Apetyczne przekąski z kawiorem

Niewiele osób wie, że dzisiaj obchodzimy Dzień Kawioru. Choć przysmak kojarzy się raczej z uroczystymi, wystawnymi bankietami, a jego cena potrafi być bardzo wysoka, to coraz więcej Polaków sięga po ten rarytas. W jaki sposób można go podać w domu?

Fot. 123RF/Picsel

Kawior występuje w różnych odmianach i może być serwowany na wiele sposobów. Najczęściej podaje się go jako przystawkę. Ze względu na swoją wyższą cenę, intensywny aromat oraz specyficzną konsystencję, uznaje się, że to właśnie jego smak powinien być najsilniejszym elementem dania.

Kawior - czym tak właściwie jest?

Choć kawiorem można nazwać też np. jajka ślimaków, to najczęściej mamy jednak na myśli soloną ikrę ryb, czyli ich komórki jajowe. Kawior pozyskiwany jest głównie z ryb jesiotrowatych, łososiowatych czy dorszowatych. Następnie zamyka się go w eleganckich metalowych puszkach lub małych słoiczkach, które trafiają na półki sklepowe. Rybny przysmak może być uznany za tzw. żywność funkcjonalną, ponieważ znany jest jego korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Kawior jest bogaty w wiele elementów, które pozytywnie wpływają na organizm ludzki, m.in. dobrze przyswajalne białko, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, witaminy B12, A i D oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Ze względu na swoje właściwości, zastosowanie znajduje nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce.

Kawior czarny i czerwony - czy są różnice?

Najbardziej popularne są dwa rodzaje kawioru - czarny i czerwony. Występuje jeszcze biały i złoty oraz tańsza imitacja kawioru, czyli sztucznie barwione jaja rybne, najczęściej pozyskane z taszy. Niezależnie od rodzaju ikry, jeśli jest ona dobrej jakości, to posiada pełne, nieuszkodzone ziarenka. Nie mogą być one również zbyt suche, ani nie mogą się do siebie nadmiernie kleić. Gatunek oraz wysoki standard produktu bada się na podstawie wielkości ziaren. I tutaj właśnie widoczna jest różnica pomiędzy czarnym, a czerwonym kawiorem.
Czarny kawior jest tym bardziej luksusowym, szlachetną odmianą. Pozyskuje się go z ryb jesiotrowatych. Najbardziej cennym jest ten o największych i najjaśniejszych jajeczkach. O wysokiej jakości świadczy też zbliżona wielkość ziarenek i brak intensywnego, rybiego aromatu.
Czerwony kawior pozyskiwany jest z kolei z ryb łososiowatych i odwrotnie niż kawior czarny, najbardziej pożądaną odmianą jest tu ta, w której ziarenka są jak najdrobniejsze (o średnicy do 4,5 mm). Nie powinny się ze sobą sklejać.
Kawior - zarówno ten czarny, jak i czerwony - ma krótką datę przydatności do spożycia. Po otwarciu puszki czy słoiczka można go przechowywać w lodówce najwyżej dzień, ponieważ po tym czasie ikra zacznie się psuć.

Apetyczne przekąski z kawiorem na różne okazje

Sprawdzoną przekąską będą niewątpliwie pszenne tosty albo gryczane bliny z kawiorem. Ten elegancki przysmak występuje też często w towarzystwie jajek na twardo lub serka śmietankowego. Podawany solo, powinien trafić na półmisek z pokruszonym lodem, cytryną i dodatkiem świeżej bagietki. Kawior można użyć także do sushi lub ułożyć na krakersach do chrupania. Ważne jednak, żeby nie smarować nim pieczywa, ponieważ ikra może popękać i stracić swój smak. Ziarenka delikatnie wyjmujemy z opakowania łyżeczką (najlepiej z tworzyw sztucznych, ponieważ stal czy srebro pozostawia na kawiorze nieprzyjemny posmak) i układamy je na kanapeczce. Jako element ozdobny, kawior sprawdzi się też do sałatek.
Kawior może występować w wielu odsłonach - zainspiruj się przepisami na apetyczne przekąski:

 

1. Kawior na listkach cykorii

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Bliny z kawiorem

Fot. Nemezja na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Jajka faszerowane tuńczykiem z kawiorem

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Placuszki jogurtowe z łososiem i kawiorem

Fot. Slodkomii na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Selerowe placuszki z almette i kawiorem

Fot. Docherro na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Sałatka śledziowa z kawiorem

Fot. GREGORHSPEED na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Pasta z serka i kawioru

Fot. Docherro na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z młodej kapusty

Jeśli uwielbiasz placki ziemniaczane lub te zrobione z cukinii, koniecznie mu...

Odsłon: 420

15 min
3
Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 116

15 min
4
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4