Po kilku tygodniach w Krakowie Ewa wróciła w Beskidy, by ponownie zaprosić widzów do swej kuchni u stóp Babiej Góry, jak też powoli rozpocząć przygotowania do Bożego Narodzenia. Właśnie z myślą o świętach sięgnęła po recepturę na kiszone pomarańcze. Cytrusy były w PRL-u niebywałym rarytasem i pojawiały się w sklepach najczęściej w okolicy mikołajek.
Obecnie mamy ich pod dostatkiem, więc możemy zajadać się nimi do woli albo... zamknąć w słoikach i zalać solanką. Po trzech, czterech tygodniach będą świetnym dodatkiem zarówno do dań obiadowych, jak i deserów.
Prowadząca upiekła też domowy chleb na maślance. Na danie główne podała niebywale smaczne kotlety ziemniaczane z farszem pieczarkowym - z cebulą i serem pleśniowym.
Z kolei na deser zaproponowała tartę rustykalną z gruszkami. Co ciekawe, do tego wypieku nie była potrzebna specjalna okrągła forma z falistym brzegiem, ponieważ ciasto poszło do piecyka na zwykłej blasze piekarnikowej. Jesteście ciekawi jak odtworzyć te dania w swojej kuchni? Poznajcie przepisy z 438. odcinka programu „Ewa gotuje".
1. Chleb z garnka na maślance według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisChleb z garnka na maślance według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Co zrobić, aby przygotować piękny okrągły chleb? Ewa Wachowicz postawiła na ciężki garnek żeliwny. To właśnie w nim upiekła domowy chleb na maślance. Oprócz tego składnika gospodyni użyła też drożdży, cukru trzcinowego, mąki orkiszowej jasnej, mąki żytniej razowej (typu 2000), oleju z pestek winogron, wody, soli, sezamu jasnego i czarnego, czarnuszki, siemienia lnianego oraz oleju ryżowego, którym natłuściła garnek. Chleb nie tylko pięknie wygląda, pachnie, ale i świetnie smakuje. Wypróbuj przepis.
2. Kotlety ziemniaczane z pieczarkami i serem pleśniowym według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisKotlety ziemniaczane z pieczarkami i serem pleśniowym według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Danie główne z pewnością przypadło do gustu miłośnikom jarskich potraw. Ewa Wachowicz przyrządziła kotlety ziemniaczane z farszem pieczarkowym i pokruszonym serem pleśniowym. Do ich przygotowania użyła podstawowych produktów, takich jak jajka czy mąka. Poleciła, aby kotlety podawać z sałatką z pomidorów i cebuli - to naprawdę zgrany duet.
3. Kiszone pomarańcze według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisKiszone pomarańcze według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Z myślą o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia, gospodyni przygotowała kiszone pomarańcze. Jak wspomniała, jest to wspomnienie z jej dzieciństwa, kiedy owoce były prawdziwym rarytasem. Obecnie, gdy są ogólnodostępne, chętnie po nie sięga. Do przygotowania kiszonych pomarańczy należy przyszykować: sok z cytryn i sok z limonek, sól, korę cynamonu, ziarna kolendry, ziele angielskie, goździki i liść laurowy.
4. Tarta rustykalna z gruszkami według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisTarta rustykalna z gruszkami według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na deser Ewa Wachowicz upiekła tartę rustykalną z gruszkami. Co ciekawe, do tego wypieku nie użyła specjalnej okrągłej formy z falistym brzegiem. Ciasto włożyła do piekarnika na zwykłej blaszce. Koniecznie wypróbujcie przepis na ten słodki smakołyk.
Chcesz poznać wszystkie przepisy z poprzednich odcinków programu "Ewa Gotuje"?