Dania jednogarnkowe

Nie ma nic lepszego niż lekkie ciasto drożdżowe, podane w towarzystwie kawy. Najczęściej upieczone z owocami lub kruszonką i podane na śniadanie czy deser od razu umili dzień. Dowiedz się, co zrobić, żeby ciasto drożdżowe było puszyste i idealnie urosło. Sekret tkwi w jego wyrabianiu i pieczeniu.

Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe było puszyste? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Choć ciasto drożdżowe to jeden z najpopularniejszych wypieków w Polsce, to jego przygotowanie wcale nie należy do najłatwiejszych. Najlepiej działa metoda prób i błędów, dzięki którym domowy cukiernik opanowuje powoli ważne wskazówki dotyczące pieczenia. Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe było puszyste i idealnie urosło? Odkryj zasadę 36:20, która ci to zagwarantuje. 

Sprawdź także: Co na obiad? Schab po lasowiacku według dawnej receptury

Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe było puszyste?

Ważnym elementem, już na samym początku przyrządzania ciasta drożdżowego, jest wybór odpowiednich składników. Szczególnie istotne okazują się produkty na zaczyn, bo to on odpowiada za puszystość i lekkość wypieku.

Pamiętaj, żeby zawsze używać świeżych drożdży - te wysuszone i przeterminowane z pewnością nie będą pracować. Co więcej, zadbaj o odpowiednią temperaturę mleka. Zbyt ciepłe zneutralizuje działanie drożdży, więc ciasto zwyczajnie nie urośnie. Z kolei za zimne również ich nie aktywuje, przez co nie będą miały szansy na zwiększenie swojej objętości. Najlepiej zagrzać je do 36 stopni. To pierwszy element, który zapewni odpowiednią puszystość wypieku.

Jak zrobić miękkie ciasto drożdżowe?

Drugim kluczowym czynnikiem, decydującym o lekkości i puszystości masy jest jej właściwe wyrabianie. Jak zrobić miękkie ciasto drożdżowe, które jest elastyczne, a po upieczeniu pięknie wyrośnie? Pamiętaj o drugiej części zasady 36:20, czyli o minimum 20 minutach poświęconych na wyrabianie ciasta dłońmi. Nie chodzi tu wyłącznie o połączenie składników w aksamitną, sprężystą masę, ale też o odpowiednie jej napowietrzenie. Choć będzie to wymagać użycia niemałej siły, warto dla wyśmienitego rezultatu.

Jeśli marzy ci się ciasto, które wychodzi poza granice miski, połącz najpierw osobno składniki mokre, oddzielnie te suche, potem zmieszaj ze sobą i dodaj zaczyn. Odstaw na kilka minut, a już po chwili zobaczysz, jak bardzo urośnie. Następnie wyrabiaj ciasto robotem planetarnym przez ok. 10 minut. Z pewnością wyjdzie idealnie napowietrzone. 

Przepis na najlepsze ciasto drożdżowe

Poznałeś zasadę 36:20, która sprawi, że ciasto będzie idealnie puszyste. Wiesz już, że liczby ukrywające się w nazwie tej reguły dotyczą temperatury 36 stopni Celsjusza, do której powinieneś rozgrzać mleko do zaczynu oraz 20 minut wyrabiania ciasta. Pozostaje już tylko spróbować przygotować swój wypiek - odkryj przepis na najlepsze ciasto drożdżowe, które mocno wyrośnie.

Do przygotowania idealnej masy potrzebujesz: 500 g mąki pszennej (najlepiej typu 500), 50 g świeżych drożdży, 200 ml ciepłego mleka (o temperaturze 36 stopni Celsjusza), 70 g cukru, 3 żółtka, szczyptę solu i 100 g ulubionych owoców. Jeśli chcesz dodać też kruszonkę, weź także: 60 g mąki pszennej, 60 g masła i 30 g białego cukru.

Jak zrobić miękkie ciasto drożdżowe? Zacznij od przygotowania zaczynu drożdżowego. Połowę ciepłego mleka wlej do miski. Dodaj trzy łyżki mąki, łyżkę cukru i pokrusz drożdże. Wymieszaj dobrze i odstaw w ciepłe, suche miejsce na około 20 minut. Masło umieść w małym naczyniu i rozpuść. Kiedy drożdże zaczną pracować, czyli będą się pienić, zacznij robić ciasto. Połącz w misce resztę mąki, żółtka, sól i cukier. Wlej pozostałe mleko. Dolej teraz rozczyn, bardzo delikatnie.

Po kilku minutach wyrabiaj ciasto. Możesz to zrobić za pomocą robota z końcówką typu hak albo ręcznie. Kiedy składniki zaczną się łączyć w całość, dodaj roztopione i przestudzone masło. Wyrabiaj ciasto minimum 20 minut, aż poczujesz pod palcami pękające pęcherzyki powietrza. Powinno być gładkie i odchodzić od ręki. Uformuj kulę, umieść w misce, posyp delikatnie mąką. Odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około dwie, trzy godziny - powinno znacznie zwiększyć swoją objętość.

W tym czasie przygotuj kruszonkę, jeśli ją dodajesz. Do miski wsyp mąkę, cukier i masło. Zagniataj tak długo, aż uzyskasz konsystencję mokrego piasku. Wyrośnięte ciasto ułóż w formie wyłożonej papierem do pieczenia. Posyp je kruszonką. Odstaw ciasto jeszcze na ok. 15 minut do ponownego wyrośnięcia. Wstaw do piekarnika rozgrzanego na 180 stopni Celsjusza i piecz przez ok. 40-50 minut. 

Puszyste i wilgotne ciasto drożdżowe

 Puszyste i wilgotne ciasto drożdżowe Zobacz przepis

Puszyste i wilgotne ciasto drożdżowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl, buzz.gazeta.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także: 

Domowy nawóz z liści laurowych. Skrzydłokwiat kwitnie jak nigdy wcześniej »

Koniecznie włącz do diety po 50. roku życia. Skorzystają kości, serce i oczy »

Zrób to z naleśnikami z wczoraj. Wyjdą pyszne roladki, makaron i nie tylko »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
15 min
7
Pieczywo Chlebek korzenny

Chlebek korzenny łatwy i pyszny w przygotowaniu. Taki chleb piekę od kilku la...

Odsłon: 167

15 min
6
Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1587

30 min
17
Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 328

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8