W rodzinnym domu Ewy Wachowicz na Wigilię przygotowywało się postne potrawy. Jej babcia nie dodawała do dań żadnych odzwierzęcych produktów. Prowadząca stara się również u siebie utrzymywać tę tradycję, pozwała sobie jednak smażyć nie tylko na oleju, ale również na maśle. Podczas wieczerzy pojawia się u niej 12 dań. Na stole króluje między innymi barszcz czerwony z uszkami, karp po żydowsku oraz smażony na maśle, śledzie, łazanki z makiem, pierogi z różnym nadzieniem i ulubiona potrawa Taty Ewy – fasola z suszoną śliwką na zasmażce.
1. Zupa grzybowa z suszonymi śliwkami Ewy Wachowicz
Zobacz przepisZupa grzybowa z suszonymi śliwkami Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Swoim widzom gospodyni zaproponowała przygotowanie pysznej zupy grzybowej z dodatkiem suszonych śliwek. Prace rozpoczęła od przesmażenia na maśle pokrojonej marchewki i pietruszki. Następnie dodała wcześniej namoczone suszone grzyby wraz z płynem, w którym leżakowały. Dolała jeszcze odrobinę wody, przyprawiła do smaku solą i wszystko gotowało przez 10 minut. Po upływie czasu Ewa dorzuciła śliwki wraz z pestką. Dodała je w ostatnim etapie, ponieważ zawierają kwas, który sprawia, że warzywa muszą dłużej się gotować.
Do zupy prowadząca dodała jasną zasmażkę, zrobiła ją, łącząc masło wraz z łyżką mąki. Dodatek śliwek i zasmażki nadaje grzybowej specyficznego, słodko-kwaśnego smaku.
2. Placuszki z pieczarek, grzybów suszonych i kaszy jaglanej Ewy Wachowicz
Zobacz przepisPlacuszki z pieczarek, grzybów suszonych i kaszy jaglanej Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Danie główne z pomocą gospodyni przygotował ceniony i znany z programów kulinarnych – Mateusz Gessler. Zaproponował zrobienie prostych jarskich placuszków.
Do ugotowanej kaszy jaglanej dodał namoczone i posiekane grzyby, pieczarki, odsączoną bułkę i jajko. Do masy trafiły również przyprawy i zeszklona na maśle cebula. Zwilżonymi dłońmi kucharz formował i panierował w bułce tartej kotlety, które później smażył na złoty kolor z obu stron. Gotowe placuszki zaserwował z kremowym sosem zrobionym na bazie pieczarek i suszonych grzybów. W składzie nie zabrakło również podsmażonej cebulki, odrobiny brandy i śmietanki 36%. Całość dania dopełniła przygotowana przez Ewę modra kapusta.
3. Piernik na zsiadłym mleku Ewy Wachowicz
Zobacz przepisPiernik na zsiadłym mleku Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na deser gospodyni upiekła znakomity piernik na kwaśnym mleku. Przepis dostała od znajomej z rodzinnego domu, Pani Wiesi. Ciasto jest niezwykle proste w zrobieniu, dlatego bez problemu zdążycie je upiec przed jutrzejszą Wigilią.
W garnuszku prowadząca roztopiła masło wraz z miodem i odłożyła do wystygnięcia. Do dużej miski wbiła jajka i ubiła wraz z cukrem. Następnie, nie przestając miksować, dodała resztę składników. Do gotowej masy wmieszała posiekane bakalie. Całość przelała do tortownicy o średnicy 28 cm i włożyła do piekarnika nagrzanego do 50 stopni, następnie zwiększyła temperaturę do 180. Piernik zaserwowała z czekoladową polewą.
Na zakończenie programu, Ewa Wachowicz pożegnała się z widzami składając im życzenia:
Pokój i miłość, szczęście i radość, harmonia i wolność niech zagoszczą w Waszych sercach, domach, w Polsce i na całym świecie.
Chcesz poznać wszystkie przepisy z poprzednich odcinków programu „Ewa Gotuje”?
Są dostępne na PolsatBoxGo »
Źródło: Polsat / „Ewa Gotuje”, 501. odcinek
Autor: Joanna Jagodzińska