Na przestrzeni lat Ewa Wachowicz w swoim programie miała okazję zaprezentować wiele odmian żurku. Podzieliła się recepturą na żurek klarowany, stryszawki, na wędzonce czy benedyktyński, jednak do tej pory nie warzyła tradycyjnej zupy, która w wielu polskich domach jest serwowana na wielkanocne śniadanie. Dlatego program rozpoczęła od ugotowania błyskawicznego barszczu białego.
1. Barszcz biały na otrębach Ewy Wachowicz
Zobacz przepisBarszcz biały na otrębach Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Gospodyni barszcz biały zrobiła nie na zakwasie, a na otrębach i mące. Prace rozpoczęła od ugotowania wywaru na kościach i mięsie wołowym. Następnie dodała umytą, obraną i podzieloną na mniejsze części marchewkę, pietruszkę, selera i spory kawałek chrzanu, który nada nie tylko smaku i ostrości, ale ułatwi trawienie. W zupie nie mogło zabraknąć również opalanej cebuli i przypraw.
Całość gotowała przez 30 minut, następnie wyłowiła wszystkie warzywa, a do garnka włożyła surową białą kiełbasę, wsypała łyżkę suszonego majeranku oraz otrębów. W czasie gdy zupa się gotowała, Ewa połączyła w misce pól szklanki śmietanki i kopiastą łyżkę mąki pszennej. Po czym wlała do zupy i zakwasiła sokiem z cytryny. Całość zagotowała. Błyskawiczny barszcz biały podała z kiełbasą i świeżo startym chrzanem.
2. Kurczak maślany Ewy Wachowicz
Zobacz przepisKurczak maślany Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na danie główne prowadząca zaproponowała maślanego kurczaka z cudownie chrupiącą skórką. Przygotowanie potrawy okazało się bardzo proste i szybkie.
Do moździerza Ewa Wachowicz przecisnęła 6 ząbków czosnku, dodała przyprawy i pół kostki miękkiego masła. Do tego dorzuciła garść drobno posiekanej pietruszki. Wszystkie składniki utarła na puszystą masę.
Gotowym smarowidłem natarła kurczaka. Delikatnie oddzieliła skórkę od mięsa i za pomocą tępego noża nałożyła masło z przyprawami, pozostałą częścią natarła środek kurczaka. Wierzch drobiu posmarowała samym masłem i obsypała słodką papryką.
Gotowego kurczaka przełożyła do brytfanki z pokrojoną cebulą. Mięso piekła przez półtorej godziny w 180 stopniach Celsjusza.
3. Babka drożdżowa z bakaliami Ewy Wachowicz
Zobacz przepisBabka drożdżowa z bakaliami Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na deser Ewa postawiła na klasyczną babę drożdżową z mnóstwem bakali. W misce połączyła przesianą mąkę wraz z suchymi drożdżami. W małym rondelku podgrzała półtorej szklani śmietany 18%, 100 g masła i ¾ szklanki cukru. Trzymała na ogniu tylko do momentu rozpuszczenia się masła.
Do mąki z drożdżami wlała podgrzaną śmietanę, wbiła 4 jajka i dodała łyżkę soku z cytryny. Całość wymieszała za pomocą drewnianej łyżki. Gdy ciasto zaczęło swobodnie odchodzić od łyżki, gospodyni wsypała wszystkie bakalie i za pomocą rąk zaczęła wyrabiać ciasto. Następnie przykryła je ściereczką i odstawiła do wyrośnięcia.
Po upływie godziny Ewa przełożyła ciasto do formy na babę i włożyła do piekarnika nagrzanego do 30 stopni Celsjusza. Kiedy wyrosło na wysokość foremki, zwiększyła temperaturę do 180 stopni. Babę piekła przez 45 minut, do suchego patyczka. Ostudzony wypiek ozdobiła żółtym lukrem i kwiatami.
Na sam koniec programu prowadząca złożyła życzenia widzom:
(...) Wielkanoc to szczególny czas, kiedy dzieją się wielkie rzeczy i na to świętowanie życzę Wam przede wszystkim spokoju i radości. Smacznego świętowania i biesiadowania przy stole, ale też niech będzie piękna pogoda, która zachęci Was, abyście wspólnie, rodzinnie, z przyjaciółmi poszli na Wielkanocny spacer. Zażywajcie słońca i pogody bez znaczenia, jaka ona będzie, ważne, żebyście byli razem.
Chcesz poznać wszystkie przepisy z poprzednich odcinków programu „Ewa Gotuje”?
Źródło: Polsat / „Ewa Gotuje”, 506. odcinek
Opracowała: Joanna Jagodzińska