Działa jak aspiryna – dlaczego warto używać tego octu?

Ocet w naszej kuchni jest elementem niemal niezbędnym. Dodajemy go przede wszystkim do zapraw, by poprawić ich smak, ale także wpłynąć na ich świeżość i trwałość. Ocet to również składnik sosów czy dodatek do potraw. Nic nie smakuje lepiej niż zimne nóżki z odrobiną octu.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

W Polsce króluje przede wszystkim ocet spirytusowy, winny, ewentualnie jabłkowy, który dzięki swoim właściwościom zyskał status prozdrowotnego. A co z innymi octami? Na przykład daktylowym, który w krajach Bliskiego Wschodu jest niezwykle popularny? Dlaczego warto włączyć go do swojej diety i mieć zawsze w szafce w spiżarni? 

 Sprawdź także: Kiedy pić ocet jabłkowy rano czy wieczorem? Obniża poziom cukru we krwi oraz pomaga schudnąć!

Ocet daktylowy – historia 

Skąd wziął się ocet daktylowy? Historia tego produktu nie jest do końca znana. Tak jest również ze zwykłym octem. Wiemy jednak, dzięki zapiskom ze starożytnej Babilonii, że sfermentowane owoce daktylowca spożywano już pięć tysięcy lat temu. Oczywiście tam, gdzie były one obecne, a zatem w północnej Afryce czy na Bliskim Wschodzie. Zresztą do tej pory mówi się tam, że garść daktyli dziennie czyni człowieka zdrowym i długowiecznym. To Tunezyjskie, Egipskie i Irańskie powiedzenie ma w sobie wiele prawdy.

Od czasów sprzed naszej ery, technika wyrabiania octu daktylowego uległa zmianie wyłącznie w najbardziej kluczowych aspektach – dzięki technologii, którą dzisiaj operujemy. Nadal jednak jest to produkt, w którym to daktyle stanowią najważniejszy element. Ze względu na to, że jest to owoc tak dobrze dostępny, możliwe jest również domowe wytwarzanie octu daktylowego. To bardzo kuszące, gdyż nie jest on wcale tak łatwo dostępny w naszym kraju. Jeśli jednak wybieracie się na wycieczkę do Egiptu czy Tunezji, koniecznie przywieźcie stamtąd ten przysmak. Zobaczycie, że warto. Również dlatego, że tamtejsze daktyle są dużo słodsze i bardziej aromatyczne.  

Ocet daktylowy – jaki ma smak i czym się wyróżnia? 

Ocet daktylowy jest składnikiem, który z pewnością wyróżnia się niezwykle intensywną barwą. Wszystko dzięki owocom w odcieniu ciepłego brązu. Ten kolor widoczny jest także w occie, choć stanowczo jest on mniej intensywny. Smaku z pewnością nie da się z niczym pomylić. Chociaż niektórzy twierdzą, że ocet daktylowy przypomina nieco ten balsamiczny, jest on jednak bardziej słodowy. Jest to oczywiście spowodowane samymi owocami daktylowca, które są bardzo słodkie (w daktylach znajdziemy aż 63 gramy cukru na 100 gramów owoców). Moszcz winogronowy, z którego powstaje ocet balsamiczny, ma dużo bardziej stonowany smak.

Kolejnym istotnym elementem jest także niska kwasowość octu daktylowego. To sprawia, że może on być dodatkiem zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich. To może wydawać się dziwne, jednak octowy smak jest w przypadku tego produktu bardzo delikatnie odczuwalny, co sprawia, że bez problemu można dodać go do słodkich ciast, by odrobinę przełamać ich smak. Interesujące rozwiązanie, które warto wypróbować – zwłaszcza jeśli lubicie eksperymenty w kuchni.  

Ocet daktylowy – wartości odżywcze 

Co kryje w sobie ocet daktylowy? Wartości odżywcze są interesujące, jednak to nie z ich powodu pije się czy dodaje ten ocet do potraw. Chodzi oczywiście o jego wartości zdrowotne. Jak możecie się domyślić, w occie daktylowym znaleźć można wiele cukrów. To one dominują wśród wartości odżywczych. W 100 mililitrach produktu jest ich aż 22 gramy. To przede wszystkim cukry proste (14 gramów), ale także złożone. W occie daktylowym nie znajdziemy też błonnika, białko i tłuszcze wyłącznie w śladowych ilościach. 100 mililitrów octu daktylowego to 88 kcal. Jednak nie ma czym się przejmować – raczej rzadko wypijamy aż tak duże ilości tego produktu, więc nie musicie obawiać się, że przytyjecie od octu z dużą ilością cukrów i kalorii.

Dlaczego jednak warto włączyć ocet daktylowy do swojej diety i sięgać po niego także w wyjątkowych sytuacjach? Przede wszystkim należy tu wspomnieć, że daktyle zawierają duże ilości salicylanów. Te owoce są najbogatszym naturalnym źródłem salicylanów, a zatem substancji organicznej, która charakteryzuje się działaniem zbliżonym do aspiryny. Salicylany pozytywnie wpływają na układ krążenia, mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca oraz udaru. Wszystko ze względu na obniżenie krzepliwości krwi i zapobieganie tworzeniu się zakrzepów. Salicylany dodatkowo uśmierzają ból oraz działają przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.

Ocet daktylowy charakteryzuje się również dużą zawartością przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. To umożliwia zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nowotwory. Dodatkowo ocet ten, jak każdy inny, sprzyja odchudzaniu. Wszystko dzięki wysokiej zawartości kwasu octowego. Odpowiada on za zmniejszenie łaknienia, a także redukcję skoków poziomu cukru we krwi.  

Do czego używać octu daktylowego?

Prawdopodobnie zastanawiacie się zatem, do czego używać octu daktylowego? Może on być wykorzystywany w kuchni tak samo, jak każdy inny ocet – aby dodać smaku daniom, ale także konserwować przetwory. Oczywiście idealnie sprawdzi się też jako element dressingów do sałatek. Warto użyć go zamiast octu balsamicznego, by dodać do sałatki nie tylko kwasowości, ale też słodyczy. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do mięs (można w nim marynować, chociażby wołowinę), ale też owoców morza. Można skropić nim orzechy lub inne bakalie, by uzyskać ciekawą i zdrową przekąskę. Odrobina tego octu wzbogaci też smak innych deserów, takich jak sernik, lody czy nawet pancakes.  

Jak się robi ocet daktylowy? 

Według starego irańskiego przepisu przygotowanie octu daktylowego nie jest wcale skomplikowane. Wystarczy do słoika (koniecznie z ciemnego szkła), wrzucić pół kilograma daktyli bez pestek, a następnie zalać je wodą (około 3,5 litra powinno wystarczyć). Do środka dodajcie też 10 ząbków czosnku i dwie łyżeczki soli morskiej. Zakręćcie i odstawcie na 45 dni. Po tym czasie wystarczy odcedzić gotowy ocet i trzymać go w słoiku bądź przelać do buteleczki. 

Jak pić ocet daktylowy? 

Oczywiście produkt ten można pić dla zdrowia, każdego ranka. Jak pić ocet daktylowy? Wystarczy jedną lub dwie łyżeczki wlać do szklanki wody i wypijać codziennie rano. Najlepiej na czczo, by pobudzić układ trawienny.  

Kto powinien pić ocet daktylowy? 

Ocet daktylowy sprawdzi się świetnie w diecie osób, które starają się żyć zdrowo, a także tych, które chcą zadbać o swoją wagę. Warto sięgać po niego również w przeziębieniu, podczas gorączki czy bólów stawów lub głowy. Może on być także środkiem zapobiegawczym dla osób, które pragną chronić się przed zakrzepicą żylną. 

Kto powinien unikać octu daktylowego? 

Prawdopodobnie zastanawiacie się, kto powinien unikać octu daktylowego. Nie jest on polecany osobom, które mają problemy z zakrzepami żylnymi i już biorą leki na tę przypadłość. W takich sytuacjach warto skonsultować taką alternatywną metodę leczenia ze specjalistą. 

Ocet daktylowy to interesujący dodatek do dań wytrawnych i słodkich, ale także świetny produkt wspierający zdrowie. Warto mieć go pod ręką.  

Zobacz także:

Tego etapu nie możesz pominąć. Suszone śliwki będą cudownie mięsiste »

Sałatka jarzynowa od siostry Anastazji. Wyróżnia ją jeden składnik »

Kawa przedłuża życie i chroni serce. Pij tylko taką »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kotlety mielone

Szybki , prosty i smaczny obiad , jakim są kotlety mielone . Myślę że jest to...

Odsłon: 140

30 min
6
15 min
9

Przepis dnia

Śniadania Racuchy z borówką

Pyszne śniadanie polecam i gwarantuję, że będziecie bardzo często wracać do t...

Odsłon: 419

60 min
6
15 min
7

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

0
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0