Ewa Wachowicz przywitała widzów w Krakowie podczas spaceru z kijkami do nordic walking, gdzie zapowiedziała, jakimi przepisami tym razem zaskoczy widzów. Oprócz pysznych dań Ewa Wachowicz w nowym odcinku podzieliła się ciekawostkami na temat składników swoich potraw. To nie koniec niespodzianek! Do swojego domu zaprosiła także zawodowego dietetyka – Magdę Wieczorek, która przez wiele lat opiekowała się kadrą polskich skoczków narciarskich. Podczas rozmowy w ogrodzie gość specjalny wyjaśnił, na czym polega kuchnia resztkowa i dlaczego warto sięgać po tego typu potrawy w codziennym życiu.
Orientalny krem z pieczonego zielonego groszku
Zobacz przepisOrientalny krem z pieczonego zielonego groszku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Gotowanie Ewa Wachowicz rozpoczęła od aksamitnego kremu z pieczonego, zielonego groszku. Do przygotowania zupy gospodyni wykorzystała zapasy puszek, które pozostały jej po świątecznej sałatce jarzynowej.
Warzywa strączkowe odcedziła z zalewy i wysypała go na blachę piekarnika wyścieloną papierem do pieczenia. Następnie groszek skropiła olejem rzepakowym i przyprawiła curry. Dzięki temu zabiegowi groszek się nie przypiekł i nabrał odpowiedniego aromatu.
Po spędzeniu około 15 minut w piekarniku główny składnik zupy Ewa Wachowicz przesypała do garnka, zalała gorącym bulionem i doprawiła świeżym imbirem, czosnkiem, kurkumą, pieprzem, zieloną pastą curry i sokiem z limonki. W trakcie gotowania wywar zaprawiła mleczkiem kokosowym, składniki zblendowała. Po około 15-20 minutach pierwsze danie było już praktycznie gotowe. Ewa Wachowicz zielony krem podała z chrupiącą cebulką oraz świeżymi listkami kolendry.
Dodatek do zupy w postaci chrupiącej, złocistej cebulki Ewa zrobiła z trzech prostych składników: cebuli, oleju rzepakowego i mąki. Cebulkę obrała z brązowych łupin i pokroiła w piórka. Następnie obtoczyła w mące i przerzuciła na patelnię z rozgrzanym olejem. W trakcie smażenia cebulkę przysypała pozostałą częścią mąki. Uprażoną cebulkę przełożyła na talerz. Część z niej przeznaczyła do zupy. Pozostałą cebulkę doprawiła solą i zaserwowała jako chrupiącą przekąskę, którą można się zajadać np. podczas oglądania telewizji.
Kasza jaglana z jabłkami
Zobacz przepisKasza jaglana z jabłkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na danie główne Ewa Wachowicz zaserwowała potrawę przypominającą jej beztroskie lata z dzieciństwa – ryż z jabłkami. Przepis jednak nieco unowocześniła. Ryż w przepisie zastąpiła kaszą jaglaną, która została jej po wczorajszym obiedzie.
Jeśli nie dysponujemy ugotowaną kaszą lub ryżem, przygotowanie potrawy rozpoczynamy od uprażenia kaszy na suchej patelni i przepłukania jej na sicie. Ten prosty zabieg pozbawi główny składnik goryczki. Przepłukaną kaszę jaglaną Ewa Wachowicz zalała mlekiem, dodała cukier waniliowy, szczyptę soli oraz odrobinę masła. Składniki gotowała na średnim ogniu przez około 15 minut.
Połowę ugotowanej kaszy gospodyni przełożyła do garnka wysmarowanego masłem. Powierzchnię wyrównała. Następnie wyłożyła prażone jabłka ze słoika, które przyprawiła cynamonem. Składniki przykryła drugą częścią kaszy. Zapiekankę zalała rozbełtanym jajkiem ze słodką śmietanką. Na wierzch położyła odrobinę masła. Danie wstawiła do piekarnika na około 40-45 minut.
Sernik na zimno w pucharkach
Zobacz przepisSernik na zimno w pucharkach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Kulinarna uczta w kuchni Ewy Wachowicz nie mogła zakończyć się bez deseru. Na koniec odcinka Ewa Wachowicz zdradziła, jak zrobić lekki sernik na zimno.
Na początek Ewa rozpuściła żelatynę w gorącej wodzie. Wystudzoną wlała do serka homogenizowanego, składniki zmieszała. Połowę masy serowej przełożyła do pucharków. Przykryła je pokruszonymi biszkoptami i truskawkami pokrojonymi w ćwiartki. Na górę wyłożyła drugą warstwę serka. Deser przed podaniem schłodziła w lodówce i udekorowała owocami, biszkopcikami i listkami mięty.
Chcesz poznać wszystkie przepisy z poprzednich odcinków programu "Ewa Gotuje"?
Są dostępne na PolsatGo »