Warto wprowadzić rzodkiewkę i jej przetwory do swojego jadłospisu, ponieważ zawiera wiele cennych witamin i minerałów. Po to warzywo najczęściej powinny sięgać osoby, które są na diecie lub mają tendencje do anemii.
Dlaczego rzodkiewka jest ostra?
Istnieje wiele odmian rzodkiewek. Różnią się miedzy sobą nie tylko kształtem i kolorem, ale także smakiem. Jedną z najpopularniejszych, którą możemy znaleźć w sklepach, jest Rumba, ma kulisty kształt o czerwonym kolorze i ostrym smaku. Skąd biorą się te pikantne nuty w rzodkiewce? Wszystko zależy od odmiany, pory roku i uprawy. Jeżeli ziemia, w której rosną jest zbyt sucha i narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych możemy być pewni, że rzodkiewka będzie mieć ostry smak. Prawidłowo nawodniona i zacieniona gleba gwarantuje słodkie warzywa.
Ostrości rzodkiewki nie należy jednak mylić z jej piekącym i gorzkawym posmakiem. Za to odpowiedzialne są olejki eteryczne, a wśród nich siarka. Dlatego, aby uniknąć dolegliwości w postaci wzdęć, nie powinno się jeść rzodkiewek w zbyt dużych ilościach.
Jak przechowywać rzodkiewkę?
Często zdarza się, że rzodkiewka po przyniesieniu jej ze sklepu, szybko staje się pomarszczona, miękka, a liście zaczynają gnić. Aby temu zapobiec, należy ją właściwie przechowywać.
Rzodkiewkę umyj i pozbaw liści – nie wyrzucaj, mogą przydać się np. do przygotowania pesto. Następnie przełóż warzywa do słoika, wlej odrobinę zimniej wody, delikatnie zamknij i wstaw do lodówki. Taki sposób sprawi, że warzywo zachowa świeżość i będzie chrupiące nawet do sześciu dni!
Zobacz także:
Olej palmowy: fakty i mity na temat popularnego tłuszczu