Spis treści:
- Co jeść podczas upałów?
- Czego nie jeść podczas upałów?
- Jak przechowywać jedzenie podczas upałów?
- Dania na upały – przepisy
Lato kojarzy się większości osób z upalnymi dniami. Mimo że są one doskonałą okazją do wycieczek i spędzania wolnego czasu na łonie natury, nie zachęcają do jedzenia pełnowartościowych posiłków. Oprócz odpowiedniego nawodnienia podczas gorących dni warto sięgać po lekkostrawne pozycje, które dostarczą ci niezbędnych makro i mikroelementów. Co jeść podczas upałów, a z czego zrezygnować, aby poczuć ponowny przypływ sił? I jak przechowywać produkty spożywcze w gorące dni? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Co jeść podczas upałów?
Wbrew pozorom przyrządzenie pełnowartościowego posiłku, który byłby zarazem lekkostrawny i odżywczy nie jest takie trudne. W lecie masz dostęp do wielu pysznych darów natury, takich jak pomidory, szczypiorek, czereśnie, maliny, szparagi, ogórki oraz chrupiące sałaty. Co warto dorzucić do menu, aby ulżyć sobie nieco, gdy temperatura sięga zenitu?
Warzywa i owoce
Warzywa i owoce to dobre źródło mikroelementów, które wspomoże twój organizm w upalne dni. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj potas, sód i magnez. Ponadto zawarty w nich błonnik poprawia trawienie, wspierając perystaltykę jelit. Na ich bazie przyrządzisz wyśmienite smoothies i koktajle, które są po brzegi wypełnione cennymi witaminami.
Lekkostrawne posiłki
Jeśli chcesz poczuć się lekko i świeżo, zrezygnuj z tłustych potraw na rzecz tych gotowanych w wodzie i na parze. Lekkostrawne składniki sprawią, że organizm nie będzie musiał poświęcić zbyt wiele energii na ich trawienie.
Pikantne dania
Lekko pikantne dania to strzał w dziesiątkę, gdy żar leje się z nieba. Są one bardzo chętnie przyrządzane w krajach, w których jest gorąco przez cały rok. Dzięki zawartej w nich kapsaicynie wzmaga się proces pocenia się, a to ułatwia organizmowi ochładzanie.
Odpowiednie nawodnienie
Oprócz stosownego przyrządzania dań warto także zatroszczyć się o odpowiednie nawodnienie. Jeśli masz problem z wypijaniem niegazowanej wody, wybieraj tę z bąbelkami, a także wzbogacaj ją o świeże owoce i dodatki w postaci ziół, np. mięty czy bazylii.
Sól
Nadprogramowa porcja soli to doskonałe rozwiązanie dla odwodnionych osób. Możesz nie tylko dosypać jej nieco większą ilość do dań, ale również wykorzystać jako dodatek do koktajli i wody mineralnej. Bardzo dobrze sprawdzi się ona w roli domowego elektrolitu.
Czego nie jeść podczas upałów?
Jeśli nie do końca wiesz, czego nie jeść podczas upałów, zapoznaj się z poniższą listą produktów, których spożywanie w gorące dni może pogorszyć twoje samopoczucie i zmniejszyć energię do działania. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Alkohol
Alkoholowe drinki brzmią bardzo kusząco, w szczególności podczas błogich wakacji. Niestety zawarty w nich etanol to krótka droga do odwodnienia, złego samopoczucia i bólu głowy. Warto także pamiętać, że zwiększa on ryzyko zawałów serca i udarów.
Słodycze
Wszyscy czekamy na lato, aby bez końca delektować się przepysznymi słodkimi przekąskami. Jednak należy mieć świadomość, że za duży udział cukrów dodanych w diecie będzie sprzyjał permanentnemu spadkowi energii. Warto pamiętać, że największą pułapką lata są lody, które dają pozorny efekt chłodzenia. Trwa on zaledwie 15 minut, a sama ich kaloryczność odbija się na twoim zdrowiu.
Mięso
Mięso zawiera duże ilości białka, które wymaga największego wydatku energetycznego spośród wszystkich makroelementów w naszej diecie. Jeśli nie chcesz z niego całkowicie rezygnować, stawiaj na jego delikatną obróbkę, tj. gotowanie na parze lub pieczenie.
Nadmiar kawy
Kawa to bardzo zdrowy napar, jednak w nadmiarze nawet najzdrowszy napój może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli nie pijesz kawy regularnie, a jedynie od czasu do czasu, wiedz, że w twoim przypadku zadziała ona diuretycznie, czyli odwadniająco.
Słone przekąski
Wśród najpopularniejszych słonych przekąsek wymienić można paluszki, solone orzeszki i chipsy. Są one bardzo poręczne, dzięki czemu łatwo zabrać je na dłuższy spacer czy wycieczkę. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że są one tłuste, ciężkostrawne i wysokokaloryczne, a do tego zawierają całkiem sporą ilość soli.
Jak przechowywać jedzenie podczas upałów?
Skoro wiesz już, co warto jeść podczas gorących dni, a czego unikać jak ognia, zastanówmy się teraz, jak przechowywać jedzenie podczas upałów. Ze względu na wysokie temperatury jest ono o wiele bardziej podatne na szybszy rozkład, co może stanowić zagrożenie dla twojego zdrowia. Należy zatem trzymać je w odpowiedniej temperaturze. Jednak zanim umieścisz je w lodówce lub zamrażarce, dobrym pomysłem będzie przygotowanie dokładnej listy zakupów. Trzymając się jej, zmniejszysz szansę na to, że nie zdążysz zjeść niektórych z zakupionych produktów. Jeśli droga do domu zabiera ci więcej niż 30 minut, warto zaopatrzyć się w specjalną torbę termiczną. Jest to szczególnie ważne w przypadku zakupu mrożonek, gotowych dań oraz mięsa.
Dania na upały – przepisy
Nie wiesz, co przygotować w gorące dni? W takim razie wypróbuj jedną z poniższych opcji na dania na upały. Przepisy, które przygotowaliśmy są proste i pyszne – świetnie sprawdzą się zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Sałatka z kozim serem
Jeśli szukasz prostego i szybkiego sposobu na przyrządzenie letniego obiadu, wybierz sałatkę. Według nas jedną z ciekawszych opcji jest ta z kozim serem. Czego potrzebujesz, aby ją wyczarować? Oprócz tytułowego składnika zaopatrz się w roszponkę, oliwę z oliwek, pomarańczę, awokado, orzechy nerkowca, syrop klonowy i granat.
Na patelni rozpuść trochę masła i dodaj do niego kroplę syropu klonowego. Następnie wrzuć na nią drobno posiekane orzechy i smaż przez około 10 minut. Syrop będzie gotowy, gdy zgęstnieje, a orzechy nabiorą złocistego koloru.
Przepłucz liście roszponki pod bieżącą wodą, wysusz i rozłóż na talerzu. Dodaj plasterki pomarańczy, kawałki koziego sera i cząstki awokado. Skrop wszystko oliwą z oliwek. Możesz także posypać zawartość talerza ulubionymi przyprawami. Zwieńczeniem tego dania będą karmelizowane nerkowce i pestki granatu.
Koktajl z pietruszki i grejpfruta
Nie masz za dużo czasu na przygotowywanie kunsztownych potraw latem? W takim razie koktajl z pietruszki i grejpfruta to idealne rozwiązanie dla ciebie. Do jego przygotowania potrzebujesz tytułowych składników, pomarańczy, miodu i korzenia świeżej kurkumy.
Wyciśnij cytrusy do czaszy blendera, a następnie umieść w niej natkę pietruszki i posiekaną kurkumę. Zblenduj wszystko na jednolity sok, który przecedzisz przez sitko. Otrzymany koktajl podawaj w towarzystwie lodu. Jeśli lubisz pikantne akcenty, możesz dorzucić do niego szczyptę pieprzu cayenne.
Źródła: healthline.com, wapteka.pl, doz.pl
Opracowała: Anna Hutek
Zobacz także:
Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki »
Zajadaj jak najczęściej. Nasyci, ułatwi odchudzanie i opanuje skoki cukru »
Piękny wygląd to niejedyna zaleta. Pyszna nalewka na serce i stany zapalne »