W zeszłotygodniowym odcinku Ewa Wachowicz obiecała widzom, że przygotuje danie z dodatkiem cytryn. Słowa dotrzymała i zaprezentowała starą recepturę na cytrynową zupę. Oryginalny przepis możecie znaleźć w książce „Kucharka litewska” autorstwa Wincenty Zawadzkiej, która została wydana w 1913 roku. Potrawa ta w szczególności polecana była rekonwalescentom. Delikatny bulion z mięsa wołowego z dodatkiem gotowanych warzyw i ryżu miał pomóc w regeneracji i dodawać sił.
1. Wiosenna zupa cytrynowa Ewy Wachowicz
Zobacz przepisWiosenne zupa cytrynowa Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Prowadząca swoją wersję zupy cytrynowej przygotowała na bazie wywaru z udek z kurczaka. 4 kawałki mięsa włożyła do garnka i zalała zimną wodą, dodała szczyptę soli i całość gotowała na wolnym ogniu. W międzyczasie pokroiła warzywa, użyła dokładnie tych samych, których dodaje się do rosołu, z tą różnicą, że zostały pokrojone w drobną kostkę.
Gdy mięso się zagotowało, Ewa pozbyła się „szumowin”, dorzuciła warzywa i opalaną na ogniu cebulę, dodatkowo do zupy trafił czosnek i listek laurowy. Po chwili dodała także pokrojony seler naciowy i surowy ryż.
Podczas gotowania się zupy, prowadząca wymieszała śmietanę wraz z 4 żółtkami i sokiem z cytryny. Zaprawę zahartowała kilkoma chochelkami gorącego bulionu i wlała do zupy w momencie, gdy mięso, warzywa i ryż były miękkie. Na sam koniec dorzuciła posiekany koperek. Zupa w takiej odsłonie to smak dzieciństwa Ewy.
2. Ryba na parze z sosem maślanym Ewy Wachowicz
Zobacz przepisRyba na parze z sosem maślanym Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na danie główne gospodyni zaproponowała rybę gotowaną na parze. Podała ją wraz z zielonymi szparagami i kremowym sosem maślanym.
Potrawę rozpoczęła od pokrojenia solonego masła w kostkę. Przełożyła je do szklanego pojemnika i umieściła w zamrażalce. Szalotki drobno posiekała i zeszkliła na łyżce masła, następnie zalała szklanką wytrawnego wina. Całość gotowała do zredukowania płynu i odparowania alkoholu, po czym dodawała partiami (po 2 kostki) zmrożone masło. Sos doprawiła odrobiną cukru i białym pieprzem.
Rybę pokroiła na mniejsze kawałki i ugotowała na parze wraz z przyprawami: zielem angielski oraz liściem laurowym. Podpowiedziała również, że można ugotować ją nad resztką rosołu.
3. Biszkopt z masą malinową Ewy Wachowicz
Zobacz przepisBiszkopt z masą malinową Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na deser Ewa zaproponowała puszysty biszkopt przełożony masą malinową. Najpierw ubiła białka ze szczyptą soli, ponieważ ciasto robiła bez dodatku proszku do pieczenia, pianę utrwaliła poprzez dosypanie do niej cukru. Następnie zmniejszyła obroty miksera i partiami dodawała po jednym żółtku. Gdy składniki się połączyły, delikatnie wmieszała mąkę pszenną i kartoflaną. Do masy dolała łyżkę oleju z winogron, dzięki temu biszkopt pozostanie wilgotny. Jeśli jednak po upieczeniu biszkopt będzie suchy, Ewa poradziła, aby nasączyć go mieszanką czarnej herbaty z dodatkiem cytryny.
Gotową masę przełożyła do tortownicy i włożyła do zimnego piekarnika, nastawiła na temperaturę 180 stopni Celsjusza i piekła przez 30-35 minut.
Upieczony biszkopt przekroiła na pół i przełożyła malinową masą. Torcik przyozdobiła świeżymi owocami.
Źródło: Polsat / „Ewa Gotuje”, 509. odcinek
Autorka: Joanna Jagodzińska