10 rzeczy, które jesz źle. Wystarczy wprowadzić małe zmiany

Nikogo już nie dziwi, że dieta jest w stanie wpłynąć pozytywnie lub negatywnie na stan zdrowia. Wspiera w trakcie leczenia i może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na wiele chorób. Dieta rzeczywiście leczy, a właściwości zdrowotne jedzenia są jak najbardziej prawdziwe. A jednak niektóre produkty mogą okazać się zdrowsze wtedy, gdy zjecie je w odpowiedni sposób…

10 rzeczy, które jesz źle | Fot.123RF/Picsel

Czy rzeczywiście istnieje różnica pomiędzy pomidorami świeżymi a przetworzonymi? I to z przewagą właściwości prozdrowotnych w przypadku tych przetworzonych? Czy ma znaczenie to, na jakim tłuszczu smażycie swoje dania? Nie tylko to, co jemy, ale również jak jemy, ma ogromny wpływ na zdrowie. Oto kilka przykładów, które warto zapamiętać. 

Sprawdź także: Co dodać do mielonych zamiast namoczonej bułki? Pomysły na puszyste kotlety mielone

Pomidory: jedz nie tylko na surowo, ale też przetworzone 

Zasada numer jeden - pomidory jedz nie tylko na surowo, ale też przetworzone. I to ze względu na jeden z najważniejszych składników, które znajdują się w tych owocach, a mianowicie na likopen. Chociaż zarówno surowe, jak i przetworzone pomidory są bardzo wartościowe, na przykład ze względu na potas, który wpływa na zmniejszenie ciśnienia tętniczego we krwi, obecność likopenu jest znacznie wyższa właśnie w pomidorach przetworzonych.

To barwnik z grupy karotenoidów, który jest jednym z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy. To oczywiście oznacza, że chroni on przed działaniem wolnych rodników, które odpowiadają za wiele chorób panoszących się w naszym ciele, w tym za nowotwory. Najwięcej likopenu znajduje się w pomidorach dojrzałych - tych najbardziej czerwonych - ale również tych, które zostały poddane obróbce technologicznej, na przykład ucieraniu czy rozdrabnianiu. Dlatego sos pomidorowy może okazać się zdrowszy, od świeżych pomidorów. 

Czosnek: jedz go po uprzednim zmiażdżeniu, rozdrobnieniu

O tym, że czosnek jest naturalnym antybiotykiem, wie chyba każdy - nawet dzieci. To jeden z najlepszych naturalnych leków, wykorzystywany podczas wielu infekcji. Działa również antyoksydacyjnie, odkażająco, a nawet obniża poziom cholesterolu we krwi. Jak jednak spożywać czosnek? Jedz go po uprzednim zmiażdżeniu, rozdrobnieniu - mógłby powiedzieć niejeden dietetyk czy lekarz. Dlaczego?

Bo właśnie wtedy czosnek jest najzdrowszy. Składnik, który sprawia, że czosnek jest wyjątkową przyprawą, to allicyna, związek siarki. Powstaje on jednak dopiero w momencie, w którym dochodzi do rozpadu alliny z udziałem allinazy (enzymu). Dochodzi do tego podczas gryzienia, ale też krojenia i miażdżenia czosnku. Dlatego najzdrowszym sposobem na jedzenie czosnku jest rozdrobnienie go, odczekanie około 10 minut i zjedzenie go.  

Kurkuma: zawsze z dodatkiem pieprzu 

Kurkuma to przyprawa, która na dobre rozgościła się w naszej kuchni. Chociaż najczęściej spożywamy ją w postaci curry, często korzystamy z niej również w sezonie jesienno-zimowym, gdy staramy się za wszelką cenę ochronić przed infekcjami. I tutaj kurkuma jest strzałem w dziesiątkę. Znajdująca się w niej kurkumina jest silnym antyoksydantem, działa również przeciwzapalnie, co umożliwia szybsze zwalczenie choroby. Niestety kurkumina jest związkiem o dość słabej przyswajalności. W jaki sposób temu zaradzić? Dodatek czarnego pieprzu zwiększa przyswajalność kurkuminy nawet do 200 proc. Wszystko dzięki piperynie. Dobra rada? Kurkuma zawsze z dodatkiem pieprzu.

Jajka: gotuj na miękko 

Jajko stanowi istotny element diety wielu z nas. Stanowi skarbnicę wielu witamin, które znajdują się w żółtku, a także doskonałe źródło białka łatwego do przyswojenia. Oczywiście jajka zajadać można na wiele sposobów - w formie jajecznicy czy omletu, po benedyktyńsku czy ugotowanych. Zawsze znajdziemy w nich witaminy z grupy B, żelazo, witaminę A, D, E, K, wapń, cynk i fosfor. Także tutaj jednak znaczenie ma to, jak gotowane jest jajko.

Które jest zdrowsze - na miękko czy na twardo? Oczywiście na miękko! Dlaczego? Przede wszystkim jest ono bardziej lekkostrawne, co w diecie osób z problemami żołądkowymi czy chorobami wrzodowymi może być niezwykle istotne. Co więcej, gdy jajko ugotowane jest na miękko, znajdująca się w nim lecytyna chroni przed przyswajaniem lekkiego cholesterolu. Podczas długiego gotowania lecytyna zostaje już uszkodzona. Gotowanie jajek dłużej, niż siedem minut powoduje również, że produkt traci nawet 50 proc. wartości odżywczych. Dlatego, jak powie niejeden dietetyk, jajka gotuj na miękko.

Ziemniaki: nie tylko na ciepło 

Wydawałoby się, że każdy z nas doskonale wie, jak jeść ziemniaki. Nie tylko na ciepło, jak się okazuje! Chociaż niektórym może nie odpowiadać smak chłodnych ziemniaków, z pewnością te warzywa, gdy są zimne, stają się zdrowsze. Już wyjaśniamy dlaczego. Zacznijmy jednak od tego, czym jest tak zwana skrobia oporna. To jedna z frakcji błonnika pokarmowego, której organizm nie trawi i nie wchłania w przewodzie pokarmowym. Zamiast tego w jelicie grubym ulega procesowi fermentacji bakteryjnej.

Skrobia oporna znajduje się, między innymi, w przestudzonych ziemniakach. Można się łatwo domyślić, iż sfermentowane ziemniaki to doskonała pożywka dla bakterii zamieszkujących układ pokarmowy człowieka. Wsparcie dla mikroflory jelitowej to jednak nie wszystko. Skrobia oporna zmniejsza również wzrost poziomu cukru we krwi i obniża IG posiłku. To doskonała wiadomość między innymi dla cukrzyków. 

Zobacz także: Pizza na ziemniaczanym spodzie

Zielona herbata i wino: nie popijaj nimi źródeł żelaza 

Niedobór żelaza jest jednym z najczęstszych niedoborów w naszej diecie. Nawet wtedy, gdy zajadacie sporo mięsa. Niestety na przyswajanie żelaza wpływ ma nie tylko nasz organizm i dieta, ale również to, z czym łączymy składniki zawierające ten pierwiastek. Jak brzmi zasada, która może ułatwić przyswajanie żelaza? Zielona herbata i wino - nie popijaj nimi źródeł żelaza! Czerwone wino może zmniejszyć wchłanianie żelaza nawet o 75 proc. Nie warto łączyć źródeł tego pierwiastka również z kawą.

Jabłka: jedz ze skórką 

Ta zasada jest dość prosta - jabłka jedz ze skórką. Można ją oczywiście zmienić na inną: niemal wszystkie owoce jedz ze skórką, gdyż, jak wie każde dziecko, to właśnie pod skórką znajduje się najwięcej witamin. Dodatkowo również mnóstwo minerałów i błonnika, dzięki któremu jednym jabłkiem można się lepiej najeść. Skórka w przypadku jabłka to stanowczo to, co jest w nim najzdrowsze. Nie obierajcie, ale zajadajcie ze skórką. 

Warzywa: rozgotowane to duży problem 

Jak jeść warzywa? Rozgotowane to duży problem. Dlaczego? Ponieważ w wodzie, podczas obróbki termicznej, tracą nie tylko smak i kolor, ale również mnóstwo witamin. Jeśli więc chcecie zjeść zdrowy posiłek, warzywa gotujcie tylko niezbędną ilość czasu. A najlepiej gotujcie je na parze. 

Żywność grillowana: tacki aluminiowe 

Kochacie grilla? My również! Niestety popularne tacki aluminiowe nie są zbyt szczęśliwym rozwiązaniem dla grillowanego mięsa czy warzyw. Dlaczego? Ponieważ aluminium bardzo łatwo przedostaje się do żywności, a z niej z kolei do naszego organizmu. Łatwo powstaje więc równanie: żywność grillowana - tacki aluminiowe = więcej zdrowia. Grillować można przecież na tackach z innych, bezpieczniejszych materiałów. 

Smażenie: wybór złego tłuszczu

Na proces tak prosty, jak smażenie, wybór złego tłuszczu może mieć ogromny wpływ. Nie tylko ze względu na efekt na talerzu, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Niestety wiele tłuszczów, choć wydają nam się zdrowe, nie nadaje się zupełnie do smażenia. Podczas tego procesu, ze względu na niestabilność tłuszczów w podwyższonej temperaturze, dochodzi do utleniania kwasów tłuszczowych i powstawania tłuszczów trans. Na czym więc smażyć? Najlepiej smażyć na oleju z awokado, oliwie extra virgin czy smalcu.  

Właściwości zdrowotne jedzenia 

Widzicie zatem, że właściwości zdrowotne jedzenia nie są zależne wyłącznie od tego, co znajduje się w samym produkcie, ale również od tego, jak zachowuje się on w towarzystwie innych substancji. Mądre połączenia to w kuchni podstawa. 

Zobacz także:

Posyp nim ziemniaki. Nie tylko podbije ich smak, ale i wzmocni twoją odporność »

Witamina C w zwiększonej dawce. Kiedy jest wskazana, a kiedy szkodzi? »

Tak piecze sernik siostra Anastazja. Wychodzi cudownie puszysty i kremowy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Przekąski sandwicz z bekonem

Uwaga! Szykuje się niezła wyżerka! Propozycja kanapek przygotowanych na grubo...

Odsłon: 127

wszystkie
10
Zupy zupa szczawiowa

..zupa szczawiowa najlepsza ze szczawiu prosto z ogrodu; więc przed koszeniem...

Odsłon: 65

15 min
4
30 min
35

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2