Jak przechowywać jedzenie podczas wycieczek rowerowych?

Rowerzyści zabierają ze sobą napoje i jedzenie, zarówno na krótsze, jak i na dłuższe wyprawy. Podczas jazdy muszą jednak uważać, żeby przekąski były odpowiednio zabezpieczone. Jak przechowywać jedzenie podczas wycieczek rowerowych, aby cieszyć się nim podczas zasłużonej przerwy?

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Rowerzyści wiedzą, że ich dieta powinna być wartościowa i zbilansowana. Muszą zapewnić organizmowi składniki odżywcze, które dostarczą energii do pokonywania dużej ilości kilometrów. Nawet jeśli wycieczka rowerowa jest krótka, warto zaopatrzyć się w wodę czy domowy izotonik i małą przekąskę, np. zdrowy batonik. Pozostaje tylko jedna istotna kwestia - jak przechowywać jedzenie podczas wycieczek rowerowych, aby nic się nie rozlało i pozostało w idealnej formie?

Do czego włożyć jedzenie na wycieczkę rowerową?

Do przekąsek, które można zabrać ze sobą na podróż rowerem, należą m.in. zdrowe batoniki, kanapki, owoce i warzywa, sałatki z mięsem, jogurty i minidesery. Taki prowiant nie tylko je się szybko, nie brudzi, ale też zapewnia uczucie sytości, jednocześnie nie obciążając układu pokarmowego. Jak więc przechowywać jedzenie podczas wycieczek rowerowych? 

1. Lunch box

Najlepiej zapakować je do specjalnych lunch boxów. To pojemniki w różnych rozmiarach, które często mają także specjalne przegródki. W ten sposób możesz np. oddzielnie ułożyć sałatkę owocową, orzechy i pieczywo - bez obaw, że połączą się ze sobą. W mniejszych przechowuj domowej roboty batony, a w większych - owoce czy sałatki.

Najczęściej takie pudełka wykonane są z plastiku lub szkła. Podczas wycieczek rowerowych, zdecydowanie postaw na lżejsze i bardziej bezpieczne przy upadku, plastikowe pojemniki. Pamiętaj jednak, że muszą być wykonane z odpowiedniego tworzywa. Powinny mieć specjalne oznaczenie 2 (HDPE, polietylen wysokiej gęstości) lub 5 (PP, polipropylen) - to najbezpieczniejsze rodzaje plastiku, które mogą mieć kontakt z żywnością

Fot. 123RF/Picsel

2. Kubek na jogurt 

Sprawdzonym sposobem na przechowanie jedzenia podczas wycieczki rowerowej jest również zamknięcie go w specjalnym kubku z przykrywką. Jeśli chcesz zabrać w podróż lekki jogurt lub owocowe, orzeźwiające smoothie, taki pojemnik wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Możesz wybrać ten silikonowy lub plastikowy. Drugi z nich często ma osobną przegrodę na musli, wiórki kokosowe lub suszone owoce, które dosypiesz do jogurtu.  

3. Bidon lub butelka termiczna

Niezbędnym elementem wycieczek rowerowych jest odpowiednie i regularne nawadnianie organizmu. Właśnie dlatego, konieczne jest zabranie ze sobą wody, soku czy izotonika. W czym najlepiej przechowywać picie podczas jazdy na rowerze? Możesz postawić na klasyczny bidon - ten świetnie sprawdzi się do zimnych napojów. Do gorących lepiej użyć butelki lub kubka termicznego, które są nieco mniejsze niż termos, ale mają podobne działanie.

Fot. 123RF/Picsel

Sprawdź także: Co jeść, a czego nie jeść przed wycieczką rowerową?

W czym przewieźć jedzenie na rowerze?

Gdy jedzenie na wycieczkę rowerową masz już spakowane do pojemników, musisz je jeszcze ze sobą transportować. Bardzo ważne jest, żeby prowiant był odpowiednio zabezpieczony podczas przejażdżki i nie zepsuł się, nie rozlał lub nie rozsypał w jej trakcie. Jak możesz się przygotować?

1. Kosz na rower i uchwyt na bidon

Już kupując rower, możesz zwrócić uwagę na to, czy posiada dwa standardowe elementy wyposażenia. Jeśli decydujesz się na rower miejski - sprawdź, czy w zestawie otrzymasz kosz. Ten może być wiklinowy lub metalowy, a montowany jest z przodu i/lub na tyle roweru. Niezależnie od materiału, z którego jest przygotowany, pozwoli transportować pojemniki z jedzeniem. 

Zobacz także, czy na twoim rowerze może być zamontowany specjalny uchwyt na bidon. Oczywiście będzie to miejsce, do którego włożysz butelkę z wodą albo termos. Taki gadżet przypinany jest na ramie sprzętu.

Fot. 123RF/Picsel

2. Torba na rower

Jeśli jeździsz rowerem górskim albo po prostu nie kupiłeś kosza w zestawie, możesz nabyć specjalną torbę podróżną na rower. Możesz wtedy zapomnieć o plecaku, a postawić na takie wygodne rozwiązanie. Sprawdzi się idealnie także podczas pikników, gdy sprzęt będziesz mieć zawsze na oku. Taką torbę przewieszasz nad tylnym kołem - posiada dwie zapinane komory. 

Fot. 123RF/Picsel

3. Plecak termiczny

Gdy zależy ci na tym, aby być mobilnym, a jednocześnie wiesz, że zabierzesz w podróż dużo jedzenia, kup plecak lub torbę termiczną. Posiadają funkcje lodówki turystycznej, jednak są zdecydowanie bardziej wygodne i kompaktowe.

To rozwiązanie jest także najbezpieczniejsze dla żywności, ponieważ akcesoria utrzymują chłodną temperaturę nawet do kilku godzin. Jeśli włożysz zimne napoje i sałatkę prosto z lodówki, to nie musisz się obawiać o zepsuty prowiant. Jeśli dodatkowo posiadasz kosz na rowerze, możesz śmiało umieścić plecak lub torbę właśnie w nim i mieć jeszcze większy komfort. 

Fot. 123RF/Picsel

Reklama

Zobacz także:

Dlaczego warto jeździć nad Bałtyk po jod? I jak czerpać go najskuteczniej? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
8
30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

1