Czy obierać pieczarki? Obierki z pieczarek to kuchenny hit!

Pieczarki to jeden z najchętniej wykorzystywanych produktów w kuchni, który uatrakcyjnia smak wielu dań i przekąsek. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że do jedzenia nadają się również ich obierki. Jak wykorzystać obierki z pieczarek? Poznaj kilka ciekawych propozycji!

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czy obierać pieczarki? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób przygotowujących potrawy z ich dodatkiem. Można pominąć tę czynność, jeśli planujesz poddać je obróbce termicznej. Jeżeli natomiast zamierzasz spożyć je na surowo, dobrze jest usunąć z nich skórkę. Warto zrobić to z jeszcze jednego powodu - ta część doskonale nadaje się do jedzenia. Jak wykorzystać obierki z pieczarek? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Pieczarki – właściwości  

Jakie działanie na organizm wykazują pieczarki? Właściwości tych słynnych grzybów są dość liczne, choć na ogół nie są one postrzegane jako wartościowe. Tymczasem okazuje się, że kryją one w sobie całkiem sporą ilość witamin i minerałów. Mowa m.in. o witaminach z grupy B, witaminach A i E, jodzie, miedzi, selenie oraz potasie. Nie sposób nie wspomnieć również o błonniku (beta-glukagon), antyoksydantach, lektynach, polisacharydach, ergosterolu, tyrozynazie oraz sprzężonym kwasie linolowym (CLA). 

Związki zawarte w pieczarkach wspomagają szereg procesów zachodzących w organizmie - regulują stężenie glukozy we krwi, obniżają poziom „złego” cholesterolu, hamują rozwój komórek nowotworowych (np. w przypadku raka piersi), neutralizują wolne rodniki, usprawniają funkcjonowanie układu odpornościowego, zwalczają niektóre bakterie i grzyby, a także zmniejszają stany zapalne i korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową. To wciąż nie koniec ich atutów!  

Pieczarki są niskokaloryczne, więc mogą pozwolić sobie na nie osoby stosujące dietę odchudzającą - 100 g tych grzybów to zaledwie 122 kalorie, w tym 92 g wody. Dzięki obecności błonnika pokarmowego dają długotrwałe uczucie sytości i poprawiają pracę układu trawiennego. Na uwagę zasługuje również ich ogromna uniwersalność - jako że świetnie komponują się z wieloma produktami, można dodawać je do rozmaitych dań, w tym zup, sosów, zapiekanek, pizzy, ryżu oraz sałatek. 

Zobacz: Smażony ryż z pieczarkami i jajkiem sadzonym

Jak wykorzystać obierki z pieczarek 

Skoro już poznałeś odpowiedź na pytanie, czy obierać pieczarki, czas dowiedzieć się, w jakich przepisach najlepiej uwzględnić ich obierki. Jedno jest pewne - możliwości jest bardzo dużo! Możesz wyczarować z nich pyszną przekąskę lub wzbogacić nimi inne dania. Daj się ponieść wyobraźni i nie bój się eksperymentować!  

Bulion 

Obierki z pieczarek oraz resztki warzyw to idealna baza do aromatycznego bulionu. Co ciekawe, robi się go znacznie krócej niż ten w klasycznej wersji. Jego dodatkową zaletą jest wysoka zawartość witamin i minerałów, które w największych ilościach kryją się właśnie w skórce. Bulion z resztek cieszy się ogromną popularnością wśród osób stawiających na ekologiczny styl życia, unikających marnowania jedzenia. Jak przygotować go krok po kroku?  

Poza obierkami z pieczarek do przyrządzenia powyższej potrawy potrzebujesz obierek z korzenia pietruszki, marchewki, selera oraz jabłek. Ponadto przydadzą ci się zewnętrzne liście pora, natka pietruszki, cebula, ziele angielskie, liście laurowe, sól oraz oliwa z oliwek. Aby jeszcze bardziej podkreślić smak dania, możesz dorzucić do niego kilka suszonych grzybów.  

Umieść w garnku obierki wraz z ziołami i przyprawami oraz oliwą z oliwek. Zalej jego zawartość wodą w taki sposób, żeby dokładnie przykryła wszystkie składniki. Gotuj całość pod przykryciem przez ok. 40 minut. Gotową zupę możesz podawać z makaronem.  

Dodatek do rosołu 

Jak wykorzystać obierki z pieczarek, jeśli nie do ugotowania bulionu? Dodaj je do rosołu! Takie rozwiązanie może wydawać się nieco dziwne, ale finalny efekt wręcz zachwyca! Jedyne, co musisz zrobić, to podsmażyć resztki z cukrem na patelni i wrzucić je do zupy. Dzięki temu jej smak, zapach i kolor będą bardziej wyraziste.  

Smażone obierki 

Obierki z pieczarek możesz podsmażyć lub poddusić na maśle - w tej wersji będą nadawały się do zapiekanek, makaronu, ryżu oraz domowej pizzy. Jeśli je odpowiednio doprawisz, możesz spożyć je również solo.  

Pasta pieczarkowo-jajeczna 

Pasta pieczarkowo-jajeczna to przekąska, która wyśmienicie smakuje ze świeżym pieczywem. Aby ją wyczarować, musisz zaopatrzyć się w obierki z pieczarek, jajka, białą cebulę, majonez, sól, pieprz oraz ulubione zioła i przyprawy. Realizację przepisu rozpocznij od ugotowania jajek. Następnie zetrzyj je na tarce, a obierki rozdrobnij – możesz zrobić to w ten sam sposób. Pokrój cebulę w kostkę i podsmaż ją na patelni – po kilku minutach dorzuć do niej pieczarki. Po obróbce termicznej odstaw je ostygnięcia. Na koniec dodaj do nich majonez oraz wybrane przyprawy i zblenduj na mniej lub bardziej gładką masę.  

Pasta pieczarkowo-twarogowa 

Jak wykorzystać obierki z pieczarek, jeśli połączenie jajek i grzybów to nie twoja bajka? Postaw na pastę w innej wersji – tym razem z ciecierzycą i twarogiem! Pozostałe niezbędne komponenty to cebula, majonez, biały mielony pieprz oraz olej lub oliwa z oliwek. Posiekaj i podsmaż cebulę do momentu, aż się zarumieni. Na drugiej patelni usmaż obierki z pieczarek. Wrzuć do jednego naczynia pokruszony twaróg, obierki, cebulę, ugotowaną ciecierzycę oraz majonez i zblenduj je na gładką masę. Tak powstałą pastę przełóż do miski, dopraw solą oraz pieprzem i dokładnie wymieszaj.  

Kotlety wegetariańskie 

Obierki z pieczarek to idealna baza to wegetariańskich kotletów. Aby przygotować smaczne bezmięsne danie, wystarczy połączyć ze sobą obierki, jajka, bułkę tartą oraz natkę pietruszki. W przepisie należy uwzględnić również sól i pieprz oraz olej do smażenia.  

Zetrzyj obierki na dużych oczkach tarki. Cebulę drobno posiekaj i zeszklij na patelni z odrobiną oleju – po jakimś czasie dorzuć pieczarki i kontynuuj obróbkę termiczną przez kolejne kilka minut. Zdejmij patelnię z palnika, dodaj posiekane jajka i natkę pietruszki, a następnie dopraw całość solą i pieprzem.  

Wbij do powyższych składników jajko, wsyp bułkę tartą i wyrabiaj masę do momentu, aż wszystkie komponenty się ze sobą połączą. Na koniec uformuj z niej kotlety, obtocz w bułce i usmaż na złocisty kolor. Jeśli chcesz jeszcze bardziej podkreślić smak swojej potrawy, możesz przyrządzić pieczarkową pierzynkę i ułożyć ją na kotletach – jedyne, co musisz zrobić, to poddusić pieczarki na maśle i doprawić je wedle uznania. Smacznego! 

Reklama

Zobacz także:

Nie popełniaj tego kulinarnego błędu! Gulasz za każdym razem wyjdzie gorzki »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dodatki Smalec domowy z boczkiem wędzonym

Mój domowy smalec to prosty przepis na pyszne smarowanie, jest to słonina pok...

Odsłon: 449

60 min
7
Śniadania Parówkowe serce

Bardzo lubię parówki oraz dania z jajek. Dzisiaj łącze te dwa składniki w jed...

Odsłon: 35

15 min
1
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2