Spis treści:
Izotoniki to napoje na bazie wody, które wzbogacone są o dodatkowe składniki mineralne i witaminy. Najczęściej można w nich znaleźć: potas, sód, magnez, fosfor, czy wapń. W sklepowych izotonikach można znaleźć także: L-karnityna, L-glutamina oraz aminokwasy. Takie napoje zawierają również węglowodany, które mają dodawać energii, podczas intensywnego wysiłku fizycznego.
Sprawdź także: Batoniki dla rowerzystów. Zdrowa i domowa alternatywa
Kto powinien pić izotoniki?
Napoje izotoniczne są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które uprawiają sport. Nie chodzi tu tylko o wyczynowych sportowców. Izotoniki świetnie sprawdzą się np. podczas całodniowej wycieczki na rower, czy w góry.
Podczas intensywnego wysiłku fizycznego wraz z potem tracisz nie tylko wodę, składniki odżywcze i pierwiastki, które należy uzupełnić, aby organizm funkcjonował prawidłowo. Tu z pomocą przychodzą napoje izotoniczne, które dzięki dużej zawartości wody, elektroilitów i węglowodanów zapobiegają odwodnieniu. Spożycie podczas treningu takiego napoju pozwala na zachowanie optymalnej wydolności organizmu. Izotoniki wpływają na zredukowanie zmęczenia i zwiększenie wydolności.
Napoje izotoniczne będą również dobrym wyborem dla osób, które w czasie upałów spędzają czas na świeżym powietrzu. Długi spacer lub prace w ogrodzie w gorące dni mogą spowodować znaczne osłabienie. Warto wówczas sięgnąć po coś, co ekspresowo cię nawodni.
Dlaczego warto pić napoje izotoniczne?
Mówi się, że przeciętny człowiek powinien wypijać minimum osiem do dziesięciu szklanek wody dziennie. Czasami jednak organizm potrzebuje dodatkowej dawki wzmocnienia. Jeśli czeka cię intensywny trening, warto sięgnąć po izotoniki, ponieważ lepiej niż woda nawadniają organizm. Oprócz elektrolitów dostarczają węglowodanów, np. glukozy, fruktozy, czy sacharozy. Popijanie takich napojów podczas aktywności fizycznej sprzyja zachowaniu optymalnej wydolności organizmu, pozwala uchronić sportowca przed ogólnym wyczerpaniem oraz skurczom mięśni.
Najlepsze przepisy na domowe izotoniki
Napoje izotoniczne znajdziesz, w niemal każdym sklepie. Warto jednak poświęcić kilka minut i przygotować je we własnym domu. Na pewno będzie taniej i zdrowiej, a jednocześnie równie pysznie.
Napój izotoniczny z miodem i cytryną
Ta propozycja będzie doskonała dla osób, które potrzebują szybkiego napoju ze składników, które z pewnością mają we własnej lodówce. Domowy izotnik z miodem i cytryną możesz schłodzić i wziąć ze sobą na wycieczkę rowerową lub trening. Będziesz potrzebować: jeden litr wody niegazowanej, trzy łyżeczki miodu, jednej cytryny, pół łyżeczki soli, oraz liści świeżej mięty.
Sposób przygotowania tego napoju jest banalnie prosty. Wystarczy, że połączysz ze sobą wszystkie składniki, dokładnie je wymieszaj tak, by miód i sól mogły się dobrze rozpuścić. Taki izotonik możesz przelać do ulubionego bidonu, a następnie włożyć na chwilę do lodówki.
Izotonik à la Pina colada
Chcesz, chociaż na chwilę przenieść się na słoneczną, karaibską plażę? Przygotuj domowy napój izotniczny na bazie wody kokosowej, która sama w sobie jest izotonikiem. Znajdziesz w niej witaminy oraz minerały, między innymi: potas, sód, wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk, miedź oraz mangan. Woda kokosowa działa również przeciwzapalnie. Oczywiście najlepiej pić wodę kokosową prosto z orzecha kokosowego, dobrą alternatywą będzie również gotowy napój. Pamiętaj jednak, by dokładnie zapoznać się z jego składem, nie powinien zawierać dodatkowych substancji i słodzików.
Do przygotowania izotonika o smaku Pina colady będziesz potrzebować: 500 ml dobrej jakości wody kokosowej, 150 g ananasa, pół limonki oraz łyżki nasion chia.
Obranego ananasa zblenduj z wodą kokosową, następnie dodaj wyciśnięty sok z limonki oraz nasiona chia. Przelej do wybranego naczynia, np. butelki i odstaw do lodówki, aby nasiona napęczniały.
Domowy izotonik pomarańczowy
Lubisz smak pomarańczy? Koniecznie wypróbuj ten domowy izotonik. Taki napój będzie pyszny, orzeźwiający oraz dostarczy ci sporą ilości witaminy C. Przygotuj: jeden litr wody, dwie pomarańcze, pół łyżeczki soli, dwie łyżeczki miodu, garść świeżej melisy.
Pomarańcze wyciśnij, sok przelej do dzbanka z wodą. Dodaj miód i sól, po czym dokładnie wymieszaj. Na koniec wrzuć świeże listki melisy.
Napój izotoniczny z soku z brzozy i malinami
Sok z brzozy korzystnie wpływa na zdrowie, to prawdziwe dobrodziejstwo wprost z natury. Wspiera odporność i funkcjonowanie wątroby, przeciwdziała anemii, poprawa stan skóry i włosów, ma również działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Co więcej, zawiera niezbędne organizmowi aminokwasy, np. glutaminę, witaminę C oraz witaminy z grupy B, oraz składniki mineralne: magnez, potas, żelazo, miedź, cynk, fosfor, czy wapń.
Taki sok możesz spożywać bez żadnych dodatków, jeśli jednak chcesz urozmaicić jego smak, możesz przygotować napój izotoniczny z soku z brzozy i malinami. Będziesz potrzebować: 300 ml soku z brzozy, pół cytryny, 100 g malin, oraz garść liści mięty. Opcjonalnie miód.
Maliny umieść w wybranym naczyniu, świetnie sprawdzi się wysoka szklanka. Dodaj sok z brzozy, a następnie wyciśnij cytrynę. Wrzuć listki mięty, jeśli napój jest dla ciebie za mało słodki, dodaj miód.
Zobacz: Napój izotoniczny z Tik-Toka
Szukasz inspiracji na napoje, które świetnie nawadniają? Zajrzyj do przepisów naszych użytkowników.
5. Smoothie z mango i wodą kokosową
Zobacz przepisSmoothie z mango i wodą kokosową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Quiz: mało znane nazwy popularnych produktów. Czy wiesz, co się pod nimi kryje? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »