Dlaczego odpowiednie nawodnienie jest tak ważne?

Woda nie tylko gasi pragnienie, orzeźwia i rozpuszcza pokarm – oprócz tego pełni jeszcze mnóstwo istotnych funkcji. Pod różnymi postaciami woda znajduje się w każdej tkance i komórce naszego ciała, stanowiąc aż około 70% całego naszego organizmu. Wpływa zarówno na procesy metaboliczne, jak też na pracę mózgu czy wygląd zewnętrzny.

Fot. 123RF/Picsel

Rola wody w organizmie polega głównie na transporcie składników odżywczych oraz usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Woda ma także dość wysokie ciepło właściwe, dzięki czemu pozwala nam utrzymać stałą ciepłotę cała, ponieważ do podwyższenia jej temperatury trzeba by zużytkować dużo energii. Poza tym woda oczyszcza organizm z toksyn i nadmiaru soli, a zatem pozytywnie oddziałuje na pracę serca i ciśnienie krwi.

Jednak działanie wody nie kończy się wewnątrz naszego ciała - właściwy poziom nawodnienia jest również istotny dla wyglądu zewnętrznego, przede wszystkim dla kondycji skóry. Aż 90% nawilżenia skóry odbywa się od wewnątrz, zatem nawet stosując najlepsze kremy nawilżające czy balsamy, nie zapewnimy sobie tak młodej i jędrnej skóry, jak poprzez systematyczne uzupełnianie płynów.

Woda wspomaga odnowę naskórka i chroni go przed utratą elastyczności oraz zbyt szybkim starzeniem się i pękaniem naczynek.

Odpowiednie nawodnienie a praca mózgu

Choć może to wydawać się dziwne, mózg człowieka składa się w ok. 85% z wody. Dzięki zapewnieniu odpowiedniego poziomu nawodnienia nasz umysł pracuje sprawniej, łatwiej jest nam się skoncentrować i zapamiętywać. Poza tym w przypadku łagodnego bólu głowy, zanim zażyjemy tabletkę przeciwbólową, warto napić się wody - być może przyczyną bólu jest zbyt niski poziom nawodnienia i sama woda będzie wystarczającym antidotum.

Ile wody powinniśmy pić?

Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać jeden mililitr wody na jedną spożytą kalorię. Inne źródła podają 30 ml wody na każdy kilogram ciała. Niezależnie od przyjętej metody w przypadku kobiet wychodzi około 1,5 l dziennie. Płyny przyjmujemy również w pożywieniu, szczególnie jedząc owoce, warzywa czy zupy. Oczywiście u osób, które prowadzą bardzo aktywny fizycznie tryb życia, wzrasta zapotrzebowanie na wodę. Podobnie dzieje się w upalne dni.

Zobacz też: 12 przepisów na dżem truskawkowy

Jakie konsekwencje może mieć niedobór wody w organizmie?

Pierwszą oznaką niedoboru wody w organizmie jest już samo uczucie pragnienia. Jeżeli natomiast przez długi czas spożywamy zbyt małe ilości czystej wody, zastępując ją innymi napojami (kawą, herbatą, napojami gazowanymi), najbardziej wyrazistą konsekwencją będzie utrata sprężystości skóry: staje się ona matowa i sucha, bardziej podatna na procesy starzenia; pod oczami pojawiają się wyraźne cienie. Jednak skutki odwodnienia dają o sobie znać przede wszystkim za pośrednictwem mózgu. Możemy odczuwać:

  • narastający ból i zawroty głowy,
  • spadek koncentracji,
  • rozdrażnienie,
  • zaniki pamięci i trudność z logicznym rozumowaniem.

Jeżeli w porę nie dostarczymy organizmowi wody, następnym etapem odwodnienia będzie utrata przytomności, a w ostateczności - śmierć.

Jaką wodę powinniśmy pić?

Do codziennego użytku wybieraj naturalną wodę źródlaną, nazywaną również niskozmineralizowaną. Jej skład jest najbardziej neutralny i wolny od wszelkich dodatków. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgać po ogólnodostępną kranówkę. Wbrew obiegowej opinii, nie jest ona zanieczyszczona ani nie szkodzi naszemu oranizmowi. Należy pamiętać, że jakość wody w Polsce jest pod stałym monitoringiem sanepidu, a narzucone przez Unię Europejską normy są naprawdę wyśrubowane.

Nie jest również prawdą, że woda gazowana jest niezdrowa. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie wszyscy mogą ją pić. Według rozporządzenia ministra, wody gazowane określa się jako nisko, średnio i wysokonasycone w dwutlenek węgla - w zależności od jego stężenia w jednym litrze płynu. Ponadto warto wiedzieć, że takie nasycenie może być naturalne - pochodzące ze źródła lub dokonane w procesie rozlewania.

„Bąbelkowej" wody powinni unikać przede wszystkim ci, którzy zmagają się z dolegliwościami gastrycznymi, problemami z gardłem bądź kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie poleca się również picia tego rodzaju wód małym dzieciom. Zaletą obecności dwutlenku węgla w wodzie jest fakt, iż wspomaga on przyswajanie składników mineralnych w organizmie, a nasycone nim wody mogą ułatwiać trawienie i zwiększać apetyt. Dodatkowo, woda gazowana skutecznie gasi pragnienie. Nieprawdą jest, że jest niezdrowa. Jeśli nie ma większych przeciwwskazań by ją pić, nic nie stoi nam na przeszkodzie.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Golonko wieprzowe wolno gotowane

Takie golonko najbardziej lubi mój mąż . Golonko gotowane do miękkości na wol...

Odsłon: 310

15 min
10
Zupy Krupnik na golonce wieprzowej

Dzisiaj krupnik przygotowany na wywarze z gotowania golonki. Krupnik prosty w...

Odsłon: 173

30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Likier z kukułek. Smak cukierków z dzieciństwa

Kojarzysz cukierki kukułki, czyli nadziewane karmelki? To kultowe polskie słodycze, które nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie każdy wie, ż...

1
Informacje Idealna sałatka dla kobiet po 50. Skończą się problemy ze zbędnymi kilogramami i wypadaniem włosów

Nie jest tajemnicą, że po 50. roku życia metabolizm spowalnia. Wiele pań w tym wieku zaczyna borykać się z nadprogramowymi kilogramami, oraz przykr...

4
Informacje 5 pomysłów na surówki do mięs z rusztu. Proste przepisy idealne do grilla

Grillowana karkówka, szaszłyki, czy kiełbasa to pyszne dania, które potrzebują odpowiedniej oprawy. Warto zaserwować je ze świeżym lub podpiekanym...

6
Informacje Co zrobić, żeby kaszanka z grilla nie pękała?

Szybka w przygotowaniu i niezwykle aromatyczna - Polacy właśnie za to uwielbiają kaszankę z grilla. Jaki jest przepis na to, żeby nie pękała podcza...

11