Spis treści:
- Pieczony schab z kapustą i sosem z suszonej wiśni
- Duszony kurczak z melasą z granatów
- Szynka zapiekana w miodzie z cytrusami
- Szynka glazurowana cydrem
- Pieczona pierś z indyka z masłem morelowo-ziołowym
Wielkanocny obiad to idealna okazja, aby pochwalić się przed całą rodziną swoimi kulinarnymi popisami. Najlepiej jednak postawić na takie potrawy, które nie wymagają od ciebie wielu godzin spędzonych w kuchni, a nadal smakują i prezentują się niczym pozycje z najbardziej wykwintnych restauracji. Co podać na obiad na Wielkanoc, żeby zachwycić członków rodziny i przybyłych gości? Skorzystaj z jednej z naszych propozycji!
Sprawdź także: Pieczeń rzymska zrobi furorę wśród gości. Idealna propozycja na wielkanocny obiad
Pieczony schab z kapustą i sosem z suszonej wiśni
Pieczony schab to pomysł na świąteczny obiad, który nie może się nie udać. Zaserwowany na eleganckim talerzu wśród rozmaitych przystawek wygląda naprawdę imponująco. Jego największą zaletą jest jednak to, że jego przyrządzenie nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności kulinarnych. Sos, z którym go zaserwujesz, to doskonały nośnik smaku – wykorzystaj go na przykład do polania dodatków.
Aby wyczarować powyższy frykas, potrzebujesz schab wieprzowy bez kości, koper włoski, masło, oliwę z oliwek, czosnek, cebulę, kapustę, liście laurowe, tymianek, białe wytrawne wino oraz sól i pieprz. Jeśli natomiast chodzi o wykonanie sosu, zaopatrz się w suszone wiśnie, białe wytrawne wino, bulion drobiowy, liście laurowe, tymianek, sos balsamiczny, masło oraz sól i pieprz.
Przygotuj piekarnik, rozgrzewając go do 190 stopni. Natrzyj wieprzowinę solą i koprem włoskim, a następnie rozpuść na patelni nieco masła z oliwą z oliwek i obsmaż mięso na całej powierzchni. Dodaj na patelnię więcej masła i podsmaż na nim czosnek i cebulę. Dorzuć kapustę, liście laurowe i tymianek, a potem dopraw wszystko ponownie koprem włoskim i solą. Gdy kapusta straci swoją objętość, dolej do niej białe wino i doprowadź ją do wrzenia. Umieść kapustę i wieprzowinę w naczyniu żaroodpornym i piecz przez około 20 minut.
Po upływie powyższego czasu dorzuć suszone wiśnie, zmniejsz nieco temperaturę i kontynuuj obróbkę termiczną przez kolejne 25-30 minut. W międzyczasie przygotuj sos. Ten krok rozpocznij od podgrzania w rondelku wiśni, białego wina, bulionu drobiowego, liści laurowych i tymianku. Doprowadź je do wrzenia i gotuj do miękkości przez ok. 20 minut. Lekko ostudź sos i usuń liście laurowe. Wlej do blendera i dodaj ocet, masło i sól. Powoli miksuj do uzyskania gładkiej konsystencji.
Duszony kurczak z melasą z granatów
Co podać na obiad na Wielkanoc? Na przykład duszonego kurczaka z melasą z granatów! Przepis ten jest o wiele mniej skomplikowany, dzięki czemu z pewnością zainteresuje osoby gustujące w prostych rozwiązaniach. Do jego realizacji potrzebujesz oliwę z oliwek, czosnek, paprykę, uda kurczaka, melasę z granatów, wywar drobiowy, świeży tymianek, nasiona granatu, szczypiorek oraz sól.
Rozgrzej piekarnik do 130 stopni. W czasie gdy będzie on nabierał temperatury, podsmaż czosnek i paprykę na oliwie z oliwek. Usuń przyprawy z patelni, a potem zabierz się za nacieranie kurczaka solą i umieść go na wcześniej przygotowanym tłuszczu. Obsmażaj go z obu stron przez 10-12 minut.
Wylej tłuszcz z patelni i odłóż kurczaka na bok. Wlej na nią wywar drobiowy oraz melasę z granatów i podgrzewaj aż do zagęszczenia mikstury. Umieść kurczaka z powrotem na patelni, zmniejsz ogień i smaż w sosie przez 1 do 2 minut z każdej strony. Przenieś kurczaka na blachę do pieczenia i piecz przez 10-12 minut. Na końcu polej udka sosem.
Szynka zapiekana w miodzie z cytrusami
Kolejnym pomysłem na świąteczny obiad jest szynka zapiekana w miodzie z cytrusami. Uzupełnienie soczystego mięsa o powiew świeżości w postaci owoców zaskoczy nawet najbardziej wymagające podniebienia. Do jego wykonania potrzebujesz głównego składnika, pomarańcze, świeży tymianek, miód, musztardę Dijon.
Rozgrzej piekarnik do 140 stopni. Pozbądź się fragmentów tłuszczu z szynki, pozostawiając jedynie cieniutką warstwę. Umieść ją płaską stroną do dołu w brytfannie. Dodaj tymianek oraz skórkę i sok z jednej pomarańczy. Przykryj wszystko szczelnie folią aluminiową i piecz przez dwie i pół godziny.
Wyjmij szynkę z piekarnika i odkryj ją. Zwiększ temperaturę w urządzeniu do 200 stopni. Przyszedł czas na przyrządzenie glazury. W tym celu wymieszaj skórkę i sok z pomarańczy z miodem, musztardą i tymiankiem. Posmaruj nią wierzch szynki, a następnie piecz mięso bez przykrycia przez 10 minut. Nałóż kolejną warstwę glazury i ponownie piecz je przez 10 minut. Kontynuuj, aż szynka będzie błyszcząca i skarmelizowana przez 20-30 minut.
Szynka glazurowana cydrem
Jeśli nie jesteś fanem połączenia mięsa i cytrusów, postaw na opcję glazurowaną cydrem. W tym przepisie będziesz potrzebować szynki, goździków, cydru jabłkowego, wody, syropu klonowego, brązowego cukru, przyprawy do ciasta dyniowego i świeżo zmielonego czarnego pieprzu.
Rozgrzej piekarnik do 170 stopni. Odetnij skórę z szynki i osusz pozostałe mięso. Natnij je ukośnie i powbijaj w przecięte miejsca goździki. Następnie umieść szynkę w dużej brytfannie płaską stroną do dołu. Wlej do niej cydr jabłkowy pomieszany z wodą. Luźno przykryj główny składnik folią i piecz przez około dwie godziny.
Podczas gdy szynka się piecze, przygotuj glazurę. W małym rondelku ustawionym połącz cydr, syrop klonowy, brązowy cukier, musztardę, ocet, przyprawę do ciasta dyniowego i czarny pieprz. Doprowadź wszystko do wrzenia. Wyjmij szynkę z piekarnika i odkryj ją. Posmaruj ją połową glazury i włóż z powrotem do piekarnika bez przykrycia i piecz przez 40 minut. Powtórz ten krok i pozostaw ją ponownie w piekarniku na 40 minut.
Pieczona pierś z indyka z masłem morelowo-ziołowym
Nie wiesz, co podać na obiad na Wielkanoc? Jeśli szynka i kurczak to nie twoja bajka, postaw na pieczoną pierś z indyka. W tym celu zaopatrz się w główny składnik z kością, masło, czosnek, ostrą paprykę, estragon, szałwię, tymianek, musztardę, dżem morelowy oraz sól i pieprz.
Rozgrzej piekarnik do 170 stopni. Umieść pierś z indyka skórą do góry w brytfannie lub na blasze do pieczenia. Osusz ją papierowym ręcznikiem i równomiernie dopraw solą i pieprzem. Wymieszaj masło, starty czosnek posiekane liście szałwii, estragon, tymianek, mieloną musztardę i dżem morelowy w misce, a potem posmaruj mięso gotową glazurą.
Umieść indyka w piekarniku i piecz przez około dwie godziny, aż nabierze on soczystego, złotobrązowego koloru. Po zakończeniu pieczenia wyjmij indyka z piekarnika, polej go sokami z brytfanki i posmaruj pozostałym dżemem morelowym. Odstaw go, aby nieco odpoczął, na około 20 minut przed pokrojeniem.
Źródła: smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Zanim wrzucisz do pralki, namocz. Ta mieszanka sprawi, że firanki będą bieluteńkie »
Najgorsze towarzystwo dla kawy. Unikaj rano, podczas obiadu i na imprezie »