Spis treści:
W internecie pojawiają się już oferty grzybów suszonych do kupienia. Ich ceny są bardzo zróżnicowane, a rekordziści życzą sobie za kilogram nawet kilkaset złotych. Jakie są ceny grzybów w 2023 roku i dlaczego leśne skarby mogą być drogie?
Sprawdź także: Jesienny koktajl odchudzający z kardamonem. Szybko spala boczki
Ile kosztuje kilogram prawdziwków? Ceny grzybów 2023
Jeśli nie zdążyłeś w tym roku wybrać się na grzybobranie lub w twoich okolicach najlepsze okazy już „przebrano”, pozostaje ci kupienie suszonych grzybów. Nie martw się, są równie aromatyczne, co świeże. Ponadto, ze względu na niską zawartość wody, mają dużo więcej białka, żelaza i magnezu. W przeciwieństwie do tych zabranych prosto z lasu dostarczają jednak mniej witamin i błonnika.
Jakie są ceny grzybów w 2023 roku? Na popularnych platformach sprzedażowych (m.in. Allegro czy Olx) nie brakuje ofert. Liczne propozycje pojawiły się już na przełomie końca października i początku listopada. Ile kosztuje kilogram suszonych prawdziwków do kupienia przez internet? Jak wiadomo, to jeden z najsmaczniejszych, ale i najdroższych produktów spożywczych do nabycia.
Najdrożsi z internetowych sprzedawców za kilogram borowików szlachetnych życzą sobie nawet 550 złotych (55 zł/100 g). Najtańsza oferta za tę samą porcję prawdziwków wynosi 300 złotych (30 zł/100 g). W supermarketach internetowych (m.in. Auchan czy Carrefour) ceny kształtują się podobnie - opakowanie 40 g kosztuje od 19 do 22 złotych, więc koszt kilograma to już w przybliżeniu 480-545 złotych. Pamiętaj, aby kupować grzyby ze sprawdzonych źródeł, najlepiej te posiadające atest.
Dlaczego grzyby suszone są drogie?
Cena grzybów w 2023 roku zależy od różnych czynników. Pierwszy z nich to miejsce, w którym je zebrano - ta sama porcja leśnych skarbów może kosztować mniej lub więcej w zależności od województwa. Koszt będzie także wyższy, jeśli grzyby pozyskano z rejonów położonych daleko od zabudowań, a więc również wolnych od wszelkich zanieczyszczeń.
Dlaczego grzyby suszone są drogie? Wpływ na to mogą mieć także trudne warunki atmosferyczne panujące w sezonie. W 2023 roku pogoda sprzyjała rozwojowi grzybów, a grzybiarze nie skarżyli się na brak okazów. Można więc przewidywać, że ceny suszonych produktów nie wzrosną jeszcze wyżej niż w zeszłym roku (gdy panowała susza i popyt znacznie przewyższył podaż), a w internecie czy sklepach wkrótce pojawi się więcej korzystnych dla portfela ofert.
Na wyższą cenę grzybów może też mieć wpływ sposób ich obróbki. Najdroższe będą te suszone tradycyjnie na piecu kaflowym opalanym drewnem, ponieważ nabierają wówcza wyjątkowego aromatu i pięknego koloru.
Źródło: Smaker.pl, allegro.pl, olx.pl, carrefour.pl, o2.pl, zakupy.auchan.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Jak wybrać i przygotować gęś na św. Marcina? Ewa Wachowicz ma to sposób »
Niedobór osłabia, powoduje skurcze i nerwowość. Tymi produktami uzupełnisz magnez »
Pyszna alternatywa dla pieczywa. Definitywnie skończysz z suchymi kanapkami »