Najlepsze ciasta na lato - przepisy

Muszki owocówki wyglądają niepozornie, jednak latem potrafią być naprawdę uciążliwe. Aby się ich pozbyć, trzeba wiedzieć, „jak walczyć z wrogiem”, dlatego podajemy wszystkie najważniejsze informacje na temat tych niewielkich muchówek. Wyjaśniamy, co to za owady, skąd się biorą i czy mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się: 

Muszki owocówki to niewielkie owady, które skutecznie uprzykrzają nam życie latem. Chociaż nie gryzą, bywają naprawdę irytujące. Tym bardziej że rozmnażają się w iście szaleńczym tempie. Podpowiadamy, co zrobić, żeby muszki owocówki nie pojawiały się w kuchni oraz innych pomieszczeniach. Zdradzamy sprawdzone triki, które warto zastosować, aby szybko pozbyć się intruzów z domu lub mieszkania. Wśród metod, które podajemy są zarówno środki dostępne w sklepach, jak i domowe sposoby na muszki owocówki, które wykazują wysoką skuteczność w walce z muchówkami.

Sprawdź także: Te owoce pomogą ci schudnąć

Muszki owocówki – co to za owady?

Muszki owocówki, a właściwie wywilżny karłowate to niewielkie owady z rzędu muchówek, których dorosłe osobniki osiągają od 2 do 3 mm długości. Ich cechami charakterystycznymi są: czerwony lub biały kolor oczu, a także tułów i odwłok o jasnożółtym bądź brązowym zabarwieniu.

Niekiedy myli się je z meszkami, jednak w przeciwieństwie do nich muszki owocówki nie atakują ludzi ani zwierząt. Są roślinożerne. Odżywiają się drożdżami powstałymi w wyniku fermentacji, stąd też najczęściej ich ulubionym miejscem w domu jest kuchnia lub spiżarnia.

Owocówki rozmnażają się w gnijących owocach albo w innych wilgotnych materiałach organicznych. Pojedyncza samica w ciągu tygodnia może dać życie setkom nowych owadów. Z nich później wylęgają się maleńkie białe larwy, które stopniowo przemieniają się w poczwarki, a następnie w dorosłe osobniki, które szybko zaczynają składać jaja.

Co przyciąga muszki owocówki?

Muszki owocówki przyciąga przede wszystkim zapach gnijących owoców sezonowych, jednak kusi je również aromat soków, niektórych kwiatów, a także przetworów tj. konfitury czy dżemy.

Dobrym wabikiem na nie może być słodkie wino lub piwo, zatem nie należy przetrzymywać w domu pustych butelek i puszek. Podobnie jak brudnych i mokrych mopów do czyszczenia, gdzie owocówki również z powodzeniem mogą się rozmnażać.

Czy muszki owocówki są szkodliwe dla zdrowia?

Muszki owocówki nie gryzą, ale pomimo tego i tak mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Niewielkie insekty latają po całej kuchni, przenosząc do produktów spożywczych, które spożywamy, bakterie oraz inne szkodliwe drobnoustroje chorobotwórcze.

Co zrobić żeby muszki owocówki nie pojawiały się w kuchni?

Aby zapobiec powstaniu roju muszek owocówek w kuchni, warto regularnie pozbywać się przejrzałych produktów z domu lub mieszkania. Należy sprawdzać, czy aby na pewno warzywa i owoce nadają się jeszcze do spożycia. Po zakupie i oczyszczeniu najlepiej przechowywać je w lodówce, a ogryzków oraz resztek jak najszybciej pozbywać się z domu.

Pod żadnym pozorem nie powinno się też zostawiać otwartych soków i przetworów na kuchennym blacie ani zapominać o regularnych porządkach. Rozlane napoje, zwłaszcza słodkie sprzyjają bowiem muszkom owocówkom. Tak samo, jak brudne naczynia i śmieci w nieszczelnie zamkniętych pojemnikach.

Owocówki mogą się gromadzić w pobliżu wilgotnych powierzchni nie tylko w kuchni, ale również w łazience. Zwłaszcza jeśli zdarzają się nam wycieki z rur i kranów. Aby owady tam nie występowały, warto co jakiś czas sprawdzać odpływy oraz używać osuszaczy powietrza.

Muszki owocówki zbierające się w pobliżu kwiatów mogą być natomiast sygnałem, że mamy do czynienia z podłożem niskiej jakości. Ten problem można łatwo zniwelować, przesadzając roślinę doniczkową do żyźniejszej gleby.

W przypadku posiadania drzew owocowych na działce wokół domu warto szczelnie zamykać okna i drzwi, ponieważ owady mogą przedostawać się przez nie do domu. W tym miejscach można również zamontować siatki ochronne dostępne w sklepach ogrodniczych oraz budowlanych.

Zobacz: Jak zrobić koktaj z arbuza i malin? 

Odstraszacze na muszki owocówki

Odstraszacze na muszki owocówki to specjalne środki dostępne w sklepach, które pomogą nam pozbyć się owadów, które zagnieździły się już w naszych domach. Do najpopularniejszych metod pozbywania się owocówek należą:

  • Lepy na muszki owocówki – działają na prostej zasadzie. Wystarczy jedynie rozmieścić je w kuchni i czekać, aż zwabią muszki owocówki, które zdążyły już zgromadzić się w kuchni. Dla lepszego efektu warto z klejącej strony lepu nakleić niewielki wacik albo gąbeczkę nasączoną słodkim sokiem lub winem.
  • Pułapka na muszki owocówki – została specjalnie zaprojektowana tak, aby zbawić i uwięzić wewnątrz niewielkie muchówki, nie ściągając przy tym do mieszkania innych insektów.
  • Spraye na muszki owocówki – to inwazyjny środek owadobójczy, który wykazuje wysoką skuteczność w pozbywaniu się owadów. Przed jego użyciem należy jednak zastosować środki bezpieczeństwa. W tym celu trzeba pozbyć się żywności z obszaru działania insektycydu, a także zabezpieczyć przedmioty tj. talerze czy sztućce, których używamy podczas spożywania posiłków.
  • Elektryczne odstraszacze na muszki owocówki – między innymi lampy emitujące światło o specjalnej barwie, która efektywnie wabi insekty. Muszki owocówki umierają pod wpływem ładunku elektrycznego wytwarzanego na siatce wokół źródła światła.

Domowe sposoby na muszki owocówki

Powyższe rozwiązania na pozbycie się muchówek są skuteczne, jednak nie każdego stać na drogie środki owadobójcze. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, możemy skorzystać z domowych sposobów na muszki owocowe.

  • Bazylia i mięta w doniczce - Aromat wydzielany przez miętę i bazylię skutecznie odstrasza drobne owady. Na parapecie warto trzymać więc świeże zioła, a w przypadku, gdy muchówki pojawią się w kuchni, rozpylić w pomieszczeniu olejek z mięty i bazylii na muszki owocówki.
  • Ocet i płyn do mycia naczyń - w celu redukcji liczby owocówek do dużego słoja warto wlać niewielką ilość octu, który przyciągnie owady. Warto do niego dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń, ponieważ detergent zmniejszy napięcie powierzchniowe wody, dzięki czemu muszki owocówki utopią się.
  • Pułapka na muszki owocówki z bananem - domową pułapkę z bananem można przygotować, odkrawając jego niewielką część, którą należy później wrzucić do naczynia. Otwór w słoiku lub szklance trzeba zatamować „lejkiem” wykonanym z kartki papieru, w którym musi pozostać mała dziurka. Muszka owocówka zwabiona słodkim zapachem owoców wejdzie do środka przez wąski otwór, ale będzie miała trudność z wydostaniem się na zewnątrz.
  • Świeca – a właściwie jej płomień. Aby pozbyć się muszek owocówek tą metodą, wystarczy umieścić świecę w naczyniu wypełnionym wodą w pobliżu miejsca ich występowania. Należy zasłonić okna tak, aby płomień świecy był jedynym źródłem światła w kuchni. Owady będą do niego lgnąć, w wyniku czego podpalą skrzydła i utopią się w wodzie.
  • Odkurzacz – ostatnim domowym sposobem na muszki owocówki jest wykorzystanie odkurzacza, aby się ich pozbyć. Urządzeniem można wciągnąć dorosłe osobniki, które gromadzą się chmarami w kuchni. Najprawdopodobniej od razu nie uda nam się złapać wszystkich muchówek, jednak znacznie ograniczymy ich ilość. 

Zobacz także:

Jakie produkty najbardziej przyciągają muszki owocówki? »

Jej kwiaty zachwycają zapachem. Jak uprawiać maciejkę? »

Szara pleśń na truskawkach: jak jej zapobiec? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Krokiety kowalowej

Krokiety kowalowej to danie w wersji wytrawnej, dla miłośników konkretnych i...

Odsłon: 3701

30 min
7
Dania główne Schab w sosie koperkowym

Schab w sosie koperkowym to danie, które smakuje o każdej porze roku, ale naj...

Odsłon: 34207

30 min
38
Przekąski Znamienita przekąska

Delikatne ciasto , aromatyczne dodatki, super przekąska do pracy lub na drugi...

Odsłon: 705

30 min
3
Desery Cynamonki

Obłędnie delikatne cynamonki z polewą na bazie mascarpone rozpieszczają tak,...

Odsłon: 4855

>60 min
9
Zupy Zupa wiśniowa

Zupa z wiśni zerwanych prosto z drzewa, świeżych i dorodnych to smak naszego...

Odsłon: 1534

30 min
8
Przekąski Paszteciki krucho-drożdżowe

Paszteciki krucho-drożdżowe w tym przepisie inspirowane są smakami i tradycyj...

Odsłon: 113642

60 min
199