Spis treści:
- Czy ziemniaki tuczą?
- Co do obiadu zamiast ziemniaków, czyli warzywo za warzywo
- Z czym podać mięso zamiast ziemniaków? Postaw na rośliny strączkowe
- Co do mięsa zamiast ziemniaków? Jeśli nie strączki, to warzywne placki
Ziemniaki to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych warzyw w naszym kraju - wiele osób nie wyobraża sobie bez nich obiadu i to właśnie one często lądują na naszych talerzach w towarzystwie mięsa, sosów czy jako dodatek do zup. Niestety nie każdy może lub chce je spożywać - ziemniaki od dawna jawią się jako tuczące, dlatego stronią od nich głównie osoby pragnące zrzucić nadprogramowe kilogramy. Czy faktycznie należy je wyeliminować z jadłospisu w trakcie odchudzania? I co do obiadu zamiast ziemniaków? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Sprawdź także: Niektórzy mówią, że smakują lepiej niż schabowe. 5 nieoczywistych przepisów na kanie
Czy ziemniaki tuczą?
Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od tego, w jaki sposób je przyrządzisz. Purée ziemniaczane z masłem czy frytki smażone na głębokim tłuszczu raczej nie należą do niskokalorycznych przekąsek, ale wcale nie musisz po nie sięgać. Czy ziemniaki tuczą? Te w wersji gotowanej są równie smaczne i na pewno mniej tuczące - spożywając 100 g warzywa w tej wersji, dostarczysz swojemu organizmowi ok. 70 kcal, a to mniej niż w przypadku bananów, którymi tak chętnie zajada się wiele osób na diecie redukcyjnej.
Doskonałym pomysłem jest ugotowanie ich w całości, najlepiej ze skórką. Jeszcze lepszą opcją jest schłodzenie ich po ugotowaniu - dzięki temu wytworzy się w nich skrobia oporna, która obniży ich indeks glikemiczny, a także spowolni wchłanianie glukozy do krwi i zapobiegnie nagłym wyrzutom insuliny. Nie przepadasz za ziemniakami z wody? Zatem zrób je na parze lub w piekarniku - w tej wersji również są mniej kaloryczne niż te smażone.
Co do obiadu zamiast ziemniaków, czyli warzywo za warzywo
Jeśli nie wyobrażasz sobie obiadu bez ziemniaków, ale z jakichś powodów musisz z nich zrezygnować i szukasz dla nich godnych następców, możesz zastąpić je innymi warzywami. Co do obiadu zamiast ziemniaków? W tej roli doskonale sprawdzą się m.in. brokuły, kalafior oraz bataty. W jaki sposób je przyrządzić? Poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji.
Bataty
Bataty to słodkie ziemniaki, które wyróżniają się nie tylko atrakcyjnym, choć nieco specyficznym smakiem, ale również ogromną uniwersalnością. Świetnie łączą się one z rozmaitymi ziołami, przyprawami, a także mięsem, rybami i owocami morza. Ponadto stanowią doskonały element wszelkiego rodzaju sałatek. W jakiej formie najlepiej je zaserwować? Możliwości jest co najmniej kilka. Dobrym pomysłem jest pokrojenie ich na plasterki lub frytki, natłuszczenie oliwą z oliwek i oprószenie przyprawami, np. solą, rozmarynem i tymiankiem. Po wykonaniu tych czynności wstaw je do piekarnika nagrzanego do 220 stopni i piecz przez ok. 20 minut.
Kalafior
Nie przepadasz za batatami? Zatem sięgnij po kalafior. Aby nie był zbyt mdły, posyp go mieszanką przypraw, np. pieprzem, solą, czarnuszką i kurkumą. Pamiętaj, aby dolać również nieco tłuszczu, np. oliwy z oliwek. Realizację przepisu rozpocznij od usunięcia z kalafiora liści i podzielenia go na różyczki. Przełóż jego kawałki na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, dopraw wedle uznania i piecz przez 30 minut w temperaturze 200 stopni. Gotowy przysmak możesz oprószyć natką pietruszki. Doskonałym pomysłem będzie także przygotowanie sałatki z kalafiorem i pieczonymi burakami. Pozostałe komponenty, które możesz do niej dodać, to czerwona cebula oraz miks sałat. Całość zwieńcz sosem francuskim.
Brokuły
Co do obiadu zamiast ziemniaków, jeśli nie bataty lub kalafior? Kolejnym godnym uwagi warzywem są brokuły. Aby wyczarować z nich smaczną i treściwą przekąskę, możesz połączyć je z pomidorkami koktajlowymi, szpinakiem, natką pietruszki, cebulą oraz tofu. Rozgrzej na głębokiej patelni kilka łyżek wody. Umieść na niej różyczki brokuła, połówki pomidorków oraz liście szpinaku i duś całość pod przykryciem przez cztery minuty. Dodaj posiekaną cebulę i szczypiorek oraz rozgniecione widelcem tofu, dolej nieco wody i kontynuuj obróbkę termiczną pod przykryciem przez kilka minut. Zdejmij patelnię z kuchenki i wymieszaj jej zawartość z posiekaną natką pietruszki. Preferujesz brokuły z piekarnika? Zatem zanurz je w marynacie z oliwy z oliwek, soku z cytryny oraz soli i pieprzu, po czym wstaw do piekarnika nagrzanego do 170 stopni na ok. 25 minut.
Z czym podać mięso zamiast ziemniaków? Postaw na rośliny strączkowe
Dobrym wyborem będą rośliny strączkowe. Są one nie tylko bardzo sycące, ale również bogate w białko oraz rozmaite substancje odżywcze. Sprawdź, jak najlepiej je przyrządzić i koniecznie wprowadź je do swojego jadłospisu.
Fasola
Z czym podać mięso zamiast ziemniaków? Fasola to składnik, który idealnie pasuje nie tylko do burrito czy sosu pomidorowego. Równie dobrze możesz zaserwować ją z dowolnym mięsem, np. zapiekając ją z jarmużem. Poza dwoma wymienionymi produktami do przygotowania tej przekąski potrzebujesz suszonego oregano, kminku i lubczyku, oliwy z oliwek, cebuli, czarnuszki oraz soli i pieprzu. Zanim przystąpisz do gotowania, namocz fasolę w zimnej wodzie przez 24 godziny. Dodaj do niej kminek, lubczyk i oregano, po czym ugotuj pod przykryciem aż do miękkości. Jarmuż opłucz, a cebulę pokrój w kostkę – zeszklij tę ostatnią na oliwie z oliwek. Wymieszaj ją z fasolą oraz resztkami oliwy, a następnie dopraw całość czarnuszką i świeżo mielonym pieprzem. Dorzuć jarmuż, wymieszaj i przełóż do naczynia żaroodpornego. Na koniec wstaw danie do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 30 minut.
Soczewica
Idealną alternatywą dla fasoli będzie smażona soczewica. Aby ją przygotować, musisz zaopatrzyć się w czosnek, cebulę, mielony pieprz, kminek i kolendrę, płatki chili, olej oraz sól. Najpierw ugotuj soczewicę. W kolejnym kroku obierz i pokrój cebulę, najlepiej w kostkę, po czym podsmaż ją na oleju. Dodaj do niej przyprawy, a po 15 minutach - ugotowaną soczewicę. Całość dokładnie wymieszaj.
Ciecierzyca
Z czym podać mięso zamiast ziemniaków, jeśli nie masz pod ręką fasoli i soczewicy? Na przykład z ciecierzycą. Strączek ten będzie doskonale smakował w wersji prażonej. Wystarczy go ugotować, obtoczyć w oliwie z oliwek i przyprawach, np. soli, czosnku oraz słodkiej i ostrej papryce, a następnie przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz go w temperaturze 200 stopni przez 25 minut.
Co do mięsa zamiast ziemniaków? Jeśli nie strączki, to warzywne placki
Jeśli nie należysz do fanów roślin strączkowych, a planujesz przyrządzić obiad z mięsem w roli głównej, nic straconego. Co do mięsa zamiast ziemniaków i wyżej wymienionych składników? Dobrym wyborem będą warzywne placki. Można wyczarować je z różnych warzyw, w tym kalafiora, marchewki, cukinii, dyni czy selera. Aby przygotować je w podstawowej wersji, wystarczy zetrzeć wybrane warzywo na tarce i wymieszać je z cebulą, natką pietruszki, solą, pieprzem, jajkiem oraz odrobiną mąki pszennej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołożyć do placków inne komponenty, np. czosnek, szczypiorek czy koperek.
Źródło: Smaker.pl, ncez.pzh.gov.pl, insulinoopornosc.com
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Mogą obniżyć ryzyko zachorowania na raka. Proste i smaczne pomysły na jabłka »
Na zmęczenie, brak energii i problemy z koncentracją. Ile kawy to za dużo? »
Polski specjał, w którym rozsmakowała się XVII-wieczna Europa. Obłędny sos z prostych składników »