Spis treści:
Domowe obiady nie mogłyby obyć się bez ziemniaków. Jeszcze do niedawna uważane były za tuczący "zapychacz", który warto porzucić na talerzu na rzecz mięsa. Dziś wiemy, że kryją w sobie wiele cennych substancji odżywczych, dlatego bez obaw można umieścić je w codziennym jadłospisie. Jeżeli lubisz różnorodność w kuchni i znudziły ci się nieco ziemniaki w wersji ugotowanej lub w postaci frytek, możesz pokusić się o przygotowanie gniecionych ziemniaków po australijsku. Nie tylko świetnie smakują, ale i są cennym źródłem witamin i minerałów. Podpowiemy ci, jakie właściwości mają ziemniaki oraz jak je zrobić.
Jakie właściwości mają ziemniaki?
Warzywa te są świetnym źródłem węglowodanów, dzięki czemu dodają nam energii, jednocześnie są lekkostrawne, a także w wersji ugotowanej charakteryzują się bardzo wysokim indeksem sytości. W 100 g surowych ziemniaków jest ok. 80 kcal. Dlatego warto unikać smażenia ich na głębokim tłuszczu, najbardziej wartościowe będą w wersji ugotowanej lub pieczonej.
Ziemniaki w mundurkach to skarbnica witaminy C, która nie tylko wpływa na wspieranie odporności, jest także naturalnym antyoksydantem, który wspiera walkę organizmu z wolnymi rodnikami, działa przeciwstarzeniowo i antynowotworowo. Dodatkowo zawierają mnóstwo potasu, który odpowiada między innymi za utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, wspiera również pracę układu nerwowego oraz nerek. W ziemniakach znajdziemy również witaminę A oraz te z grupy B, a także minerały: fosfor, wapń, żelazo, magnez, cynk, jod, miedź, czy mangan. Znajduje się w nich również błonnik pokarmowy, który wspiera układ pokarmowy, odpowiada za prawidłowe trawienie, zapobiega zaparciom, a także wpływa na przyspieszenie przemiany materii.
Gniecione ziemniaki po australijsku
Do przygotowania gniecionych ziemniaków po australijsku, będziesz potrzebować niewielkich ziemniaków. W szczególności polecane są ziemniaki czerwone, doskonale sprawdzą się również młode ziemniaki, dlatego warto zapisać ten przepis, aby odtworzyć go w sezonie. Zacznij od dokładnego umycia ziemniaków, nie obieraj ich, ugotuj je w mundurkach w lekko osolonej wodzie. Na blachę wyłóż papier do pieczenia, następnie wyłóż na niej ziemniaki i rozgnieć je, na przykład za pomocą szklanki.
W wersji po australijsku do doprawienia ziemniaków używa się odrobiny musztardy oraz tartego sera. Ziemniaki możesz posmarować także oliwą z oliwek z dodatkiem ulubionych przypraw. Świetnie sprawdzi się na przykład: suszony czosnek, słodka papryka, rozmaryn, koperek, oraz oczywiście sól i pieprz. Tak przygotowane ziemniaki możesz dodatkowo posypać twardym tartym serem, dobrze sprawdzi się parmezan albo grana padano. Całość piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 przez około pół godziny. Do ziemniaków warto zaserwować sos, na przykład na bazie jogurtu greckiego z dodatkiem czosnku oraz szczypiorku.
Sprawdź, jakie dania z ziemniaków wyczarowali nasi użytkownicy.
1. Zapiekane ziemniaki (ziemniaki Hasselback)
Zobacz przepisZapiekane ziemniaki (ziemniaki Hasselback) / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Pieczone ziemniaki nadziewane
Zobacz przepisPieczone ziemniaki nadziewane / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Zapiekane ziemniaki z pieczarkami i boczkiem
Zobacz przepisZapiekane ziemniaki z pieczarkami i boczkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Pieczone ziemniaki z pesto
Zobacz przepisPieczone ziemniaki z pesto / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: simplyrecipes.com, smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »
Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »
Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »