Spis treści:
Chcesz zmniejszyć spożycie nabiału w diecie? Obecnie na rynku znajdziemy wiele zamienników mleka krowiego, które nie dla wszystkich jest odpowiednie. W dorosłym wieku coraz częściej pojawiają się nietolerancje pokarmowe, objawiające się między innymi problemami trawiennymi. Zastanawiasz się, czym zastąpić mleko do kawy? Idealnym rozwiązaniem może być napój na bazie kokosa. Podpowiemy ci, jakie właściwości ma mleko kokosowe.
Jakie właściwości ma mleko kokosowe?
W mleku kokosowym znajduje się sporo wartości odżywczych, zawiera między innymi: witaminę A, te z grupy B, C i E, a także składniki mineralne, takie jak: magnez, fosfor, wapń, potas, sód, cynk, żelazo, czy selen. Istnieją badania, które wykazują pozytywny wpływ mleka kokosowego na metabolizm oraz proces utraty tkanki tłuszczowej. Dlatego spożywanie go może być pomocne przy odchudzaniu. Zawarte w mleku kokosowym witamina A i E wpływają pozytywnie na kondycję skóry, dodatkowo witamina A chroni oczy przed chorobami. Natomiast witaminy z grupy B oddziałują pozytywnie między innymi na układ nerwowy oraz wspierają pracę mięśni.
Mleko kokosowe będzie dobrym wyborem dla osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej, a także tych, które mają alergię na laktozę. Co ciekawe, napój ten jest polecany również osobom, które mają problemy z układem pokarmowym, np. wrzodami żołądka. Ma również właściwości przeciwzapalne oraz bakteriobójcze.
Kawa z mlekiem kokosowym – przepis
Zastanawiasz się, czy mleko kokosowe nadaje się do kawy? Tak, o ile odpowiednio je wcześniej przygotujesz. Pamiętaj o tym, aby nie wlewać zimnego mleka kokosowego do gorącej kawy, ponieważ mogą pojawić się w niej nieestetyczne grudki. Wszystko za sprawą tłuszczu zawartego w napoju, który pod wpływem wysokiej temperatury może się zważyć. Lepszym rozwiązaniem będzie podgrzanie kokosowego mleka, a następnie wlanie go do kawy.
Do zrobienia kawy z mlekiem kokosowym, przygotuj: szot ulubionej kawy, najlepiej espresso oraz 100 ml mleka kokosowego. Zacznij od zaparzenia kawy. Następnie w rondelku podgrzej mleko, teraz możesz dodać je do kawy. Jeżeli lubisz słodkie napoje, dodaj ulubiony słodzik, np. miód, erytrytol, stewię, czy ksylitol. Jeżeli chcesz wzmocnić prozdrowotne działanie napoju, do gotującego się mleka możesz dorzucić przyprawy korzenne, na przykład: cynamon, kardamon, odrobinę pieprzu cayenne, czy kurkumę.
Źródło: medonet.pl, fit.poradnikzdrowie.pl, smaker.pl
Autor: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Trzy mikstury na niedobory. Szybko uzupełnisz braki w organizmie »
Najzdrowszy rodzaj ziemniaka. Pomoże na nadciśnienie i uchroni przed rakiem »
W lasach jest ich teraz dużo. Jak rozpoznać opieńki jadalne i jak nie zatruć się tym grzybem? »