Grill - temat specjalny

Jak nie przytyć w święta? 5 łatwych zasad, aby dobrze się czuć i być zdrowym

Grudzień to jeden z najpyszniejszych miesięcy. Na pierogi, barszcz z uszkami oraz świąteczne ciasta wielu z nas czeka cały rok. Ogromna ilość smakołyków może wiązać się nie tylko z kulinarnymi doznaniami, ale i nadprogramowymi kilogramami. Sprawdź, jakich zasad przestrzegać, żeby nie przytyć w święta.

Jak nie przytyć w święta? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Zdrową i zgrabną sylwetkę robi się w kuchni. Wielu dietetyków i trenerów powtarza, że to właśnie sposób odżywiania w głównej mierze odpowiada za to, jak wyglądamy. Osoby będące na diecie, często obawiają się, że świąteczne łasuchowanie może zniweczyć efekty odchudzania. Oczywiście święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy przede wszystkim należy skupić się na chwilach spędzonych w rodzinnym gronie. Warto jednak znać kilka prostych zasad, dzięki którym nie nabierzesz zbędnych kilogramów, zadbasz o swoje zdrowie i samopoczucie. Oto krótki poradnik, który podpowie ci, jak nie przytyć w święta.

Sprawdź także: Jeśli jesz lub pijesz je codziennie, pamiętaj o tej ważnej zasadzie

Świąteczne przygotowania bez podjadania

Grudzień to miesiąc, który stoi pod znakiem gotowania i pieczenia. Już na kilka tygodni przed Wigilią rozpoczyna się przygotowywanie pierniczków, zakwasów buraczanych, a nawet lepienie uszek i pierogów. Czasem trudno powstrzymać się przed podjadaniem, w końcu prawdziwy kucharz czy kucharka musi spróbować swoich dań przed podaniem. Warto jednak pamiętać, że niewinne próbowanie smakołyków w trakcie ich przygotowywania, może zaowocować mnóstwem nadprogramowych kalorii w diecie. Dla przykładu garść orzechów włoskich, powszechnego dodatku do bożonarodzeniowych ciast i deserów, ma około 200 kcal.

Nie można zapomnieć również o wszechobecnych słodkościach, które uśmiechają się do nas ze sklepowych półek. Czekoladowe mikołaje, cukierki czy pierniczki kuszą, by sięgnąć po nie do porannej czy popołudniowej kawy. W końcu nie bez powodu mówi się, że podjadanie między posiłkami, jest największym wrogiem odchudzania. Dlatego, jeśli chcesz zadbać o sylwetkę, warto poćwiczyć silną wolę, pozostawiając łakocie na świąteczny czas. Innym sposobem, aby powstrzymać się przed zbędnymi przekąskami, jest zaplanowanie swoich posiłków, uwzględniając w nich również słodkie dania - zdrowe naleśniki, omlety, koktajle czy owoce.

Nie zapomnij o piciu wody

Kiedy na dworze zaczyna robić się zimno, dużo rzadziej odczuwamy pragnienie. Zapominamy wówczas o przyjmowaniu zalecanych ośmiu szklanek wody dziennie. Co w konsekwencji sprawia, że nie tylko możemy być odwodnieni, ale i negatywnie wpłynie to na samopoczucie oraz sylwetkę. Picie wody jest kluczowe w zachowaniu prawidłowej pracy organów, transporcie substancji, zapewnieniu odpowiedniego nawilżenia skóry, a także przyspieszeniu metabolizmu. Co więcej, wypicie dwóch litrów wody w ciągu dnia sprawi, że będziemy odczuwać mniejszy apetyt oraz wesprzemy prawidłową pracę układu pokarmowego. Jeśli masz problem z przyjmowaniem odpowiedniej ilości wody, możesz sięgnąć również po zieloną lub owocową herbatę, świetnie sprawdzą się również różnego rodzaju zioła.

Potrawy wigilijne - które z nich wybierać na diecie?

Jeśli w tym roku kolację wigilijną przygotowujesz samodzielnie, pamiętaj o tym, że masz wpływ na to, jakie dania wylądują na twoim stole. Zamiast karpia smażonego na patelni, możesz na przykład podać rybę zrobioną w piekarniku bez tłuszczu. Zaoszczędzisz wówczas mnóstwo kalorii, które zawiera olej czy masło klarowane. Liczy się również sposób przygotowywania zup. Barszcz można przyrządzić na warzywnym lub chudym wywarze mięsnym. Natomiast zupę grzybową można „odchudzić”, rezygnując z dodania do niej śmietany czy mąki.

Nie wyobrażasz sobie świąt bez pierogów z kapustą i grzybami? Oczywiście muszą znaleźć się one na twoim talerzu, warto jednak zrezygnować z ich obsmażania, podając je w wersji ugotowanej w wodzie. Podczas Wigilii warto sięgnąć również po kiszoną kapustę, świetnie wpłynie na pracę jelit.

Nie można zapomnieć również o przyprawach, które doskonale działają na układ pokarmowy. Cynamon od lat znany jest ze swoich właściwości przyspieszających metabolizm. Wiele gospodyń uważa, że dobre ciasto i świąteczne słodkości muszą zawierać dużą ilość cukru, miodu i masła. Jeśli chcesz przygotować nieco bardziej dietetyczne wersje łakoci, wystarczy zmniejszyć ilość słodzika w przepisie - możesz również użyć bezkalorycznego erytrytolu. Warto pamiętać, że bożonarodzeniowe smakołyki zawierają często bakalie, np. rodzinki, daktyle, figi, suszone śliwki czy morele - one również dostarczą ci sporą porcję słodyczy oraz poprawią pracę układu pokarmowego.

Jak jeść w święta, żeby nie przytyć?

Boże Narodzenie to czas, kiedy przede wszystkim powinniśmy cieszyć się świątecznym jedzeniem. W końcu na rodzinne święta czekaliśmy cały rok, nie warto więc katować się restrykcyjnymi dietami. Efekty, które udało nam się wypracować przed Wigilią, przez te kilka dni na pewno nie znikną. Ograniczając się oraz odmawiając sobie ulubionych potraw, ucierpieć może jedynie nasze samopoczucie. Warto jednak pamiętać o tym, że kluczem do sukcesu, jak zawsze jest umiar. Przejadanie się nigdy nie będzie korzystnie dla zdrowia, może skutkować jedynie bólem brzucha. Pamiętaj również o tym, by całkowicie nie zapominać o prawidłowych zasadach żywieniowych. Kolacja wigilijna z reguły jest obfitym posiłkiem zakończonym ciastem i świątecznymi słodkościami. Dlatego na śniadanie i obiad wybierz lekkostrawne i niskokaloryczne posiłki, przysłowiowo robiąc miejsce na wigilijne przysmaki.

Nie zapomnij o aktywności fizycznej

Przedświąteczna krzątanina wiążą się z mnóstwem spraw do załatwienia, zakupy, sprzątanie oraz oczywiście wielogodzinne gotowanie, mogą być bardzo męczące. Jednak, kiedy wszystkie przygotowania dobiegną końca, wiele osób nie wychodzi zza świątecznego stołu, przemieszczając się ewentualnie przed telewizor. W święta Bożego Narodzenia warto wygospodarować czas na odrobinę ruchu. Ci bardziej ambitni mogą zdecydować się na poranny jogging lub wizytę na siłowni, które nawet w święta często są otwarte. Równie dobrze sprawdzi się również zwykły spacer, oczywiście najlepiej w gronie rodziny. Wraz z najbliższymi wybierzcie się do pobliskiego lasu, parku, możecie również odwiedzić rynek w poszukiwaniu świątecznych światełek. Jeśli w tym roku szczęście nam dopisze i obdarzy nas białymi świętami, możesz wybrać również zabawę na śniegu - lepienie bałwana czy bitwa na śnieżki dostarczy wiele radości nie tylko dzieciom.

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Wyzwanie: Przedświąteczne sprzątanie »

Zapomniany olej wraca do łask. Zbija cholesterol, zapobiega zaparciom, jest dobry dla skóry »

Zaschnięty tłuszcz na płytkach w kuchni i okapie. Sposoby na oporne zabrudzenia »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 23

30 min
4
30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2