Najlepsze przepisy na ogórki

„Czarne diamenty" rosną w Polsce. Znajdziesz je w tym miejscu

Trufle to najdroższe grzyby na świecie. Mają oryginalny kształt i smak, dzięki którym wyróżniają się na tle innych gatunków. Sprawdź, gdzie rosną i ile kosztują. Trufle w kuchni to prawdziwy rarytas!

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Co to są trufle?

Trufle to rodzaj grzybów podziemnych, które naprawdę trudno pomylić z innymi gatunkami. Gdzie szukać trufli? Jak w przypadku innych grzybów, można je znaleźć w lasach. Rozwijają się jednak do 30. cm pod powierzchnią ziemi. Z tego powodu naprawdę trudno jest je znaleźć.

Jak wyglądają trufle?

Trufle nie posiadają trzonu i kapelusza. Wytwarzają w glebie twarde bulwiaste owocniki, które z zewnątrz mają ciemne zabarwienie i mogą być gładkie lub lekko chropowate. Z kolei wewnątrz widoczny jest charakterystyczny, rozgałęziający się wzór labiryntu. Choć na początku dojrzewania są bezwonne i bezsmakowe, to w miarę rozwoju nabierają intensywnego aromatu

Gdzie rosną trufle?

Grzyby wymagają szczególnych warunków glebowych i często żyją w symbiozie z korzeniami drzew. Ze względu na nietypowe miejsce występowania, nie są aż tak podatne na zmiany atmosferyczne lub tak często odnajdowane przez leśne zwierzęta, jak inne grzyby. Niektóre okazy wyrastają nieco ponad powierzchnię ziemi i wówczas są wykopywane przez dziki, które spożywając je, rozsiewają ich zarodniki wokół. 

Gdzie szukać trufli w Polsce? Niestety te są dość rzadko spotykane. Trufle letnie były odnajdywane m.in. w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Niecce Nidziańskiej i w Borach Tucholskich. Truflę białą i czarną znajdziesz z kolei w innych europejskich krajach. Przede wszystkim we Włoszech, Francji i Hiszpanii. Inne odmiany występują też na terenach pustynnych, w rejonie Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu czy Iraku.

Trufle są też uprawiane i to niemal na całym świecie. Do popularnych hodowli należą te w USA, Nowej Zelandii i Australii. W Polsce również można odszukać tzw. ogrody truflowe. Pierwszy z nich założono w 2008 r. we współpracy z Nadleśnictwem Chełm.

Sprawdź także: Wygląda jak gąbka, ma delikatny orzechowy smak. Kalafior leśny to grzyb dla cierpiących na cukrzycę

Trufle w Polsce - gatunki

W Polsce występuje dziewięć gatunków trufli:

  • trufla Borcha,
  • dębowa,
  • letnia,
  • lśniąca,
  • omszona,
  • plamista, 
  • ruda,
  • rzepiasta,
  • wgłębiona,
  • wydrążona.

Ile kosztują trufle?

Trufle są najdroższymi grzybami świata, stąd nazywa się je „czarnymi diamentami". Ze względu na trudność w ich odszukaniu, ich cena jest naprawdę wysoka. Wielu doświadczonych grzybiarzy na zbiory zabiera ze sobą psy, które mogą wyczuć intensywny zapach grzybów schowanych pod ziemią. W Polsce prawnie chroniona jest tylko trufla wgłębiona.

Biała trufla, najbardziej rozchwytywana wśród szefów kuchni, występuje jedynie w regionie Piemontu. Cena za jeden gram trufli to od czterech do pięciu euro. Największe okazy ważą nawet powyżej kilograma, czyli kosztują ok. 6000 euro. Cena za kilogram czarnej trufli to z kolei ok. 2000 euro.

Trufle w kuchni

Trufle charakteryzują się wyjątkowo mocnym smakiem i zapachem, dlatego w kuchni używa się ich jako dodatek. Zjedzenie grzybów ma pozytywny wpływ na organizm. 

Jakie są właściwości trufli? Przede wszystkim to bogate źródło białka, błonnika i mikroelementów, m.in. potasu, wapnia, fosforu, siarki, żelaza, miedzi, krzemu czy cynku. Wykazują działanie przeciwzapalne, antynowotworowe, antyoksydacyjne, antybakteryjne i immunostymulacyjne. Co więcej, używa się ich do kosmetyków wygładzających zmarszczki i rozjaśniających skórę. 

Trufle w kuchni to prawdziwy i ekskluzywny rarytas. Zdecydowanie warto skusić się na wrzucenie tych grzybów do przygotowywanej potrawy. Najczęściej używa się ich jako dodatku do mięs, jaj, makaronów oraz owoców morza. Mogą być też składnikiem zup, risotto czy omletów. Ekstrakt z trufli jest też bazą do stworzenia oleju truflowego, który świetnie uzupełni potrawy. Zastosowań jest naprawdę wiele!

Przetestuj przepisy na dania z truflami, które polecają nasi użytkownicy:

1. Jajecznica z truflami

 Jajecznica z truflami Zobacz przepis

Jajecznica z truflami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Domowe tagliatelle z sosem truflowym z mascarpone

 Domowe tagliatelle z sosem truflowym z mascarpone Zobacz przepis

Domowe tagliatelle z sosem truflowym z mascarpone / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Spaghetti maślano-truflowe

 Spaghetti maślano-truflowe Zobacz przepis

Spaghetti maślano-truflowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Makaron z truflami

 Makaron z truflami Zobacz przepis

Makaron z truflami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Ile kosztuje jedna godzina pieczenia w piekarniku elektrycznym w 2022 roku? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
9
30 min
11
Napoje Dalgona coffe w 5 minut

Domowa dalgona coffe, idealna na upały. Czyli mleko, lód i kawowa pianka na w...

Odsłon: 126

15 min
7
Dania główne Młoda kapusta

młoda kapusta to dla mnie danie obowiązkowe każdego lata, uwielbiam ją w taki...

Odsłon: 264

15 min
2
Ciasta Ciasto daktylowe z czekoladą

Co zrobić z daktylami? Odpowiedzią na to pytanie jest przepis na pyszne i meg...

Odsłon: 104

15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

0
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

4