Ewa_Gotuje

Była hitem w PRL-u. Gdy pijesz regularnie, kończą się problemy z żołądkiem i jelitami

Kawa zbożowa to napój, który smakuje jak naturalna kawa, ale ma od niej nieco inne właściwości oraz skład. Szczególną popularność zyskała w czasach międzywojennych i w okresie PRL-u. Odkryj, z czego jest zrobiona i jak parzyć kawę zbożową, żeby czerpać z niej to, co najlepsze.

Czym jest kawa zbożowa? To połączenie zbóż z dodatkami, m.in. cykorią | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Według podań kawę zbożową wynaleźli pruscy rolnicy w XVIII wieku. Znaleźli oni tańszy w produkcji zamiennik zwykłej kawy, który jednocześnie podobnie smakował i korzystnie wpływał na zdrowie. Odkryj, jakie właściwości ma kawa zbożowa i jak dobrze ją parzyć.

Sprawdź także: Nie myjesz truskawek? Uważaj! To może być śmiertelnie niebezpieczne

Czym jest kawa zbożowa?

Kawa zbożowa to bezkofeinowy napój, który produkuje się z palonych ziaren zbóż, a dokładnie żyta, jęczmienia, pszenicy lub orkiszu. Czasem jej skład uzupełnia jeszcze roślinny dodatek, m.in. cykoria, korzeń mniszka lekarskiego, łubin, karmel, wanilię, figi, żołędzie, melisę, głóg czy burak cukrowy, które dodają jej właściwego smaku. Można ją kupić w postaci kawy rozpuszczalnej, ekspresowej (torebki do zaparzania) i tradycyjnej - do gotowania.

Historia kawy zbożowej w Polsce zaczyna się w 1818 roku, gdy z inicjatywy Ferdynanda Bohma we Włocławku powstała pierwsza produkująca ją fabryka. Choć na początku popularna była głównie wśród osób biednych, w rejonach Wielkopolski i na Śląsku, z czasem - w wyniku kryzysów związanych z wojnami światowymi - trafiła na wszystkie stoły. W tradycyjnej, parzonej formie była też szlagierem PRL-u. Gdy naturalna kawa stała się towarem luksusowym, wszyscy rano sięgali właśnie po zbożówkę. 

Jakie właściwości ma kawa zbożowa?

Kawa zbożowa to produkt niskokaloryczny (w 100 g - ok. 5 kcal), ale o wysokim indeksie glikemicznym (IG = 60). Jest cennym źródłem silnych przeciwutleniaczy, które korzystnie wpływają na organizm, chroniąc go przed chorobami cywilizacyjnymi i starzeniem się komórek.

Napój dostarcza także błonnika pokarmowego, który poprawia perystaltykę jelit, przyspiesza metabolizm i normuje procesy trawienne. Co więcej, brak kofeiny sprawia, że kawę zbożową mogą pić również osoby chorujące na nadciśnienie oraz kobiety w ciąży (pod warunkiem jednak, że w kawie nie ma żadnych sztucznych substancji).

Jeśli w składzie kawy zbożowej znajduje się także cykoria, napój dostarcza inuliny, czyli prebiotyku, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego i poprawia przyswajanie niezbędnych składników odżywczych, m.in. wapnia. Kawa zbożowa zawiera też niewielkie ilości minerałów i witamin, w tym te z grupy B, potas, żelazo czy cynk. 

Jakie właściwości ma kawa zbożowa? Obniża poziom cholesterolu we krwi, łagodzi zaparcia, przyspiesza procesy trawienne i redukuje refluks oraz zgagę. Dodatkowo wykazuje działanie antynowotworowe, a także wspiera prawidłową pracę układu nerwowego.

Jak parzyć kawę zbożową?

Zbożówkę możesz oczywiście kupić w torebkach, które wystarczy zalać wodą, ale większość osób i tak wybiera tradycyjną formę napoju. Właściwości kawy zbożowej przekonały cię do jej wypróbowania? W takim razie dowiedz się, jak parzyć kawę zbożową, aby co rano móc czerpać z niej to, co najlepsze.

Kawę zbożową gotuje się przez około pięć minut. Można ją parzyć w wodzie, a jeśli zależy ci na łagodniejszym smaku - w mleku. Dla urozmaicenia możesz parzyć ją w wodzie, a dopiero później dodać do niej mleka - wedle twoich preferencji. 

Trzy lub cztery łyżki kawy zbożowej do parzenia zalej litrem wrzątku (ewentualnie mleka). Gotuj przez pięć minut na średnim ogniu, a potem przecedź przez gęste sitko. Zbożówka jest gotowa do spożycia. Aby dodać jej nieco przyjemnego posmaku, możesz dosypać nieco mielonego kardamonu lub cynamonu.

Domowa kawa zbożowa

 Domowa kawa zbożowa Zobacz przepis

Domowa kawa zbożowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: doz.pl, dietetycy.org.pl, fit.poradnikzdrowie.pl

Zobacz także:

Ekspresowy pomysł na sycący obiad: Aromatyczne i chrupiące placki z cukinią i ziemniakami »

Jedz dla zdrowia serca, odporności i dobrego wzroku. Unikaj przy problemach z tarczycą »

Nigdy nie łącz tego z ziemniakami. Może dojść do fermentacji w żołądku »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0