Spis treści:
- Grzyby enoki - pochodzenie
- Grzyby enoki - właściwości
- Grzyby enoki - przechowywanie
- Grzyby enoki - obróbka
- Grzyby enoki - przepisy
Grzyby enoki nie wymagają specjalnie długiej obróbki termicznej i są stosunkowo proste w przygotowaniu. Coraz częściej goszczą na rodzimych stołach jako dodatek do wielu pysznych, oryginalnych, egzotycznych dań. Ich walory smakowe, prostota przechowywania oraz wpływ na zdrowie to kilka podstawowych kwestii, które mogą cię przekonać do tego, aby poeksperymentować z nimi w kuchni. Dowiedz się więcej na temat tych tajemniczych grzybów.
Sprawdź także: Gdzie wyrzucać przeterminowane owoce i warzywa? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Grzyby enoki - pochodzenie
Zastanawiasz się, skąd wzięły się grzyby enoki? Pochodzenie płomiennicy zimowej (gdyż takim mianem można je również określić) ma związek przede wszystkim z Chinami, ponieważ właśnie w tym kraju stosowane były one w tradycyjnej medycynie i lecznictwie już w X wieku. Od tamtej pory cieszyły się coraz większym zainteresowaniem - nie tylko w Państwie Środka, ale również w Japonii, Korei, Wietnamie i wielu innych krajach azjatyckich. Do dzisiaj są tam uprawiane, o czym możesz się przekonać osobiście, gdyż kupując opakowanie takich grzybów, znajdziesz na nim informację o kraju pochodzenia.
Czym charakteryzują się enoki? Przede wszystkim nietuzinkowym wyglądem. W zależności od tego, czy rosną dziko, czy w hodowli, różnią się one swoją zewnętrzną aparycją. Te pierwsze cechują niewielkie rozmiary ze stosunkowo dużym kapeluszem oraz wielobarwnością, gdyż można spotkać się z grzybami w kolorze brązu lub pomarańczu. Natomiast te hodowane na sprzedaż są białe, mają niewielki kapelusz i długą nóżkę.
Grzyby enoki - właściwości
Co sprawia, że warto zdecydować się na grzyby enoki? Właściwości tych grzybów są wszechstronne, szczególnie dlatego, że wyróżnia je zawartość wielu składników odżywczych, od których zależy nie tylko sam smak, ale również leczniczy wpływ na ludzki organizm.
W starożytnych Chinach stosowano wspomniane grzyby w leczeniu stanów zapalnych, problemów z układem trawiennym, podwyższonym poziomem cholesterolu oraz ze zmianami skórnymi, w tym z trądzikiem. Substancje odżywcze, w które obfituje płomiennica zimowa, to chociażby kwasy fenolowe, witaminy z grupy B, selen, magnez, wapń i żelazo. Stanowi ona ponadto nieocenione źródło błonnika pokarmowego i kwasów tłuszczowych.
Wprowadzając do swojej diety enoki, możesz także liczyć na poprawę pamięci i zwiększenie koncentracji, ponieważ wpływają one korzystnie na układ nerwowy. Działają również antyoksydacyjnie, dzięki czemu pomagają oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn.
Grzyby enoki - przechowywanie
Znając właściwości płomiennicy zimowej, nie sposób nie zdecydować się na wprowadzenie do swojej diety tego azjatyckiego przysmaku, jakim są grzyby enoki. Przechowywanie ich nie jest niczym skomplikowanym, choć nie jest wskazane, aby zwlekać zbyt długo z użyciem ich w kulinarnych eksperymentach. Decydując się na ich zakup, otrzymasz opakowanie świeżych grzybów, dlatego najlepiej będzie, jeśli zużyjesz je w ciągu dwóch dni.
Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, przechowuj je w lodówce przez maksymalnie pięć dni. Zwiększysz ich przydatność do spożycia oraz walory smakowe, zawijając je w papier. Zaopatrzyłeś się w większą ilość grzybów enoki? Nic straconego. Możesz spokojnie zamrozić je i korzystać z nich nawet przez rok. Jeśli jednak preferujesz enoki w świeżej formie, zamawiaj ich niewielkie porcje - nie musisz martwić się o to, że zabraknie ich w sprzedaży, ponieważ dzięki optymalnym warunkom są one uprawiane przez cały rok.
Grzyby enoki - obróbka
Z pewnością zastanawiasz się, jak przygotowuje się grzyby enoki. Obróbka nie jest skomplikowana i czasochłonna. W pierwszej kolejności pamiętaj o tym, by zawsze przepłukać je pod bieżącą wodą i usunąć znajdującą się w nich gąbkę.
Jeżeli masz ochotę na wersję duszoną, możesz bez najmniejszego problemu zmielić grzyby i dodać je do wybranego dania. W gotującej się wodzie nabiorą jeszcze więcej aromatu, zmiękną i podkreślą smak nawet prowizorycznej potrawy z kurczakiem czy innym mięsem.
Grzyby enoki możesz również podsmażyć na maśle przez kilka minut, łącząc je z sosem sojowym. Ważne, aby w trakcie takiej obróbki termicznej nie przesadzić i unikać nadmiernego zbrązowienia grzybów, co może zmniejszać ich walory smakowe.
Grzyby enoki - przepisy
Płomiennica zimowa smakuje wyśmienicie, szczególnie jako dodatek do wielu, nawet tych prozaicznych dań. Gdzie zatem zastosować grzyby enoki? Przepisy i wskazówki związane z ich przyrządzeniem na pewno ułatwią ci kulinarne podboje.
Pierwszą z propozycji, jaką możesz w mgnieniu oka przygotować w swojej kuchni, są placki z enoki. Wystarczy połączyć je z odrobiną mąki, oleju sezamowego, soli i pieprzu, i podsmażyć na patelni - klasycznie na maśle. Z dodatkiem cebulki będą smakować jeszcze lepiej.
Drugim sposobem wykorzystania grzybów enoki jest upieczenie omletu. Najpierw podsmaż przez kilka minut główny składnik, a następnie dodaj do niego jajka i całość wymieszaj z dowolnymi dodatkami, np. z czosnkiem. Omlet posypany szczypiorkiem będzie świetnym pomysłem na pyszne, sycące śniadanie.
Co powiesz na enoki grillowane? Azjatyckie grzyby ze względu na swój niewielki rozmiar ciężko byłoby umieścić na grillu, jednak możesz to zrobić, owijając je w plasterki cienko pokrojonego boczku. Jeśli nie przepadasz za pieczonym bekonem, skorzystaj z alternatywy w postaci kawałków wołowiny, którą nafaszerujesz enoki, a następnie nabijesz na patyczki do szaszłyków. Zarówno mięso, jak i grzyby nabiorą świetnego smaku, a aromatyczny zapach rozchodzący się wokół grilla zachęci do wielokrotnego przygotowania tego dania.
Marzysz o rozgrzewającej zupie? Przygotuj bulion, którego bazą będą podsmażone kawałki kurczaka, cebulka, czosnek i grzyby enoki. Następnie zalej całość wodą i gotuj przez kwadrans. Smak wzmocnisz przyprawami w postaci soli, pieprzu i sosu sojowego.
Enoki są również dla ciebie, jeżeli preferujesz wegetariańską lub wegańską dietę. Wykorzystaj je w sałatce, do której podsmażysz czosnek z imbirem i zieloną cebulą. Grzyby gotuj przez kilka minut i odcedź. Nie zapomnij o dodatku kolendry i sosu sojowego. W sałatce powinny przeważać grzyby, które będą idealną alternatywą dla sałaty.
Wiedziałeś o tym, że enoki mogą być wykorzystane w farszu do nadziewania jajek? Żółtka zmieszaj z gotowanymi grzybami, sokiem z limonki, awokado i zblenduj, aby uzyskać jednolitą, gładką masę. Dodaj do niej sól i pieprz oraz majonez, a następnie wyłóż tak przygotowanym farszem połówki wcześniej ugotowanych jajek.
1. Zupa kimchi z grzybami enoki
Zobacz przepisZupa kimchi z grzybami enoki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Tajska zupa z grzybami enoki
Zobacz przepisZupa Tom Yum Hed / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Ramen z grzybami enoki i tofu
Zobacz przepisRamen z grzybami enoki i tofu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Szybkie śniadanie: smażone grzyby enoki z jajkiem sadzonym
Zobacz przepisSmażone grzyby enoki z jajkiem sadzonym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: Smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Słodycze i desery z niskim indeksem glikemicznym. Z czego i jak je przygotować? »
Tak szybko rozsmarujesz zimne masło na chlebie. Prosty trik robi furorę »