Co zrobić, żeby ziemniaki nie kipiały podczas gotowania. Zastosuj prosty trik

Ziemniaki to jedne z tych warzyw, które w wielu domach przygotowywane są niemal codziennie. Chociaż można wyczarować z nich wiele pysznych dań, najczęściej serwuje się je w wersji gotowanej. Z pewnością niejeden raz przez nieuwagę woda w garnku zaczęła kipieć. Aby temu zapobiec, wystarczy zastosować jeden prosty trik.

Patent na gotowanie ziemniaków | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Doświadczona gospodyni oprócz doskonałych przepisów na przeróżne potrawy, w swoim repertuarze ma także sprytne triki, które ułatwiają jej gotowanie. Na pewno chociaż raz przydarzyła ci się niemiła niespodzianka w postaci kipiącej wody, podczas gotowania ziemniaków, czy makaronu. Podpowiemy ci kilka prostych patentów, które pozwolą ci tego uniknąć. Sprawdź, co zrobić, żeby ziemniaki nie kipiały podczas gotowania. 

Sprawdź także: Wyjątkowo chrupiące na zewnątrz, kremowe w środku. Gniecione ziemniaki po australijsku zrobią furorę

Co zrobić, żeby ziemniaki nie kipiały podczas gotowania?

Kipiąca woda może narobić sporego bałaganu, dlatego podczas gotowania ziemniaków, pokrywkę warto ułożyć w ten sposób, aby pozostawić szczelinę, przez którą będzie mogła wydostać się gorąca para. Sprawdzonym patentem jest między innymi ułożenie na krawędziach garnka drewnianej łyżki, która będzie barierą przed pojawiającymi się na powierzchni wody bąbelkami. Szybkim sposobem na obniżenie poziomu wody gotującej się w garnku jest również wrzucenie do niej kostki lodu. Przed rozpoczęciem gotowania ziemniaków, makaronu, ryżu, czy kaszy możesz także nasmarować wewnętrzny brzeg garnka odrobiną oliwy, oleju lub masła. Łyżeczkę masła lub oleju możesz dodać też do gotującej się wody, to także zapobiegnie kipieniu. 

Jak prawidłowo gotować ziemniaki?

Pozornie gotowanie ziemniaków wydaje się banalnie proste, jednak, czy robisz to prawidłowo? Na początku warto wybrać odpowiednią kategorię kulinarną ziemniaków, tu najlepiej sprawdzi się typ ogólnoużytkowy, czyli B. Następnie dokładnie umyj ziemniaki i obierz je za pomocą obieraczki lub noża, nie zapomnij wykroić wszelkich niedoskonałości. Aby szybciej się gotowały, warto przekroić je w połówki, a jeśli masz bardzo duże egzemplarze, nawet w ćwiartki.

Warto wspomnieć także o tym, że najwięcej witamin i minerałów, kryje się pod ziemniaczaną skórką. Dlatego, kiedy będziesz mieć dostęp do młodych ziemniaków, warto ugotować je w mundurkach. Tu konieczne będzie usunięcie wszelkich zanieczyszczeń za pomocą szczoteczki. 

Ile wody używać do gotowania ziemniaków? Tyle, aby całkowicie je zakryła. Nie zapomnij również o posoleniu wody, do kilograma ziemniaków dodaj dwie łyżeczki soli. Ziemniaki gotuj przez 20 do 30 minut, po 20 minutach, warto jednak sprawdzić, czy są one dostatecznie miękkie. Najlepiej zrobić to przy pomocy widelca, jeśli łatwo zagłębia się w ziemniaka, oznacza to, że będą już gotowe. Teraz wystarczy tylko odcedzić ziemniaki i zabrać się do jedzenia. 

Źródła: instagram.com/modern_bionic_mop, smaker.pl 

Autor: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Apteka w ogrodzie: Rośliny dla cukrzyków. Posadź w ogrodzie, wprowadź do diety i zbijaj wysoki cukier »

QUIZ: Poznaj owoce po pestkach. Sprawdź swoją wiedzę »

Pięć produktów, które zastąpią ci mięso. Dostarczą białka, obniżą „zły” cholesterol »

Jedno czy dwa dziennie? Tyle jajek powinien jeść dorosły człowiek »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Najprostszy przepis na biszkopt

Biszkopt przygotowany z idealnego ciasta na biszkopt. Przepis prosty, a biszk...

Odsłon: 1135

15 min
8
Desery Domowe gofry

Lekkie i chrupiące. Pyszne z cukrem pudrem, syropem klonowym lub innymi ulubi...

Odsłon: 164

60 min
2
Desery Podstawowy przepis na naleśniki

Dzielę się z Wami bardzo prostym przepisem na puszyste, pyszne naleśniki. Nal...

Odsłon: 9844

15 min
18
Desery Kruche ciast na mące kukurydzianej

Dzisiaj ciasto na mace kukurydzianej z truskawkami. Ciasto proste , szybkie w...

Odsłon: 198

15 min
16
15 min
14

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

23
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

312
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25