drożdżowe z konfiturą i cynamonową kruszonką według Ewy Wachowicz

 Ciasto drożdżowe z konfiturą i cynamonową kruszonką według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Ciasto drożdżowe z konfiturą i cynamonową kruszonką według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Na deser Ewa podała zawijane ciasto drożdżowe z domową konfiturą, migdałami i cynamonową kruszonką. Pracę nad deserem Ewa rozpoczęła od przesiania mąki i przygotowania zaczynu, który następnie odstawiła na 15-20 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie Ewa do miski dodała rozpuszczone masło z mlekiem i cukier waniliowy. Z podanych składników zagniotła elastycznie, dobrze napowietrzone ciasto, które następnie przykryła ściereczką i ponownie odstawiła do wyrośnięcia. W tym czasie gospodyni zajęła cynamonową kruszonką i siekaniem migdałów.

Po godzinie Ewa odkryła miskę z ciastem drożdżowym, podzieliła je na dwie równe części. Każdą z nich przełożyła na stolnicę oprószoną mąką i rozwałkowała na kształt prostokąta. Ciasto posmarowała gęstą, porzeczkową konfiturą, posypała posiekanymi migdałami i zwinęła w rulon. Górę rolad posmarowała rozbełtanym jajkiem i posypała kruszonką. Drożdżówki wstawiła do zimnego piekarnika i piekła w temperaturze 170 stopni przez około 40 minut.  

Po przestudzeniu deser jest gotowy do serwowania. Strucla drożdżowa najlepiej smakuje podawana ze szklanką zimnego mleka.

Chcesz poznać wszystkie przepisy z poprzednich odcinków programu "Ewa Gotuje"?

Są dostępne na PolsatGo »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Jogurtowiec Borówkowy

Szybkie i orzeźwiające ciasto. Dzieci wprost nie można od niego odgonić.

Odsłon: 190

15 min
9
>60 min
6
15 min
4
Przekąski Galareta z żeberek wieprzowych

Galaretę z wieprzowiny robi się przeważnie z nóżek lub golonek, ale nie każdy...

Odsłon: 184

30 min
6
Zupy Rosół kolagenowy

Do rosołu kolagenowego wykorzystujemy mięso drobiowe i kawałek wieprzowiny, n...

Odsłon: 448

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Dlaczego warto jeść rabarbar? Zrób omlet, naleśniki i odchudzający koktajl z rabarbarem

Wiosną i latem warzywa i owoce są teraz najsmaczniejsze, dlatego podczas wizyty na lokalnych targu, ryneczku, czy w sklepie warto wypatrywać sezono...

1
Informacje Zrób niezawodny syrop na kaszel z kuchennej przyprawy. Kiedyś nazywano go penicyliną dla ubogich

Tymianek to przyprawa, która genialnie podkreśla smak mięs, czy pieczonych ziemniaków. Jego właściwości warto wykorzystać nie tylko podczas gotowan...

1
Informacje Zielono mi, czyli szpinak do makaronu. Te dania smakują nawet niejadkom

Szpinak to bardzo zdrowy produkt, który albo się kocha, albo nienawidzi. Nie ulega jednak wątpliwości, że zawiera on mnóstwo cennych substancji. Ja...

4
Informacje Odkryj nowe jogurty pitne od Danio!

Wielka wiadomość dla fanów produktów Danio! Marka, która już zdobyła serca konsumentów dzięki swoim serkom homogenizowanym, teraz wprowadza zupełni...

0