Spis treści:
Wraz z przyjściem wiosny wiele osób myśli już o relaksie w przydomowym ogrodzie. Majówka to dla Polaków idealny czas na rozpoczęcie sezonu grillowego. Niezależnie od pogody, spotykają się oni w rodzinnym gronie, by przygotować pyszności i skorzystać z dni wolnych od pracy. Aby bliskim wszystko zasmakowało, trzeba jeszcze wiedzieć, jakie mięso na grilla wybrać. To wciąż nie zagwarantuje jednak pełnego sukcesu - danie można „przeciągnąć” i całkowicie wysuszyć. Co zrobić, żeby mięso z grilla wyszło idealnie miękkie i soczyste?
Jakie mięso na grilla?
Duży wpływ na to, żeby mięso na grillu nie wysychało, ma wybór odpowiedniego jego rodzaju w sklepie. Jakie mięso będzie najlepsze? To zależy od tego, czy zdecydujesz się na drób, wieprzowinę, baraninę czy wołowinę.
Choć niemal każdy rodzaj mięsa dobrze sprawdzi się na grillu, to najważniejsze, aby kupić świeży i nieprzetworzony produkt. Ten „odstany” będzie bardziej łykowaty i gumowaty oraz pozbawiony wewnętrznych soków. Nawet przy właściwej obróbce, nie będziesz w stanie go uratować.
Warto też zdecydować się na konkretne partie mięsa. Karczek wieprzowy czy stek wołowy powinien mieć odrobinę tłuszczyku, który wytopi się podczas obróbki termicznej. Dzięki temu mięso nabierze wilgoci, stanie się kruche i mięciutkie. Z kolei przy kaszance czy kiełbasie właściwie nie ma obawy, że nie będą nadawać się na grilla.
Przy drobiu, czyli kurczaku, indyku czy kaczce, najwygodniej będzie przyrządzać piersi, które są zazwyczaj najbardziej soczyste. Większe kawałki rozłożone równomiernie na grillu przygotowuje się znacznie prościej. Tymczasem pałki i skrzydełka trzeba ciągle pilnować i obracać, bo znacznie szybciej się smażą.
Co zrobić, żeby mięso na grillu nie wysychało?
Nie tylko wybór, jakie mięso na grilla przygotować, ma wpływ na idealną teksturę potrawy. Jeśli zależy ci na soczystym i pełnym smaku daniu z grilla, warto odpowiednio je przyprawić, a następnie zadbać o właściwą obróbkę cieplną.
Marynata zmiękczająca do mięsa
Co zrobić, żeby mięso na grillu nie wysychało? Po zakupie i obraniu z błonek (ale nie wszystkich, aby trochę tłuszczu wytopiło się i dodało mięsu wilgoci), dobrze jeszcze je zamarynować. Nie tylko podkręci to aromat potrawy, ale również wpłynie na jej konsystencję. Ziołowe przyprawy sprawiają, że mięso staje się miękkie i rozpływa się w ustach po podsmażeniu. Marynaty chronią też przed nadmierną utratą wilgoci, dlatego karkówka, filet z kurczaka czy żeberka nie będą suche jak wiór.
Marynata do karczku na grilla
Zobacz przepisMarynata do karczku na grilla / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Marynata do piersi z kurczaka na grilla
Zobacz przepisMarynata do piersi z kurczaka na grilla / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Odpowiedni sposób grillowania
Ogromne znaczenie na to, żeby mięso na grillu nie wysychało, ma też odpowiedni sposób grillowania. Mowa tu o właściwym przygotowaniu sprzętu - wyczyszczeniu go i zadbaniu o dobrą temperaturę smażenia. Jeśli zaczniesz podpiekać ruszt z tłustymi plamami i zabrudzeniami z poprzedniego spotkania z bliskimi, mięso po prostu przywrze do metalu i się spali. Naturalnym sposobem na zabezpieczenie mięsa przed przywieraniem jest przetarcie rusztu przekrojonym i ponakłuwanym ziemniakiem. Zawarta w nim skrobia wytworzy barierę ochronną - danie się nie przyklei.
Po rozpaleniu grilla uzbrój się w cierpliwość - mięso wyłóż na ruszt, dopiero gdy rozpałka zniknie, a węgiel pokryje się „szarym” nalotem. Żar pozwoli na równomierne podsmażenie wieprzowiny, wołowiny, drobiu czy baraniny. Jeśli wrzucisz mięso na zbyt duży ogień, wypuści całe soki, zarumieni się z zewnątrz, ale w środku pozostanie surowe. Grillowanie mięsa wymaga uwagi i wyczucia czasu. Trzeba regularnie przekładać porcje i sprawdzać ich stan, przenosząc ruszt na wyższą półkę w razie potrzeby. Podczas grillowania staraj się korzystać ze szczypców, a nie szpikulca, aby nie ponakłuwać mięsa zbyt mocno. To może spowodować, że straci wilgoć.
Co zrobić, żeby mięso na grillu nie wysychało? Zadbaj o właściwy czas smażenia. Cienkie plastry karkówki oraz pierś z kurczaka grilluj pod przykryciem, przez ok. 6 minut na każdą ze stron. Schab bywa kapryśny i łatwo się wysusza, dlatego trzymajcie go na ruszcie maksymalnie przez 10 minut, obracając w połowie czasu. Szaszłyki z wieprzowiną koniecznie grilluj na tackach - jeśli wzbogacisz je o twarde warzywa (jak paprykę i cebulę), ok. 20-30 minut na niewielkim żarze powinno wystarczyć. Z kolei kiełbasa wieprzowa potrzebuje ok. 6-8 minut grillowania, a kaszanka - zawinięta w folię aluminiową z dodatkami - do ok. 15 minut.
Miłośnicy grillowania wiedzą więc, co zrobić, żeby mięso na grillu nie wysychało. Należy zadbać o dobrej jakości składniki, zamarynować je i cierpliwie grillować.
Źródło: Smaker.pl, mamadu.pl, handerek.com.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Włącz do diety niepozorny produkt. Mózg będzie pracować na pełnych obrotach »
Mrówki zaczęły wchodzić do domu? Ekologiczny i skuteczny patent na pozbycie się ich »
Indeks glikemiczny makaronu. Wybierz dobrze i gotuj krótko, a obniżysz cukier i zaczniesz chudnąć »