Według Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy spożywać pięć gramów soli dziennie. Przestrzegając tych zaleceń, należy uwzględnić również ilość soli zawartą w gotowych produktach spożywczych, po jakie sięgamy każdego dnia. Składnik ten znajdziemy w pieczywie, wędlinach, serach, makaronach, wędzonych rybach, płatkach zbożowych i kukurydzianych, gotowych daniach i sosach, a także kostkach rosołowych, które niekiedy dodajemy dla wzmocnienia smaku naszych potraw. Chcąc zadbać o nasze zdrowie, powinniśmy pomyśleć o zdrowszych zamiennikach tradycyjnej soli.
Jakimi produktami zastąpić sól w diecie?
Sól możemy zastąpić zdrowszymi odpowiednikami, tj.: solą himalajską, niskosodową, morską lub ziołową. Decydując się na jedną z nich, należy pamiętać o zalecanej dawce dziennej. Lepszym rozwiązaniem jednak będzie wykorzystanie ziół i przypraw, które podkreślą smak potrawy i nadadzą jej niezwykłego aromatu. Należą do nich:
- bazylia – cudowny dodatek do sosów, sałatek i dań warzywnych,
- kolendra – świetnie komponuje się z roślinami strączkowymi,
- tymianek – idealny dodatek do pieczonych ryb, mięs i owoców morza,
- lubczyk – doskonała alternatywa dla tradycyjnej przyprawy maggi,
- natka pietruszki, koperek – sprawdzi się w zupach, sałatkach i sosach,
- estragon – uświetni smak jajecznicy, jajek sadzonych oraz dań z drobiu,
- szałwia – świetny dodatek do pieczonych, smażonych, duszonych i grillowanych mięs,
- czosnek – doskonale współgra ze szpinakiem, można dodać go do sosów, zup i mięs,
- imbir, kurkuma – obowiązkowe składniki dań kuchni orientalnej,
- papryka (słodka i ostra) – podkreśli smak marynaty.
Zastosowanie odpowiednio skomponowanej mieszanki ziół i przypraw pozwoli na pominięcie soli w przepisie, zachowując przy tym pełnie smaku.
Jak nadmiar soli wpływa na nasze zdrowie?
Nadmiar spożywanej soli powoduje zatrzymanie wody w organizmie, przez co nasze ciało staje się bardziej nabrzmiałe i opuchnięte. Blokuje wydobycie toksyn, wpływa na pogorszenie wyglądu naszej cery oraz przyczynia się do powstawania obrzęków nóg. Częste przekraczanie zalecanej dawki soli pogarsza pracę układu pokarmowego oraz negatywnie działa na nerki. Wszystkie te czynniki przemawiają za ograniczeniem tego składnika w codziennej diecie.
Zmniejszenie spożywanej ilości soli niweluje prawdopodobieństwo zachorowania na choroby takie jak udar, zawał czy otyłość.
Zobacz także: